Burzovní kalendář (9. 9. - 13. 9. 2019)
|

Burzovní kalendář (9. 9. - 13. 9. 2019)

Spojené státy s Čínou by v říjnu měly opět posadit své delegace za jednací stůl a věnovat se budoucnosti vzájemné obchodní výměny. Vedení hongkongské samosprávy vyhovělo jednomu z požadavků protestujících a nebude vydávat trestně stíhané osoby do pevninské Číny. Britský parlament ovšem stojí proti ministerskému předsedovi Borisu Johnsonovi v otázce možného neřízeného brexitu a Evropská centrální hodlá podpořit ekonomiku balíkem opatření. Nuda na trzích tedy nehrozí ani v druhém zářijovém týdnu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké i evropské akcie jako celek za uplynulý týden posílily zhruba o 2 %. Náladu na trzích podpořila dohoda USA s Čínou o tom, že v říjnu opět začnou jednat o vzájemném obchodu, srpnová data z amerického trhu práce byla pak tak akorát na to, aby Fed neodstrašila od zářijového uvolnění měnové politiky. Svou ekonomiku dále podporuje Čína, silná opatření plánuje na září ECB a britský parlament dělá vše pro to, aby na konci října nemohlo dojít k neřízenému brexitu, jakkoli s ním v rámci vyjednávání s Evropskou unií pracuje ministerský předseda Boris Johnson. Pražská burza na rozdíl od západoevropských trhů ztratila, konkrétně půl procenta.

Americké akcie v pátek převážně rostly, v týdenním horizontu hlavní indexy přidaly do dvou procent
Akcie ve Spojených státech během pátečního obchodování převážně posilovaly. Šéf americké centrální banky Jerome Powell v projevu zopakoval, že uskuteční patřičné kroky k udržení růstu americké ekonomiky, a uvedl rovněž, že nepředpokládá příchod hospodářské recese.
Evropské akcie v pátek zdražily, za celý týden zpevnily zhruba o 2 %
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v plusu, když investoři vyhodnocovali statistiku z amerického trhu práce a čekali na novinky týkající se britského odchodu z Evropské unie. Pozitivně obchodování ovlivnilo také čtvrteční oznámení dalšího kola obchodních jednání mezi USA a Čínou.
Pražská burza v pátek oslabila, za celý týden přišla o půl procenta
Pražská burza zakončila páteční obchodování v červených číslech, index PX odepsal 0,79 % na 1 032,06 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, které zlevnily o 1,91 % na 821 Kč. Objem obchodů byl s 307 miliony korun podprůměrný.

Z ekonomických údajů zaujaly například předběžné informace o růstu HDP eurozóny, poklesu německého průmyslu, nečekaném růstu výroby v Česku nebo třeba o nejpomalejším vzestupu ekonomiky Austrálie od roku 2009. Klid nepanuje ani na geopolitické scéně, v týdnu například USA opět rozšířily sankce namířené proti Íránu. Zpomalení globální ekonomiky ilustrují i meziročně významně nižší zisky největších bank nebo japonských firem jako celku.

Výhled

Druhý zářijový týden nabídne jednu dominantní událost, a to čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Trh očekává, že Mario Draghi před svým odchodem z čela instituce oznámí balíček měnově expanzivních opatření. Pokud by banka očekávání nenaplnila, finanční trhy by nejspíše reagovaly negativně. Rozložení sil v radě banky ovšem slibuje holubičí vyznění výsledku zasedání.

Hospodářské výsledky během září zveřejňují především firmy, jejichž fiskální kvartály jsou posunuté oproti těm kalendářním. V týdnu to budou v Americe například Broadcom nebo Kroger, v Evropě se přidají oděvní gigant Inditex nebo společnost Hermès International.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Investory bude ale nejspíše více zajímat politika v čele s dohady o brexitu a o říjnovém obnovení jednání o vzájemném obchodu Spojených států a Číny.

"Americký akciový trh v uplynulém týdnu pokračoval v posilování, index S&P 500 vzrostl o 1,79 %. Díky tomu se posunul nad 50denní klouzavý průměr a rezistenci na 2 950. Zhruba po měsíci je na dohled psychologicky podstatné hladiny 3 000 a necelá 2 % pod historickým maximem. Překonáním rezistence se denní graf indexu překlopil do býčího nastavení. Silný support je v zóně 2 940 až 2 950. Pokud jej index prolomí, vrátí se do pásma 2 800 až 2 950," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Pásmo 2 800 až 2 950 umožňuje pohyb o zhruba 5 %. Na denním grafu se takový případný pokles jeví dramaticky, na týdenním grafu je ale sotva patrný. Na supportu 2 800 je v týdenním grafu i klouzavý průměr a 'rizikovost' úrovně je z něj patrnější než z denního grafu. V roce 2015, 2016 i na přelomu let 2018 a 2019 index poklesy během velice krátké doby napravil, ale není to pravidlo," dodal Košťál.

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech je v první polovině týdne zaplněný jen skromně. V pondělí bude sledovaný vývoj objemů spotřebitelských úvěrů a v úterý bude trh zajímat počet volných pracovních pozic. Ve středu se dozvíme, jak se vyvíjely velkoobchodní zásoby a výrobní ceny, obchodníci budou reagovat i na zásoby ropy v Americe. Ve čtvrtek vyjde zpráva o spotřebitelské inflaci a v pátek budou sledované ceny v mezinárodním obchodu a především maloobchodní tržby a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

V západní Evropě bude nejsledovanější událostí čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Ta opakovaně naznačila, že v září představí sadu opatření na podporu ekonomiky. Vedle toho vyjde ale i řada podstatných ekonomických údajů. V pondělí se trh zaměří na německou a britskou obchodní bilanci, důvěru investorů v eurozóně a britský průmysl, v úterý ještě Spojené království doplní míru nezaměstnanosti. Ve čtvrtek Německo odhalí míru inflace a eurozóna oznámí průmyslovou produkci. Na konci týdne ještě zaujme obchodní bilance zemí platících eurem.

Ani v Česku nebude nouze o data z ekonomiky. V pondělí vyjdou údaje z trhu práce a Česká národní banka oznámí devizové rezervy, na úterý je pak naplánována zpráva o spotřebitelské inflaci. V pátek pak ještě bude zveřejněna bilance běžného účtu za druhé čtvrtletí.

Na dalších globálně významných trzích bude trh hned po víkendu hodnotit obchodní bilanci Číny a Japonska a také hrubý domácí produkt země vycházejícího slunce. V úterý bude sledovaná čínská inflace a pak až na konci týdne zaujmou údaje z japonského průmyslu.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Evropská centrální banka by ve čtvrtek měla přijít s očekávaným měnovým impulsem. My počítáme s razantním opatřením v podobě snížení depozitní sazby o 20 bazických bodů na -0,60 %, zavedením tieringu, aby záporné sazby tak negativně nedopadaly na bankovní sektor a neohrožovaly finanční stabilitu, a opětovné spuštění programu odkupu aktiv v objemu 40 miliard eur měsíčně. Ve srovnání s tržním konsensem tak očekáváme agresivnější uvolnění měnové politiky, které by se na trzích mělo projevit snížením averze vůči riziku.
  • Zajímavější ekonomická data přijdou až ve druhé polovině týdne. Evropský průmysl zřejmě nevstoupil do druhé poloviny roku pravou nohou, a to hlavně kvůli pokračující recesi v německém průmyslovém sektoru. Zatím se ovšem nezdá, že by se německé potíže přenášely na producenty v dalších zemích eurozóny.
  • Na vývozní aktivitě Německa se negativně projevují nejistoty kolem brexitu, problémy jsou samozřejmě patrné i na exportech do Číny a významné potíže začínají být patrné i v obchodní výměně s Tureckem. Data by měla potvrdit platnost našich očekávání, že se Německo ve druhém a třetím čtvrtletí dostalo do technické recese.
  • Ze Spojených států by měla přijít zpráva o mírném zrychlení inflace, ta by měla jít v důsledku zavádění ochranářských opatření nahoru i ve zbytku roku. Maloobchodní tržby, které byly na jaře i v prvních letních měsících nečekaně silné, ale v srpnu zřejmě odhalí svou zranitelnost. I tak však na zasedání FOMC 18. září v souladu s trhem předpokládáme snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Někteří hráči na trhu ale spekulují i o jejich razantnějším snížení o 50 bazických bodů.
  • Inflace v Česku zůstává nad cílem i prognózou ČNB a prozatím nejeví přílišnou ochotu klesat. Námi očekávaných 2,8 % se bude nacházet 20 bazických bodů nad předpokladem ČNB.
  • Podíl nezaměstnaných měřený ministerstvem práce a sociálních věcí se v srpnu velmi pravděpodobně nezměnil a setrval poblíž 2,7 %. Je také pravděpodobné, že poblíž této úrovně se bude nacházet i v nejbližších měsících.
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
včera v 12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
včera v 11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
včera v 05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
18. 1. 2020 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
18. 1. 2020 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
18. 1. 2020 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra