Česká koruna jako nejnadhodnocenější měna světa?
|

Česká koruna jako nejnadhodnocenější měna světa?

Podle analýzy Bloombergu je česká koruna nejvíce nadhodnocenou měnou, konkrétně o 11 %. Au, říká na to hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Česká koruna Měny Forex (FX) David Navrátil Analytici ČS

"Problém je, že model Bloombergu vychází z modelu Mezinárodního měnového fondu, který je založený na analýze platební bilance. A naše platební bilance v několika posledních letech byla ovlivněna velkým přílivem spekulativního kapitálu," podotýká David Navrátil.

Spekulativní kapitál do Česka přitekl v očekávání posílení koruny po zrušení kurzového závazku České národní banky. Tento kapitál měl navíc jistotu, že ČNB neprodá kvůli intervencím korunu dráže než za 27 EUR/CZK.

Proč si investoři mysleli, že by koruna měla posílit? "Ti méně hloubaví proto, že švýcarský frank přece také posílil po skončení kurzového závazku tamní centrální banky," vysvětluje Navrátil. "Ti chytřejší pak proto, že vědí, že koruna je naopak podhodnocená. Důvodem je dlouhodobý trend posilování koruny, který je svázaný s reálnou konvergencí české ekonomiky k průměru Evropské unie."

Tato konvergence v posledních letech zesílila. Během několika málo let se HDP na obyvatele posunul ze zhruba 75 % průměru eurozóny na 83 %. Kurz koruny to ovšem nereflektoval, a to právě v důsledku kurzového závazku ČNB.

"Ano, vyšší inflace u nás oproti inflaci v eurozóně by mohla také podpořit reálný kurz. Ale ČNB není ochotná dlouhodobě příliš překračovat svůj inflační cíl. A když má stejný inflační cíl jako ECB, nezbývá, než aby česká koruna posilovala," uzavírá Navrátil.

Zdroj: Česká spořitelna