Češi a peníze: Jste běžci, plavkyně, nebo snad motorkáři?
|

Češi a peníze: Jste běžci, plavkyně, nebo snad motorkáři?

Jak jsou na tom Češi v přístupu k penězům? Pomozme si sportovní terminologií a rozdělme populaci na tenisty, běžce, motorkáře, jogínky a plavkyně.

Peníze Česká republika Finanční gramotnost

Nejpočetnější skupinu v Česku podle průzkumu Sberbank tvoří běžci, kteří si vedou alespoň základní přehled o svých financích. Do hloubky se finančními produkty ale nezabývají. Pozitivní je, že dvě nejpočetnější skupiny, tenisté a běžci, tvoří lidé, kteří přistupují k penězům poměrně zodpovědně a efektivně. Dokáží své úspory i dlouhodobě zhodnocovat Nejhůře z hlediska přístupu k penězům dopadli plavci a plavkyně (14 %), kteří peníze příliš neřeší.

Tenisté (20 %)

Tenisté patří z hlediska přístupu k financím mezi nejrozvážnější a nejzkušenější. Mají vše dopředu promyšlené, ale dokáží rychle reagovat i na nenadálé situace. Jsou šetřiví. Vedou si přehled veškerých rodinných příjmů a výdajů (64 % z nich) a rádi zhodnocují finance. Všechny špatné nabídky dokáží vyhodnotit a odpálkovat. Půjčku berou jako něco, co může zkvalitnit jejich život, ale zásadně si půjčují jen od banky a po předchozím porovnání podmínek na trhu (59 %). Převažují muži (56 %) s věkovým průměrem 47 let.

Doporučené finanční rady: U tenisty se vyplatí uvažovat o investování. Vhodná a hned dostupná rezerva by se měla rovnat až šesti měsíčním příjmům a měla by být uložena na spořicím účtu. Finance, které tuto rezervu přesahují, by měl investovat. K dispozici má podílové fondy různého zaměření, od konzervativních přes smíšené po dynamické.

Doporučené finanční produkty: Akcie, investiční hypotéky, úvěry na podnikání, stavební spoření (pro děti), životní pojištění, doplňkové penzijní spoření.

Běžci (30 %)

Běžci představují nejpočetnější skupinu. Jsou vytrvalí a ve svém snažení poctiví. Nezakládají si ani na rychlosti, ani na vysokém skóre. Ve financích kontrolují své výdaje. Nejčastěji se jedná o starší muže (61 %). Jsou vytrvalí, poctiví a snaží se mít alespoň základní přehled o rodinných financích. 42 % z nich si vede přehled příjmů a výdajů na papíře. Ačkoli nejsou materiálně založení, půjčky přirozeně patří k jejich životu. Na rozdíl od tenistů si ale půjčují bez hlubších úvah a bez řádného srovnání nabídek na trhu.

Doporučené finanční rady: Byť běžci běžně využívají finanční produkty, měli by se vždy dopředu blíže podívat, co nabízí trh. Porovnat si nabídky. I na finančním trhu vznikají novinky, jejichž prostřednictvím lze financovat své plány nebo zhodnocovat peníze.

Doporučené finanční produkty: Podílové fondy, investiční zlato jako uchovatel hodnoty peněz, hypotéka na vlastní bydlení, stavební spoření pro děti, úvěry s bonusy za bezproblémové splácení.

Motorkáři (18 %)

Motorkáři mají rádi rychlost a riziko. S penězi zacházejí velice spontánně. Motorkář nemá rád stereotyp a nechce mít nalinkovanou trasu. Žije okamžikem a vychutnává si ho se vším, co nabízí. Občas ale s penězi zachází skutečně spontánně. Jedná se především o mladé lidi do 30 let (40 %) s podobným zastoupením mužů a žen. Ačkoli mají silnou touhu ušetřit hodně peněz (až 88 % z nich), daří se jim to nejméně ze všech skupin. Peníze jsou podle nich k tomu, aby se především utrácely (89 %).

Doporučené finanční rady: Ač milují rychlou jízdu, občas by měli zpomalit, případně zastavit. Základním doporučením je začít finančně plánovat. Dále se rozhodně vyvarovat situace, kdy se peníze z dobrého sluhy promění ve špatného pána. Motorkáři by proto neměli zapomínat na kontrolu svých půjček. Pokud jich mají více, mohou zvážit jejich konsolidaci a refinancování. Spíše než kontokorent by si měli založit spořicí účet. Zbytek volných prostředků mohou investovat.

Doporučené finanční produkty: Spořicí účty, kryptoměny, podílové fondy, ale třeba i pojištění proti neschopnosti splácet a pro nahodilé události.

Jogínky (18 %)

Jogínky jsou opakem motorkářů. Ze všech skupin nejvíce spoří. Mají dokonalý přehled o financích. Více než na finanční instituce spoléhají na sebe. V této skupině převažují ženy (62 %) ve středním věku. Nadprůměrně zvažují každý výdaj (až 67 % z nich). Potřebují mít i velkou finanční rezervu (76 %). Jsou konzervativní a k životu jim většinou stačí to, co mají. Peníze si prakticky nepůjčují. A pokud by se náhodou ocitly ve finanční nouzi, raději se obrátí na rodinu než na banku.

Doporučené finanční rady: Jogínky mají své finance pod kontrolou jako nikdo jiný. Problém může nastat, když přesvědčení, že skromnost z nich dělá lepší lidi, převažuje nad zdravým rozumem a stane se chorobným škudlením. Občas je potřeba si něco dopřát jen tak pro radost. I kdyby to mělo stát pár korun.

Doporučené finanční produkty: Termínované vklady, spořicí účty, případně stavební spoření nebo bezpečnostní schránka.

Plavkyně (14 %)

Pro plavce a plavkyně nejsou peníze důležité. Často je to dáno i tím, že o ně prozatím neměli nouzi. Preferují klid a pohodu. To proto, že to od nich nevyžaduje žádnou větší námahu. V této skupině převažují mladé ženy (57 %) s průměrnými 35 roky věku na celou skupinu. Rády se pohybují nad hladinou a nic moc neřeší. Pokud by někdy potřebovaly peníze, obrátí se na rodinu či přítele. Finance i finanční produkty jsou jim lhostejné.

Doporučené finanční rady: Není dobré vždy spoléhat na to, že nám druzí hodí pomyslný záchranný kruh. Ačkoli si plavkyně na penězích tolik nezakládá a zatím do detailů neřešila finanční budoucnost, jednou určitě nastane doba, kdy bude potřebovat větší obnos peněz. Na tyto chvíle by měla myslet již dnes.

Doporučené finanční produkty: Finanční plánování, konzultace s finančním poradcem, podílové fondy jako pravidelné investice, spořicí účet, stavební spoření, doplňkové penzijní spoření.

Kvantitativní výzkum provedený společností Response now pro Sberbank analyzoval postoje české populace k financím, zkoumal motivace k půjčování peněz a kvalitu hospodaření s příjmy. Realizován byl prostřednictvím dotazování respondentů se zaměstnáním ve věku 18-65 let. Účastnilo se jej 505 respondentů, mezi nimiž byly rovnoměrně zastoupeny věkové skupiny, regiony i pohlaví.

Další informace ze světa financí najdete na serveru Finančnímyš.cz.

Zdroj: Sberbank, Finančnímyš.cz
8. 8. 2020 06:26

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory

Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Investiční strategie
7. 8. 2020 09:48

Vít Endler (finGOOD): Trh rezidenčních nemovitostí se během pár měsíců stane místem pro kupující, ceny by měly klesat

S tím, jak budou dobíhat programy pozastavení splátek hypoték a podpory zaměstnanosti v době koronavirové krize,...
Realitní trh Nemovitosti Investiční alternativy
6. 8. 2020 18:10

Co je potřeba vědět o investování do mincí

Zatímco ceny drahých kovů v čase výrazně kolísají, pamětní mince si svou hodnotu zachovávají a postupně se zhodnocují...
Investiční a pamětní mince a medaile Sběratelství Investiční alternativy
5. 8. 2020 06:31

Svět dluhů: Splácení není v kurzu, uvolněná měnová politika může mít dalekosáhlé důsledky

Žijeme v období ideologické revoluce v oblasti fiskální i měnové politiky. Některá opatření, která jsou zaváděna jako...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Investiční strategie
4. 8. 2020 17:34

Akcie, na které se ptáte: Dominion Energy jako dividendová story a (ne tak) drahé akcie FAANG

Warren Buffett nedávno překvapil nákupem aktiv společnosti Dominion Energy. Nešlo ale o nákup akcií samotné...
Americké akcie Ocenění Fúze a akvizice
3. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlatá a stříbrná rally, hvězdné akcie a ethereum v kurzu

Okurková sezóna trhům letos nehrozí. Největší rozruch vyvolává vývoj cen vzácných kovů a kurzů kryptoměn. Dává smysl...
Investorský magazín Vzácné kovy Zlato
1. 8. 2020 06:36

Trh START (nejen) jako zdroj kredibility pro firmy a intenzivní zkušenost pro investory

Proč má pro menší firmy smysl uvažovat o upsání vlastních akcií na trhu START pražské burzy? A co tento trh na druhé...
Akcie ČR Pražská burza Primární úpis akcií (IPO)
31. 7. 2020 18:50

Kejla (WOOD & Company): Výsledky Monety a Erste jsou v kontextu koronaviru dobré, nevyplacené dividendy zůstávají ve hře

Do výsledkové sezóny na pražské burze v pátek přispěly MONETA Money Bank a Erste Group Bank, která v Česku působí...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Erste Group Bank Banky
31. 7. 2020 10:02

Daniel Gladiš (Vltava Fund): 3 důvody, proč považuji akcie Sberbank za zajímavou příležitost

Sberbank považuji možná za nejlepší banku v Evropě. V recesi je její návratnost kapitálu (RoE) na úrovni, o které...
Rusko Střední a východní Evropa Banky
30. 7. 2020 06:31

Neběžet nejpomaleji a nenechat se sežrat lvem aneb Jak v koronavirové krizi investuje jeden z nejlepších portfoliomanažerů v Česku

Koronavirová krize ukázala, že i jinak solidně diverzifikovaná portfolia mohou výrazně ztrácet. Ve snaze reagovat na...
Investiční strategie Koronavirus Investiční portfolio
29. 7. 2020 12:17

Kurz bitcoinu bleskově vystoupal nad 11 000 USD. Co stojí za kryptoměnovou rally?

Kurz bitcoinu se zhruba čtvrt roku pohyboval v pásmu 9 000 až 10 000 dolarů. Tento týden ale přišel prudký odraz a...
Kryptoměny Bitcoin Investiční alternativy
27. 7. 2020 12:00

Investorský magazín: IPO eMan na trhu START a akcie Tesly pohledem analytiků

České firmy patří na parket pražské burzy. Oslovit české drobné investory půjde v srpnu zástupce IT sektoru. O jeho...
eMan Primární úpis akcií (IPO) Akcie ČR
24. 7. 2020 12:19

Jak poznat, že je zlato extrémně drahé?

Cena zlata letos po devíti letech vystoupala nad 1 800 USD za trojskou unci. Mnoho investorů se ptá, jak u komodity,...
Zlato Komodity Investiční alternativy
21. 7. 2020 10:02

Martin Luňáček (Portu): Koronavirová krize prověřila, že pasivní investování funguje

Divoké burzovní jaro řadě investorů srazilo hodnotu portfolia o desítky procent. Martin Luňáček z české robo-advisory...
ETF Investiční strategie Světové akcie
20. 7. 2020 12:00

Investorský magazín: LONG/SHORT strategie jako cesta z akciovo-dluhopisového dilematu

Co je rizikovější - akcie, nebo firemní dluhopisy? Učebnice ukazují na akcie, realita však může být jiná. Investorský...
Investiční strategie Akciový trh Dluhopisový trh
16. 7. 2020 17:50

Hartman (FXstreet.cz): Krátkodobé obchody děláme podle Twitteru, na makrodata trhy již (tolik) nereagují

Hlídáme si, kdy mají svá veřejná vystoupení naplánovaná významní politici, a snažíme se využít krátkodobou volatilitu...
Forex (FX) Trading Obchodování
15. 7. 2020 10:18

Kupka & Chlupatý (Alter Eko): Příprava na další krizi je zásadní, podstatné jsou rezervy a diverzifikace

Pandemie koronaviru ukázala, že ačkoli o potřebě finanční rezervy slyšel asi každý, jen nemnozí si zvládají vytvářet....
Koronavirus Byznys a podnikání Krize
13. 7. 2020 12:00

Investorský magazín: Crowdfunding jako příležitost pro firmy a investory

Crowdfunding propojuje dvě skupiny – firmy a investory. Jak se do něj zapojit, prozrazuje aktuální Investorský...
Investiční alternativy Investiční a ekonomický výhled Rozhovor
10. 7. 2020 06:18

Přehled: Dopady pandemie koronaviru na český realitní trh pohledem experta

Jaké dopady uzavření ekonomiky kvůli pandemii koronaviru jsou cítit na českém realitním trhu? A kde by se i v...
Česká republika Česká ekonomika Nemovitosti
9. 7. 2020 17:54

Nikola je dlouhodobě možná zajímavá firma. Teď bych ale vsadil na Plug Power, říká expert z oboru

Akcie společnosti Nikola se letos zařadily mezi růstová překvapení na americké burze, samotný výrobce elektrických...
Auta Americké akcie Rozhovor