Centrální banky zlevňují peníze. Přispějí k nadechnutí, nebo zdechnutí (trhu)?
|

Centrální banky zlevňují peníze. Přispějí k nadechnutí, nebo zdechnutí (trhu)?

V Evropské centrální bance se chystá výměna na kapitánském můstku, a její nedávné uvolnění měnové politiky i proto přichází na přetřes. Kritici varují před slepým cílováním inflace měřené včerejšími metodami nebo před vystřílením protikrizových nábojů ještě před (případnými) turbulencemi. Analýzu příčin a důsledků stávajících kroků centrálních bank nejen pro vaše portfolio nabídne 29. října třetí debata ABCD investora.

Centrální banky ČNB Česká koruna Fed ECB Rozhovor Kvantitativní uvolňování Úrokové sazby Světová ekonomika

Super Mario je na odchodu, kormidla se v Evropské centrální bance příští týden ujme Christine Lagardeová. Otázkou dne pro podstatnou část trhu je, zda vyslyší kritiky nedávno restartovaného nákupu dluhopisů, kterým se Draghi pokouší oživit evropský růst. Něco podobného totiž (nejen) zástupci centrálních bank Německa, Francie, Nizozemska a Rakouska, tedy systémově významných ekonomik eurozóny, odmítají. I s poukazem na to, že inflační cílování nevychází, ať dělá banka cokoli.

Navzdory kritice dalšího polínka pod kotlem evropského kvantitativního uvolňování (a možné další otočce v měnové politice) lze čekat, že centrální banky po celém světě budou nadále povolovat měnové opratě. Od začátku roku jich to učinilo přes třicet, a to včetně těch nejvýznamnějších, tedy ECB a Fedu. I proto některé experty překvapili radní České národní banky, kteří na svém zářijovém zasedání volali po zvýšení sazeb. Hlavní ekonom Deloitte David Marek jejich postoj následně vtipně komentoval na Twitteru.

Nejen tomu, co lze čekat od ČNB, a zprostředkovaně proto i od české koruny (a dalších měn), se budeme věnovat ve třetí on-line vysílané debatě ABCD investora, kterou nabídneme 29. října od 16.30 na YouTube kanálu Investičního webu. Mé pozvání přijali hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a ředitel prodeje ve společnosti WOOD & Company Petr Beneš. Otázky na ně můžete zasílat e-mailem na azinvestora@seznam.cz. Další podrobnosti o ABCD investora, stejně jako záznamy již odvysílaných debat, najdete na webu www.azinvestora.info.