Česká spořitelna snížila doporučení na akcie Kofoly ČS. Jaké uvádí důvody?
|

Česká spořitelna snížila doporučení na akcie Kofoly ČS. Jaké uvádí důvody?

V aktualizovaném ocenění akcií Kofoly ČeskoSlovensko zůstává Česká spořitelna titulu nakloněna. Očekává stabilizaci tržeb, nižší ceny surovin a úspory by pak měly podporovat zisk, píše analytik Petr Bártek.

Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Petr Bártek Analytici ČS Investiční doporučení Potraviny

Kofola ČS nadále expanduje v Jadranském regionu, který by již letos měl mít stejný podíl na tržbách jako polský trh. V Polsku Česká spořitelna očekává v roce 2018 stabilizaci tržeb, a to mimo jiné díky dohodě o distribuci se společností Nestea. Pětiletý průměrný roční růst tržeb (CAGR) odhaduje Petr Bártek v letech 2018-2022 na 3,8 % v lokálních měnách, respektive 2,8 % po odečtení vlivu očekávaného posilování české koruny.

Na rok 2018 si Kofola zajistila zhruba o 20 % nižší cenu cukru než v roce 2017, což by se mělo promítnout do zisku EBITDA 16% zvýšením. Firma by také měla těžit z konsolidace výroby v Polsku (ze dvou závodů do jednoho) a z rostoucích prodejů značky Radenska, která má vyšší marže. Díky tomu Bártek odhaduje průměrný roční růst upraveného provozního zisku EBITDA v letech 2018-2022 na 7,1 %.

Na základě modelu DCF analytik aktualizoval doporučení na akcie Kofoly ČS na stupeň "akumulovat" s 12měsíční cílovou cenou 490 Kč. Cílovou cenu snížil z 534 Kč kvůli nižším odhadům pro polský trh a částečně kvůli vyšším kapitálovým nákladům. Slovní doporučení vzhledem k celkovému 10% výnosu od předchozího doporučení (4,8 % zhodnocení a 5,2 % dividenda) snížil o jeden stupeň z "koupit" na "akumulovat".

Akcie Kofoly jsou podporovány o 26 % nižším oceněním v porovnání s konkurenčními společnostmi na úrovni hodnoty firmy vůči provoznímu zisku (EV/EBITDA) a nabízejí pro takto stabilní obor zajímavý 5,5-7,0% střednědobý výnos z volného peněžního toku. Tento výnos by mohl být ještě o procentní bod vyšší, pokud by se vývoj pracovního kapitálu vrátil na dřívější trajektorii.

Zdroj: Česká spořitelna