Česká koruna a úrokové sazby ve vleku emerging markets
|

Česká koruna a úrokové sazby ve vleku emerging markets

Koruna oslabuje na vlně klesajících měn rozvíjejících se zemí. Česká národní banka zatím pouze dorovnává měnové podmínky, ale ne dost. Slabá koruna vytváří v kombinaci s přehřátou ekonomikou prostor pro růst sazeb výrazně výše, než započítává trh, a znamená důvod se proti takovému vývoji zajišťovat. Postupný růst sazeb působí jako nabíhající stimulant pro českou korunu. Ta je opět podhodnocená, zejména na forwardovém trhu.

Česká koruna Forex (FX) EUR/CZK ČNB Centrální banky Miroslav Plojhar Zajištění Úrokové sazby

Koruna má za sebou první ztrátový kvartál od ukončení kurzového závazku České národní banky. Ve druhém čtvrtletí oslabila v páru s eurem o více než 3 % a obchoduje se nad 26 EUR/CZK. Česká měna se veze v balíku oslabujících měn a obecně aktiv na mladých trzích. Těm berou vítr z plachet rostoucí dolarové sazby a obavy z obchodních válek. Odeznělo díky tomu riziko posilování koruny? A co to znamená pro úrokové sazby?

Emerging markets a sazby

Koruna se veze ve vlně oslabujících měn rozvíjejících se zemí. Je to nízkooktanová verze nejen v porovnání s měnami zemí Latinské Ameriky či Turecka, ale také se zlotým a forintem. Důvodem jsou solidní české ukazatele makroekonomické rovnováhy, jako jsou vnější přebytek a nízký veřejný dluh.

Působí také to, že česká centrální banka zvyšuje sazby. Neochota centrálních bank na mladých trzích zvyšovat sazby v době rostoucích dolarových úroků jsou často příčinou skokových oslabení emerging měn a následného mnohem většího nárůstu lokálních sazeb.

ČNB nezvyšuje sazby, aby pomohla kurzu koruny, ale jako náhradu za chybějící posílení v celkovém mixu měnových podmínek. Zvýšení sazeb na konci června koruně příliš nepomohlo. Pro ČNB to znamená, že může postupovat při zvyšování úroků rychleji k neutrální úrovni 2,5-3 %, jak na tiskové konferenci uvedl guvernér Jiří Rusnok. Bankovní rada navíc prokázala, že k akci nepotřebuje mít výzvu černé na bílém ve Zprávě o inflaci.

Trh aktuálně započítává, že sazba PRIBOR vzroste na 2 % do dvou let a tam zůstane několik let. Je takové očekávání dostatečné? Započteme-li oslabení koruny do měnových podmínek v hrubém přepočtu, kdy 25 bazických bodů základní sazby odpovídá 25 haléřům v kurzu EUR/CZK, ČNB letos sazbami zatím pouze dorovnávala podmínky, a to ještě ne dostatečně. Přehřátá ekonomika a trh práce volají naopak po zpřísnění podmínek, tedy po výrazně vyšších korunových sazbách, než započítává trh a prognózují ekonomové, i za předpokladu, že koruna již dále neoslabí.

Máte-li úvěry na plovoucí sazbě, případně uvažujete o novém financování, výše uvedené znamená pádný důvod se jistit proti dalšímu růstu PRIBOR. A to přesto, že fixace sazeb pomocí interest rate swapů (IRS) okolo 2 % působí jako již hodně vysoká.

Podhodnocená koruna

Rozjetý trend na rozvíjejících se trzích dává tušit, že aktuální ztráty koruny nemusejí být u konce. To ale neznamená, že je u konce dlouhodobější trend posilování koruny. Jedno zvýšení domácích úrokových sazeb mimo "velké" zasedání bankovní rady ČNB není očividně dostatečné na to, aby učinilo korunu imunní. Postupný růst korunových sazeb proti těm eurovým a držící tempo s vývojem v USA působí jako nabíhající stimulant, který zpomaluje odchod zahraničních investorů z pozic, které zaujali před ukončením kurzového závazku ČNB.

Výnosová výhoda korunových pětiletých státních dluhopisů vůči německým se blíží dvěma procentním bodům.

Koruna je navíc podhodnocená v páru s eurem. Relativní ohodnocení nemá ambici uhádnout další vývoj kurzu, znamená však výrazně vyšší pravděpodobnost posílení koruny než jejího oslabení. Zajišťování kurzu koruny, když je podhodnocená, zpravidla vede k příjemným úsporám.