Charles Schwab: Toto jsou největší rizika druhého pololetí
|

Charles Schwab: Toto jsou největší rizika druhého pololetí

Mezi největší globální rizika, která budou na investory číhat ve druhé polovině roku 2018, patří geopolitická situace, honba za výnosy, návrat inflace, silný dolar a nižší tempo ekonomického růstu. Tak to alespoň vidí analytici ze společnosti Charles Schwab.

Geopolitická rizika Inflace Americký dolar Výnosy Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled Světová ekonomika

Na začátku letošního roku identifikoval Jeffrey Kleintop, šéf globálních stratégů z Charles Schwab, jako největší rizika pro letošní rok geopolitiku, honbu za výnosy, návrat inflace, rozšíření private equity investování a přírodní katastrofy. Při pololetní revizi poslední dva body nahradily silný dolar a pokles tempa ekonomického růstu.

1. Geopolitická situace

Geopolitický vývoj byl jedním z hlavních rizik na začátku roku, zejména poté, co investoři přestali řešit prezidentské volby v USA a brexit. Hrozby ale byly zmírňovány růstem globální ekonomiky. Letos je situace diametrálně odlišná, hlavním faktorem je hrozba eskalující obchodní války a zpomalení ekonomického růstu.

Přestože hrozba ozbrojeného konfliktu mezi USA a KLDR po setkání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem ochladla, geopolitika zůstává jedním z hlavních rizik. S určitou dávkou optimismu se mohou investoři dívat na snahu politiků o vyjednávání a odvrácení obchodních válek, je ale potřeba počítat s nevypočitatelností amerického prezidenta.

2. Honba za výnosy

Investoři mají tendenci se chovat podle toho, jak se daří trhům, což je v posledních letech dobře vidět. V roce 2017 byl příliv peněz do akciových fondů (v době růstu na trzích) velice silný, ale po propadech na začátku letošního roku se trend obrátil.

V grafu je 12mesíční čistý přísun peněz do akciových fondů (v miliardách dolarů) a klouzavý pětiletý výnos světových akciových trhů. Honba za výnosy je podle Charles Schwab stále celkem dobře předvídatelná a zůstává jedním z hlavních rizik pro investory v letošním roce.

3. Inflace

Dalším nezanedbatelným rizikem pro druhou polovinu roku zůstává inflace, která může nutit centrální banky k rychlejšímu zvyšování sazeb, než se čekalo. Podle Kleintopa stojí uspokojení z míry inflace a následné kroky centrálních bank na začátku konce ekonomických a tržních cyklů. Toto riziko je aktuální.

Vzhledem k bezprecedentnímu stavu, kdy se úrokové sazby dlouho pohybovaly kolem nuly, existuje riziko, že to povede k převrácení výnosové křivky (řeč je o USA), což byla v historii spolehlivá předzvěst recese a medvědího trendu na akciovém trhu.

4. Silný dolar

Výrazné (a trvalé) zvyšování hodnoty americké měny je dalším rizikem, s nímž musejí investoři počítat. Po výrazném poklesu v roce 2017 začal dolar letos v dubnu posilovat, což může negativně působit na dolarové výnosy. Rovněž to může vést k růstu napětí v globálním obchodu, kdy oslabování některých měn může znamenat konkurenční výhodu v souboji s americkými firmami.

5. Zpomalování růstu ekonomiky

Zpomalování ekonomického růstu v letošním roce není nic neočekávaného. Riziko spočívá v tom, že tento trend může pokračovat a podmínky se mohou dále zhoršovat. Po rychlém růstu v loňském roce expanze v Evropě a Japonsku zpomalí, podobný scénář se nejspíše naplní i v Číně. Pro analytiky je překvapením zejména to, jak výrazné toto zpomalování je.

Index nákupních manažerů loni zaznamenal rychlý nárůst, což bylo v souladu s rychlým globálním růstem. Začátkem roku přišel pokles, jenž se v březnu zastavil a situace se stabilizovala. Hlavním rizikem je tedy možný další rychlý propad.

"Globální recese by znamenala pro akcie velké riziko. I když se světový ekonomický cyklus blíží k vrcholu, v roce 2018 nepředpokládáme recesi. Její riziko ale může směrem k roku 2019 narůstat," uzavírá Jeffrey Kleintop.

Zdroj: Charles Schwab