Burzovní kalendář (9. 9. - 13. 9. 2019)
|

Burzovní kalendář (9. 9. - 13. 9. 2019)

Spojené státy s Čínou by v říjnu měly opět posadit své delegace za jednací stůl a věnovat se budoucnosti vzájemné obchodní výměny. Vedení hongkongské samosprávy vyhovělo jednomu z požadavků protestujících a nebude vydávat trestně stíhané osoby do pevninské Číny. Britský parlament ovšem stojí proti ministerskému předsedovi Borisu Johnsonovi v otázce možného neřízeného brexitu a Evropská centrální hodlá podpořit ekonomiku balíkem opatření. Nuda na trzích tedy nehrozí ani v druhém zářijovém týdnu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké i evropské akcie jako celek za uplynulý týden posílily zhruba o 2 %. Náladu na trzích podpořila dohoda USA s Čínou o tom, že v říjnu opět začnou jednat o vzájemném obchodu, srpnová data z amerického trhu práce byla pak tak akorát na to, aby Fed neodstrašila od zářijového uvolnění měnové politiky. Svou ekonomiku dále podporuje Čína, silná opatření plánuje na září ECB a britský parlament dělá vše pro to, aby na konci října nemohlo dojít k neřízenému brexitu, jakkoli s ním v rámci vyjednávání s Evropskou unií pracuje ministerský předseda Boris Johnson. Pražská burza na rozdíl od západoevropských trhů ztratila, konkrétně půl procenta.

Americké akcie v pátek převážně rostly, v týdenním horizontu hlavní indexy přidaly do dvou procent
Akcie ve Spojených státech během pátečního obchodování převážně posilovaly. Šéf americké centrální banky Jerome Powell v projevu zopakoval, že uskuteční patřičné kroky k udržení růstu americké ekonomiky, a uvedl rovněž, že nepředpokládá příchod hospodářské recese.
Evropské akcie v pátek zdražily, za celý týden zpevnily zhruba o 2 %
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v plusu, když investoři vyhodnocovali statistiku z amerického trhu práce a čekali na novinky týkající se britského odchodu z Evropské unie. Pozitivně obchodování ovlivnilo také čtvrteční oznámení dalšího kola obchodních jednání mezi USA a Čínou.
Pražská burza v pátek oslabila, za celý týden přišla o půl procenta
Pražská burza zakončila páteční obchodování v červených číslech, index PX odepsal 0,79 % na 1 032,06 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, které zlevnily o 1,91 % na 821 Kč. Objem obchodů byl s 307 miliony korun podprůměrný.

Z ekonomických údajů zaujaly například předběžné informace o růstu HDP eurozóny, poklesu německého průmyslu, nečekaném růstu výroby v Česku nebo třeba o nejpomalejším vzestupu ekonomiky Austrálie od roku 2009. Klid nepanuje ani na geopolitické scéně, v týdnu například USA opět rozšířily sankce namířené proti Íránu. Zpomalení globální ekonomiky ilustrují i meziročně významně nižší zisky největších bank nebo japonských firem jako celku.

Výhled

Druhý zářijový týden nabídne jednu dominantní událost, a to čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Trh očekává, že Mario Draghi před svým odchodem z čela instituce oznámí balíček měnově expanzivních opatření. Pokud by banka očekávání nenaplnila, finanční trhy by nejspíše reagovaly negativně. Rozložení sil v radě banky ovšem slibuje holubičí vyznění výsledku zasedání.

Hospodářské výsledky během září zveřejňují především firmy, jejichž fiskální kvartály jsou posunuté oproti těm kalendářním. V týdnu to budou v Americe například Broadcom nebo Kroger, v Evropě se přidají oděvní gigant Inditex nebo společnost Hermès International.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Investory bude ale nejspíše více zajímat politika v čele s dohady o brexitu a o říjnovém obnovení jednání o vzájemném obchodu Spojených států a Číny.

"Americký akciový trh v uplynulém týdnu pokračoval v posilování, index S&P 500 vzrostl o 1,79 %. Díky tomu se posunul nad 50denní klouzavý průměr a rezistenci na 2 950. Zhruba po měsíci je na dohled psychologicky podstatné hladiny 3 000 a necelá 2 % pod historickým maximem. Překonáním rezistence se denní graf indexu překlopil do býčího nastavení. Silný support je v zóně 2 940 až 2 950. Pokud jej index prolomí, vrátí se do pásma 2 800 až 2 950," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Pásmo 2 800 až 2 950 umožňuje pohyb o zhruba 5 %. Na denním grafu se takový případný pokles jeví dramaticky, na týdenním grafu je ale sotva patrný. Na supportu 2 800 je v týdenním grafu i klouzavý průměr a 'rizikovost' úrovně je z něj patrnější než z denního grafu. V roce 2015, 2016 i na přelomu let 2018 a 2019 index poklesy během velice krátké doby napravil, ale není to pravidlo," dodal Košťál.

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech je v první polovině týdne zaplněný jen skromně. V pondělí bude sledovaný vývoj objemů spotřebitelských úvěrů a v úterý bude trh zajímat počet volných pracovních pozic. Ve středu se dozvíme, jak se vyvíjely velkoobchodní zásoby a výrobní ceny, obchodníci budou reagovat i na zásoby ropy v Americe. Ve čtvrtek vyjde zpráva o spotřebitelské inflaci a v pátek budou sledované ceny v mezinárodním obchodu a především maloobchodní tržby a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

V západní Evropě bude nejsledovanější událostí čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Ta opakovaně naznačila, že v září představí sadu opatření na podporu ekonomiky. Vedle toho vyjde ale i řada podstatných ekonomických údajů. V pondělí se trh zaměří na německou a britskou obchodní bilanci, důvěru investorů v eurozóně a britský průmysl, v úterý ještě Spojené království doplní míru nezaměstnanosti. Ve čtvrtek Německo odhalí míru inflace a eurozóna oznámí průmyslovou produkci. Na konci týdne ještě zaujme obchodní bilance zemí platících eurem.

Ani v Česku nebude nouze o data z ekonomiky. V pondělí vyjdou údaje z trhu práce a Česká národní banka oznámí devizové rezervy, na úterý je pak naplánována zpráva o spotřebitelské inflaci. V pátek pak ještě bude zveřejněna bilance běžného účtu za druhé čtvrtletí.

Na dalších globálně významných trzích bude trh hned po víkendu hodnotit obchodní bilanci Číny a Japonska a také hrubý domácí produkt země vycházejícího slunce. V úterý bude sledovaná čínská inflace a pak až na konci týdne zaujmou údaje z japonského průmyslu.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Evropská centrální banka by ve čtvrtek měla přijít s očekávaným měnovým impulsem. My počítáme s razantním opatřením v podobě snížení depozitní sazby o 20 bazických bodů na -0,60 %, zavedením tieringu, aby záporné sazby tak negativně nedopadaly na bankovní sektor a neohrožovaly finanční stabilitu, a opětovné spuštění programu odkupu aktiv v objemu 40 miliard eur měsíčně. Ve srovnání s tržním konsensem tak očekáváme agresivnější uvolnění měnové politiky, které by se na trzích mělo projevit snížením averze vůči riziku.
  • Zajímavější ekonomická data přijdou až ve druhé polovině týdne. Evropský průmysl zřejmě nevstoupil do druhé poloviny roku pravou nohou, a to hlavně kvůli pokračující recesi v německém průmyslovém sektoru. Zatím se ovšem nezdá, že by se německé potíže přenášely na producenty v dalších zemích eurozóny.
  • Na vývozní aktivitě Německa se negativně projevují nejistoty kolem brexitu, problémy jsou samozřejmě patrné i na exportech do Číny a významné potíže začínají být patrné i v obchodní výměně s Tureckem. Data by měla potvrdit platnost našich očekávání, že se Německo ve druhém a třetím čtvrtletí dostalo do technické recese.
  • Ze Spojených států by měla přijít zpráva o mírném zrychlení inflace, ta by měla jít v důsledku zavádění ochranářských opatření nahoru i ve zbytku roku. Maloobchodní tržby, které byly na jaře i v prvních letních měsících nečekaně silné, ale v srpnu zřejmě odhalí svou zranitelnost. I tak však na zasedání FOMC 18. září v souladu s trhem předpokládáme snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Někteří hráči na trhu ale spekulují i o jejich razantnějším snížení o 50 bazických bodů.
  • Inflace v Česku zůstává nad cílem i prognózou ČNB a prozatím nejeví přílišnou ochotu klesat. Námi očekávaných 2,8 % se bude nacházet 20 bazických bodů nad předpokladem ČNB.
  • Podíl nezaměstnaných měřený ministerstvem práce a sociálních věcí se v srpnu velmi pravděpodobně nezměnil a setrval poblíž 2,7 %. Je také pravděpodobné, že poblíž této úrovně se bude nacházet i v nejbližších měsících.
Rada ČNB nechá ve středu podle ekonomů úrokové sazby beze změny
Rada ČNB nechá ve středu podle ekonomů úrokové sazby beze změny
08:47

Rada ČNB nechá ve středu podle ekonomů úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 25. září úrokové sazby beze změny. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Před klimatickým summitem slíbily desítky firem snížit emise
07:54

Před klimatickým summitem slíbily desítky firem snížit emise

Téměř 90 velkých světových firem působících v široké škále odvětví od potravinářství po cementářský průmysl slíbilo...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí
O zdanění rezerv pojišťoven povedou poslanci ještě debatu
06:30

O zdanění rezerv pojišťoven povedou poslanci ještě debatu

Sněmovnu čeká při dalším kole projednávání vládního daňového balíčku opět debata mezi vládou a opozičními poslanci...
Česká republika Pojišťovny Vienna Insurance Group (VIG)
Kazašská policie zatkla 57 účastníků protičínského protestu
včera v 16:31

Kazašská policie zatkla 57 účastníků protičínského protestu

Několik desítek lidí zatkla policie v kazašské metropoli Nur-Sultanu. Zadržela je během nepovolené demonstrace, jejíž...
Čína Kazachstán Geopolitická rizika
Média: Zadlužená firma Thomas Cook žádá britskou vládu o pomoc
včera v 10:15

Média: Zadlužená firma Thomas Cook žádá britskou vládu o pomoc

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook, která patří k největším na světě, požádala o pomoc vládu v Londýně....
Spojené království Turismus a cestovní ruch
Americké akcie v pátek oslabily s nárůstem napětí v mezinárodním…
Americké akcie v pátek oslabily s nárůstem napětí v mezinárodním…
20. 9. 2019 22:30

Americké akcie v pátek oslabily s nárůstem napětí v mezinárodním obchodu, v mínusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely týden poklesem. Oslabila je zpráva, že čínská zemědělská delegace jen dva...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, v plusu skončily i v týdenním…
Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, v plusu skončily i v týdenním…
20. 9. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, v plusu skončily i v týdenním horizontu

Evropské akcie v závěru týdne posílily o necelou třetinu procenta. Mírně v plusu skončily také v týdenním horizontu....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v pátek stoupla o více než půl procenta, za týden…
Pražská burza v pátek stoupla o více než půl procenta, za týden…
20. 9. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla o více než půl procenta, za týden posílila o procento

Pražská burza v pátek třetí den v řadě rostla, index PX posílil o 0,66 % na 1 060,32 bodu, a to hlavně zásluhou...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat mírně…
20. 9. 2019 16:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat mírně stoupla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat stoupla, zůstává ale v záporných hodnotách. Vyplývá to...
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (20. září)
20. 9. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (20. září)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Novou šéfkou Royal Bank of Scotland bude Alison Roseová
Novou šéfkou Royal Bank of Scotland bude Alison Roseová
20. 9. 2019 14:57

Novou šéfkou Royal Bank of Scotland bude Alison Roseová

Novou výkonnou ředitelkou britského finančního ústavu Royal Bank of Scotland (RBS) se stane Alison Roseová. RBS tak...
Spojené království Banky Evropské banky
Britská cestovní kancelář Thomas Cook potřebuje k odvrácení kolapsu…
20. 9. 2019 14:21

Britská cestovní kancelář Thomas Cook potřebuje k odvrácení kolapsu dodatečný kapitál

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook potřebuje získat dodatečný kapitál v objemu 200 milionů liber, aby...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Commerzbank prý zvažuje prodej své polské divize M-Bank
20. 9. 2019 13:44

Commerzbank prý zvažuje prodej své polské divize M-Bank

Německý finanční ústav Commerzbank v rámci jednání o nové strategii zvažuje prodej svého většinového podílu v polské...
Německo Evropské banky Finanční sektor
Německo schválilo klimatická opatření, náklady mají být kolem 50…
20. 9. 2019 13:38

Německo schválilo klimatická opatření, náklady mají být kolem 50 miliard eur

Strany německé vládní koalice - CDU, CSU a SPD - se v pátek po zhruba 19hodinovém jednání dohodly na opatřeních k...
Německo Ekologie a životní prostředí Politika
Čína znovu mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu
Čína znovu mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu
20. 9. 2019 13:07

Čína znovu mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu

Čínská centrální banka (PBOC) v pátek snížila svou novou referenční úvěrovou sazbu na 4,20 % z předchozích 4,25 %,...
Čína Banky Finanční sektor
Bullard (saintlouiský Fed): Růst HDP by mohl dále zpomalit, na…
20. 9. 2019 12:35

Bullard (saintlouiský Fed): Růst HDP by mohl dále zpomalit, na zasedání FOMC jsem hlasoval pro snížení sazby o 50 bazických bodů

Na trhu jsou signály ukazující na možné další zpomalení růstu americké ekonomiky. Uvedl to šéf saintlouiského Fedu...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Google plánuje investovat do datových center v EU tři miliardy eur
20. 9. 2019 11:47

Google plánuje investovat do datových center v EU tři miliardy eur

Americká společnost Gogole plánuje v příštích dvou letech investovat do expanze svých datových center v Evropě tři...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Nezaměstnanost na Slovensku se v srpnu udržela na 4,97 %
20. 9. 2019 11:24

Nezaměstnanost na Slovensku se v srpnu udržela na 4,97 %

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se letos v srpnu opět nezměnila. Stejně jako v předchozích dvou měsících dosáhla 4...
Slovensko Nezaměstnanost
Indie snížila firemní daň, chce tak podpořit ekonomický růst
20. 9. 2019 11:06

Indie snížila firemní daň, chce tak podpořit ekonomický růst

Indická vláda snížila firemní daň pro místní společnosti na zhruba 25 % z nynějších 30 %. Chce tak podpořit...
Indie Daně Podpora ekonomiky