Býčí trend vás může připravit o velké peníze
|

Býčí trend vás může připravit o velké peníze

Čím déle trvá býčí trend, tím více investoři vydělají. Dlouhé býčí trendy - a ten současný je jedním z nejdelších v historii - však zároveň nezdravě zvyšují sebevědomí investorů.

Ponaučení pro investory Investiční strategie Investování Investiční fondy Akciový trh Býčí trh

S jídlem roste chuť, platí i na finančních trzích. Jinými slovy, čím více investor vydělá, tím větší je jeho touha po ještě vyšších ziscích. A platí, že s rostoucí touhou po vyšších ziscích roste i ochota riskovat. Vypadá to mnohdy jednoduše a řadě investorů jejich sázky vycházejí, ale jen do doby, než se situace na trzích změní a ukáže se, že jejich dosavadní zisky byly z velké části, nebo dokonce jen dílem štěstí.

"Největší chybou, kterou investoři mohou v průběhu býčího trhu udělat, je zavrhnout dosavadní úspěšnou investiční strategii a začít hledat jinou, ještě úspěšnější," říká Jonathan Clements, známý publicista, autor knih o financích a zakladatel webu HumbleDollar.

Častý je například odklon od investování do indexových fondů a příklon k sestavování portfolia z jednotlivých akcií. Stock-picking je ale disciplína jen pro nejlepší z nejlepších. Stačí se letmo podívat na výkonnost aktivně řízených amerických akciových fondů. Za posledních 15 let jich dokázalo benchmark porazit jen 1-14 % (v závislosti na investiční kategorii).

"Můžete do portfolia zařadit akcie, jejichž zhodnocení dosáhne až stovek procent. Stejně tak ale můžete vybrat i akcie, jejichž hodnota spadne na nulu. Kupovat celý trh (index) znamená kupovat všechny budoucí vítěze a samozřejmě i všechny poražené, vítězů je však na trhu v dlouhodobém horizontu více," dodává Clements.

Zdroj: Creative Planning