Burzovní kalendář (9. 9. - 13. 9. 2019)
|

Burzovní kalendář (9. 9. - 13. 9. 2019)

Spojené státy s Čínou by v říjnu měly opět posadit své delegace za jednací stůl a věnovat se budoucnosti vzájemné obchodní výměny. Vedení hongkongské samosprávy vyhovělo jednomu z požadavků protestujících a nebude vydávat trestně stíhané osoby do pevninské Číny. Britský parlament ovšem stojí proti ministerskému předsedovi Borisu Johnsonovi v otázce možného neřízeného brexitu a Evropská centrální hodlá podpořit ekonomiku balíkem opatření. Nuda na trzích tedy nehrozí ani v druhém zářijovém týdnu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké i evropské akcie jako celek za uplynulý týden posílily zhruba o 2 %. Náladu na trzích podpořila dohoda USA s Čínou o tom, že v říjnu opět začnou jednat o vzájemném obchodu, srpnová data z amerického trhu práce byla pak tak akorát na to, aby Fed neodstrašila od zářijového uvolnění měnové politiky. Svou ekonomiku dále podporuje Čína, silná opatření plánuje na září ECB a britský parlament dělá vše pro to, aby na konci října nemohlo dojít k neřízenému brexitu, jakkoli s ním v rámci vyjednávání s Evropskou unií pracuje ministerský předseda Boris Johnson. Pražská burza na rozdíl od západoevropských trhů ztratila, konkrétně půl procenta.

Americké akcie v pátek převážně rostly, v týdenním horizontu hlavní indexy přidaly do dvou procent
Akcie ve Spojených státech během pátečního obchodování převážně posilovaly. Šéf americké centrální banky Jerome Powell v projevu zopakoval, že uskuteční patřičné kroky k udržení růstu americké ekonomiky, a uvedl rovněž, že nepředpokládá příchod hospodářské recese.
Evropské akcie v pátek zdražily, za celý týden zpevnily zhruba o 2 %
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v plusu, když investoři vyhodnocovali statistiku z amerického trhu práce a čekali na novinky týkající se britského odchodu z Evropské unie. Pozitivně obchodování ovlivnilo také čtvrteční oznámení dalšího kola obchodních jednání mezi USA a Čínou.
Pražská burza v pátek oslabila, za celý týden přišla o půl procenta
Pražská burza zakončila páteční obchodování v červených číslech, index PX odepsal 0,79 % na 1 032,06 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, které zlevnily o 1,91 % na 821 Kč. Objem obchodů byl s 307 miliony korun podprůměrný.

Z ekonomických údajů zaujaly například předběžné informace o růstu HDP eurozóny, poklesu německého průmyslu, nečekaném růstu výroby v Česku nebo třeba o nejpomalejším vzestupu ekonomiky Austrálie od roku 2009. Klid nepanuje ani na geopolitické scéně, v týdnu například USA opět rozšířily sankce namířené proti Íránu. Zpomalení globální ekonomiky ilustrují i meziročně významně nižší zisky největších bank nebo japonských firem jako celku.

Výhled

Druhý zářijový týden nabídne jednu dominantní událost, a to čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Trh očekává, že Mario Draghi před svým odchodem z čela instituce oznámí balíček měnově expanzivních opatření. Pokud by banka očekávání nenaplnila, finanční trhy by nejspíše reagovaly negativně. Rozložení sil v radě banky ovšem slibuje holubičí vyznění výsledku zasedání.

Hospodářské výsledky během září zveřejňují především firmy, jejichž fiskální kvartály jsou posunuté oproti těm kalendářním. V týdnu to budou v Americe například Broadcom nebo Kroger, v Evropě se přidají oděvní gigant Inditex nebo společnost Hermès International.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Investory bude ale nejspíše více zajímat politika v čele s dohady o brexitu a o říjnovém obnovení jednání o vzájemném obchodu Spojených států a Číny.

"Americký akciový trh v uplynulém týdnu pokračoval v posilování, index S&P 500 vzrostl o 1,79 %. Díky tomu se posunul nad 50denní klouzavý průměr a rezistenci na 2 950. Zhruba po měsíci je na dohled psychologicky podstatné hladiny 3 000 a necelá 2 % pod historickým maximem. Překonáním rezistence se denní graf indexu překlopil do býčího nastavení. Silný support je v zóně 2 940 až 2 950. Pokud jej index prolomí, vrátí se do pásma 2 800 až 2 950," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Pásmo 2 800 až 2 950 umožňuje pohyb o zhruba 5 %. Na denním grafu se takový případný pokles jeví dramaticky, na týdenním grafu je ale sotva patrný. Na supportu 2 800 je v týdenním grafu i klouzavý průměr a 'rizikovost' úrovně je z něj patrnější než z denního grafu. V roce 2015, 2016 i na přelomu let 2018 a 2019 index poklesy během velice krátké doby napravil, ale není to pravidlo," dodal Košťál.

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech je v první polovině týdne zaplněný jen skromně. V pondělí bude sledovaný vývoj objemů spotřebitelských úvěrů a v úterý bude trh zajímat počet volných pracovních pozic. Ve středu se dozvíme, jak se vyvíjely velkoobchodní zásoby a výrobní ceny, obchodníci budou reagovat i na zásoby ropy v Americe. Ve čtvrtek vyjde zpráva o spotřebitelské inflaci a v pátek budou sledované ceny v mezinárodním obchodu a především maloobchodní tržby a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

V západní Evropě bude nejsledovanější událostí čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Ta opakovaně naznačila, že v září představí sadu opatření na podporu ekonomiky. Vedle toho vyjde ale i řada podstatných ekonomických údajů. V pondělí se trh zaměří na německou a britskou obchodní bilanci, důvěru investorů v eurozóně a britský průmysl, v úterý ještě Spojené království doplní míru nezaměstnanosti. Ve čtvrtek Německo odhalí míru inflace a eurozóna oznámí průmyslovou produkci. Na konci týdne ještě zaujme obchodní bilance zemí platících eurem.

Ani v Česku nebude nouze o data z ekonomiky. V pondělí vyjdou údaje z trhu práce a Česká národní banka oznámí devizové rezervy, na úterý je pak naplánována zpráva o spotřebitelské inflaci. V pátek pak ještě bude zveřejněna bilance běžného účtu za druhé čtvrtletí.

Na dalších globálně významných trzích bude trh hned po víkendu hodnotit obchodní bilanci Číny a Japonska a také hrubý domácí produkt země vycházejícího slunce. V úterý bude sledovaná čínská inflace a pak až na konci týdne zaujmou údaje z japonského průmyslu.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Evropská centrální banka by ve čtvrtek měla přijít s očekávaným měnovým impulsem. My počítáme s razantním opatřením v podobě snížení depozitní sazby o 20 bazických bodů na -0,60 %, zavedením tieringu, aby záporné sazby tak negativně nedopadaly na bankovní sektor a neohrožovaly finanční stabilitu, a opětovné spuštění programu odkupu aktiv v objemu 40 miliard eur měsíčně. Ve srovnání s tržním konsensem tak očekáváme agresivnější uvolnění měnové politiky, které by se na trzích mělo projevit snížením averze vůči riziku.
  • Zajímavější ekonomická data přijdou až ve druhé polovině týdne. Evropský průmysl zřejmě nevstoupil do druhé poloviny roku pravou nohou, a to hlavně kvůli pokračující recesi v německém průmyslovém sektoru. Zatím se ovšem nezdá, že by se německé potíže přenášely na producenty v dalších zemích eurozóny.
  • Na vývozní aktivitě Německa se negativně projevují nejistoty kolem brexitu, problémy jsou samozřejmě patrné i na exportech do Číny a významné potíže začínají být patrné i v obchodní výměně s Tureckem. Data by měla potvrdit platnost našich očekávání, že se Německo ve druhém a třetím čtvrtletí dostalo do technické recese.
  • Ze Spojených států by měla přijít zpráva o mírném zrychlení inflace, ta by měla jít v důsledku zavádění ochranářských opatření nahoru i ve zbytku roku. Maloobchodní tržby, které byly na jaře i v prvních letních měsících nečekaně silné, ale v srpnu zřejmě odhalí svou zranitelnost. I tak však na zasedání FOMC 18. září v souladu s trhem předpokládáme snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Někteří hráči na trhu ale spekulují i o jejich razantnějším snížení o 50 bazických bodů.
  • Inflace v Česku zůstává nad cílem i prognózou ČNB a prozatím nejeví přílišnou ochotu klesat. Námi očekávaných 2,8 % se bude nacházet 20 bazických bodů nad předpokladem ČNB.
  • Podíl nezaměstnaných měřený ministerstvem práce a sociálních věcí se v srpnu velmi pravděpodobně nezměnil a setrval poblíž 2,7 %. Je také pravděpodobné, že poblíž této úrovně se bude nacházet i v nejbližších měsících.
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
před hodinou

Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti

Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí...
Spojené království Pracovní trh
ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla…
11:43

ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 174,5 miliardy EUR

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých...
ECB Půjčky
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok
11:14

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny...
ČEZ Jaderná energetika
Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní Korea

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek poměrně výrazně ztrácely. S výjimkou Austrálie si všechny hlavní indexy připsaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií
10:13

Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií

Čínská společnost ByteDance, která vlastní aplikaci TikTok, požádala v Číně o licenci na vývoz technologií. Snaží se...
Čína Technologie Sociální sítě
Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě
10:00

Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě

Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, ale její růst nenaplnil očekávání. Její index, který sestavuje...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil
09:43

Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil

Důvěra v českou ekonomiku v září vzrostla o 3,9 bodu na 90,9 bodu. Růst důvěry tak zrychlil proti srpnu, kdy se...
Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
VW odškodní pronásledované pracovníky z dob brazilské junty
08:42

VW odškodní pronásledované pracovníky z dob brazilské junty

Německá automobilka Volkswagen odškodní částkou 36 milionů realů (149 milionů korun) své bývalé zaměstnance v...
Volkswagen Brazílie
Co musíte ráno vědět (24. září)
Co musíte ráno vědět (24. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se v září vyvíjela podnikatelská...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v…
Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v září zaostala za očekáváním

Americké akciové indexy po nadějném úvodu seance zamířily níže a nakonec výrazně oslabily. Přispěly k tomu mimo jiné...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
E15: Britští investoři žalují Pivovary Lobkowicz o 21 milionů eur
včera v 21:29

E15: Britští investoři žalují Pivovary Lobkowicz o 21 milionů eur

Pivovary Lobkowicz Group žaluje o téměř 21 milionů eur britská investiční skupina Chayton Capital. Podle serveru E15...
Pivovary Lobkowicz
Google spouští v mapách nástroj, jenž ukáže rozšíření koronaviru
včera v 20:53

Google spouští v mapách nástroj, jenž ukáže rozšíření koronaviru

Společnost Google ve své mapové aplikaci Google Maps spouští nástroj, díky kterému se uživatelé budou moci podívat,...
Alphabet (Google) Americké akcie Koronavirus
Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména…
Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména výrobcům sportovního oblečení

Akcie na západoevropských trzích ve středu pokračovaly v úterním růstu. Data týkající se indexů nákupních manažerů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky
Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky
včera v 16:50

Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky

Pražská burza ve středu přišla o své úterní zisky. Index PX dnes klesl o 0,73 procenta na 861,69 bodu. Dolů ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Česko nesplní slib dvou procent HDP výdajů na obranu do r. 2024
včera v 16:20

Česko nesplní slib dvou procent HDP výdajů na obranu do r. 2024

Česká republika nesplní závazek, který slíbila v NATO, dávat do roku 2024 na svou obranu dvě procenta HDP. Po...
Česká republika HDP