Býčí trh by měl investorům dělat radost, ale nedělá
|

Býčí trh by měl investorům dělat radost, ale nedělá

Přestože americký akciový trh roste posiluje již devátým rokem, investoři stále nepůsobí spokojeně. Lépe řečeno, vypadají, jako kdyby měli obavy z toho, co může přijít. Minimálně od roku 2014 se prakticky stále hovoří o obratu trendu, a přestože ten zatím nenastal, jsme svědky býčího trhu, který velké části investorů zrovna nevoní. Proč?

Americké akcie Býčí trh Psychologie S&P 500

Namísto toho, aby investory uspokojovala skutečnost, že trh roste již téměř devět let, stále více je mezi nimi cítit neklid a strach z toho, že růst může skončit kvůli nějaké válce, politickým otřesům, náhlým nárůstem inflace nebo něčím podobným.

"Investoři se nikdy necítili méně bezpečně, jakkoli máme za sebou přes osm let růstu cen," říká Mark Häffele z UBS. Index S&P 500 přitom od roku 2009 vzrostl téměř čtyřnásobně a má za sebou 12 ziskových měsíců v řadě, což se naposledy stalo v roce 1935.

Radost z vývoje na akciovém trhu dává okázale najevo americký prezident Donald Trump, podle kterého za pokračování rally vděčí trh jemu. Ostatní jsou spíše napjatí, jak a kdy současný býčí trend skončí. Jim Paulsen z Leuthold Group shrnuje obavy investorů, když říká, že "hodnota indexu volatility VIX je příliš nízká, valuace jsou příliš vysoké, zotavení ekonomiky trvá již velice dlouho a Fed zpřísňuje měnovou politiku". Pro někoho, kdo je na trhu veteránem jako on, má jít o strašidelný seznam.

S&P 500 na 3 000 nikoho nezajímá

Paulsen se sice snaží přesvědčit své klienty o tom, že současný býčí trh je v pohodě a že celosvětový růst s nízkou inflací představuje neobvyklou nákupní příležitost, ale nakonec se vždy dočká otázek na to, co může vyvolat příští propad cen na trhu. "Nikdo se mě neptá, kdy se index S&P 500 dostane nad 3 000 bodů," stěžuje si Paulsen.

Mnozí analytici v tom ale vidí pozitivum, tedy že investoři přemýšlejí a nevrhají se bezhlavě do dalších akciových obchodů. To brání hlubším poklesům, jakých jsme byli svědky naposledy loni.

Neznamená to, že by na trhu bylo vše v pořádku. Tržní kapitalizace společností jako Apple nebo Amazon vzrostly od roku 2009 na více než desetinásobek, respektive dvacetinásobek. Na trhu s bitcoinem je bublina a investoři ve velkém spekulují na další pokles volatility akcií. Hlavní hybnou silou býčího trendu však zůstávají především velcí investoři a takzvané smart money, jejichž pozice v hotovosti jsou na rekordně nízké úrovni.

Retailoví investoři naproti tomu podle společnosti Charles Schwab mají v hotovosti asi 11 % prostředků, což je poměrně hodně. Podle Liz Ann Sondersové, šéfky stratégů v Charles Schwab, se již tito investoři začínají vyptávat na akcie a možnost investovat do nich, ale stále ne v míře typické pro období před splasknutím bublin v minulosti.

Podle Richarda Bernsteina, kdysi akciového stratéga v Merrill Lynch, je běžné, že drobní investoři po určité době trvání býčího trendu začnou nakupovat akcie, protože nechtějí být mimo a závidět sousedům, kteří mají zainvestováno. Tentokrát je to ale jiné, protože i obchodníci z Wall Street podle něj doporučují investorům dávat do akcií méně peněz. Podobně jsou na tom penzijní fondy, které namísto do akcií investují peníze do private equity, a to i přes vysoké poplatky a dlouhodobě vázané peníze. "Je to šílené. Říkáme, že na trhu je euforie, ale lidé do akcií tolik neinvestují. O kom to tedy mluvíme?" ptá se Bernstein.

V říjnu na jedné konferenci mluvil o akciovém trhu v Jižní Koreji a o tom, že roste i přes napjaté vztahy země se severním sousedem, protože hrozba jaderného konfliktu by neměla být důvodem neinvestovat do akcií. Nakonec samozřejmě dostal otázku, zda skutečně nepočítal s tím, že může začít válka. Bernstein odpověděl, že by lidé měli přihlížet k ekonomickým a firemním fundamentům, ne váhat, zda náhodou nedojde k problematické události. "Nemůžete úspěšně investovat, když se krčíte pod stolem podělaní strachy," uzavřel Bernstein. Nassim Taleb by z něj jistě měl radost.

Zdroj: New York Times