Fio banka snížila cílovou cenu akcií ČEZ, titul ale stále doporučuje kupovat
|

Fio banka snížila cílovou cenu akcií ČEZ, titul ale stále doporučuje kupovat

Analytik Jan Raška z Fio banky snížil cílovou cenu akcií energetické skupiny ČEZ. Titul má však podle něj stále růstový potenciál, akcie nadále doporučuje kupovat a v 12měsíčním horizontu očekává cenu 590 Kč.

ČEZ Akcie ČR Investiční doporučení Cílové ceny Dividendy

Raška upozorňuje, že ceny elektřiny na burzách v průběhu posledního čtvrtletí loňského roku začaly hlavně pod vlivem klesajících cen uhlí a zemního plynu klesat. Kvůli pandemii nemoci covid-19, která prakticky zastavila globální ekonomiku, pak u energetických komodit pokračoval pokles cen i začátkem letošního roku.

"V novém náhledu na ČEZ reagujeme na zhruba 30% pokles tržních cen elektřiny, jenž proběhl v období od začátku loňského čtvrtého čtvrtletí do poloviny března. Oproti předchozí analýze jsme tedy konzervativnější v predikci cen silové elektřiny, za které bude ČEZ v příštích letech prodávat ze svých zdrojů, a pro střednědobý horizont je snižujeme v průměru o 8-9 %," napsal Raška.

ČEZ - přehled investičních doporučení, zdroj: Bloomberg

Nová cílová cena Fio banky 590 Kč znamená, že má titul stále přibližně 20% růstový potenciál. Podle dat agentury Bloomberg se cílové ceny akcií ČEZ představené od 12. května pohybují mezi 438 Kč (JPMorgan Chase) a 717 Kč (Komerční banka). Páteční seanci titul na pražské burze zakončil na 492 Kč.

Michal Šnobr: ČEZ je výborná akcie na dlouhodobé držení, základní byznys generuje skvělé cash flow
ČEZ vytváří solidní cash flow, je ziskový a má vysoké marže, dluh společnosti je relativně nízký a v současnosti navíc levně refinancovaný. To všechno jsou vynikající předpoklady pro dlouhodobě úspěšnou investici do akcií největší české energetické společnosti. Její brzdou je chybující management, který předvádí jeden strategický omyl za druhým, zatímco na fungování "starého" byznysu v podstatě nepotřebuje nic měnit, uvedl v květnové debatě z cyklu ABCD investora odborník na energetiku a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.

Analytik věří, že společnost je na cestě vykázat růst hospodaření, a to hlavně díky výhodnosti předprodejů elektřiny za vyšší ceny po jejich zotavení v letech 2017 a 2018. Realizační ceny silové elektřiny by tak měly podle Rašky letos vzrůst o 18 % do blízkosti 45 EUR/MWh. Právě tento vývoj by podle něj měl převážit nad předpokládanou slabší výkonností distribučního a prodejního segmentu, na který bude negativně doléhat jarní propad ve spotřebě elektřiny coby důsledek koronavirové krize.

Výhled Fio banky pro hospodaření ČEZ ve střednědobém horizontu již nepočítá s rumunskými a polskými aktivy (vyjma ESCO), jež generují dohromady roční EBITDA kolem čtyř miliard korun. Za rok 2021 ČEZ podle Rašky vykáže EBITDA 60,4 miliardy Kč a očištěný čistý zisk 19,5 miliardy Kč (tento odhad již nepočítá s rumunskými aktivy). Pro letošní rok management skupiny počítá s EBITDA 61-64 miliard Kč a očištěným čistým ziskem 19-22 miliard Kč, Fio banka očekává EBITDA 63,5 miliardy Kč a čistý zisk 21 miliard Kč. Do roku 2024 by měl zisk EBITDA podle Fio banky vystoupat na 68,3 miliardy Kč a očištěný čistý zisk na 26,5 miliardy Kč.

Dividendová politika ČEZ podle Fio banky zůstává atraktivní. Ze zisku za loňský rok navrhuje firma vyplatit 34 Kč na akcii. Ze zisku z předchozího roku vyplatila 24 Kč na akcii. Z letošního zisku by společnost při zachování výplatního poměru 80-100 % očištěného čistého zisku podle Rašky mohla v příštím roce vyplatit 38 Kč na akcii (při aktuální ceně akcií hrubý dividendový výnos kolem 7,7 %). Dividenda ze zisku z dalších tří let by se mohla pohybovat mezi 36 a 43 Kč na akcii.

Nad rámec standardní dividendy by ČEZ mohl vyplatit ještě mimořádnou dividendu z příjmu z prodeje rumunských aktiv v objemu zhruba 30 miliard Kč (56 Kč na akcii). Reálná je podle Rašky výplata 10-20 Kč na akcii, ČEZ totiž bude zřejmě chtít použít hotovostní příliv z divestičního procesu i na snížení dluhu a případné další investice, například v oblasti obnovitelných zdrojů či ESCO služeb.

Dostavbu jaderné elektrárny Dukovany nevnímá Raška problematicky. V příští dekádě se podle něj projekt nepromítne výrazně do kapitálových výdajů ani likvidity společnosti, a neměl by tedy ohrozit ani dividendovou politiku. Současně analytik připomíná státní garance, které rizika projektu výrazně eliminují.


KOMPLETNÍ DOPORUČENÍ


Zdroj: Fio banka, Bloomberg