Býčí scénáře pro (americké) akcie mají stále větší trhliny
|

Býčí scénáře pro (americké) akcie mají stále větší trhliny

Optimistický výhled pro akcie začíná narážet na povážlivé překážky. Neříká to nikdo menší než hlavní investiční stratég Bank of America Merrill Lynch Michael Hartnett. Svá slova opírá o výsledky průzkumu banky mezi manažery velkých fondů. Velkým rizikem je pro ně především možná obchodní válka. I tak ale velká část manažerů věří v další růst cen akcií.

Světové akcie Americké akcie Rizika Ekonomické a politické hrozby Mezinárodní obchod

Největším rizikem (sice ne pravděpodobným, ale přece naplnitelným) je podle manažerů fondů aktuálně případná obchodní válka. Naposledy se v seznamu takzvaných tail risks objevila v lednu 2017, tedy těsně před uvedením amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce. O pár kvartálů později totiž Trump začíná naplňovat svou vizi Ameriky na prvním místě a zavádí cla na ocel, hliník, ale také na solární panely a další zboží.

Největší "okrajová rizika" (FMS, březen 2018)

Stratég Michael Hartnett má ale ještě větší obavy z něčeho jiného. Investoři (v osobách fondových manažerů) totiž prozatím odmítají zmíněné riziko ve větší míře zohlednit ve svých portfoliích. V polovině března nadále věřili globálním akciím (průzkum je zaměřený primárně na americké investory), bankám a technologickým společnostem a sázeli proti dluhopisům a defenzivním sektorům na akciovém trhu.

Proč? Manažeři v průzkumu uváděli především důvěru v růst zisků firem a nadále nízké úrokové sazby. Pro ilustraci, investoři označili u 10letých vládních bondů USA výnos až na úrovni 3,6 % ročně za dostatečně atraktivní, aby zvažovali, že dají přednost těmto relativně bezpečným dluhopisům před akciemi. Bank of America Merrill Lynch naproti tomu předpokládá vyšší volatilitu, nižší ceny (a vyšší výnosy) firemních bondů a vrchol na akciovém trhu.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch