Byty v Česku stále zdražují. Jak moc?
|

Byty v Česku stále zdražují. Jak moc?

V posledních dnech je údajů podstatných specificky pro českou ekonomiku poskrovnu. Za pozornost ale stojí publikace Deloitte Real Index, tentokrát za druhé čtvrtletí 2019. Listoval jí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Česká republika Nemovitosti Realitní trh Bydlení Michal Skořepa Analytici ČS

Analytikům z Deloitte na základě transakčních údajů zapsaných v Katastru nemovitostí vyšlo, že průměrná reálná prodejní cena bytu ve druhém kvartálu činila v celé České republice (tím se rozumí krajská města) zhruba 60 700 Kč/m2. V samotné Praze, kde se v daném čtvrtletí odehrálo 61 % transakcí (měřeno hodnotou, nikoli počtem), byla průměrná cena dokonce 84 300 Kč/m2.

Údaje Deloitte lze porovnat s údaji Českého statistického úřadu. Ten (zatím) absolutní průměrné ceny nemovitostí v korunách nezveřejňuje, takže se musíme spokojit s indexy růstu. Porovnání (pro celou ČR) od roku 2018 vypadá takto:

Data ČSÚ se týkají všech nemovitostí všude v ČR, zatímco data Deloitte jen bytů v krajských městech. Srovnání je proto možné dělat jen velice zhruba. Obě křivky v grafu nicméně i přes tento metodický rozdíl naznačují, že nemovitosti v Česku zdražují aktuálně pomaleji než v minulých letech.

Detailnější data Deloitte ovšem naznačují, že od konce roku 2017 rostou ceny konkrétně v Praze obvykle o zhruba dva procentní body rychleji než v celé ČR.

V současnosti zdražují byty i nemovitosti celkem v České republice tempem mírně přesahujícím míru růstu mezd, takže reálně pro průměrného pracujícího Čecha mírně zdražují (zhruba o 2 % za rok).

Zdroj: Česká spořitelna, Deloitte