Charlie Munger: Toto jsou důvody, proč investoři opakují špatná rozhodnutí
|

Charlie Munger: Toto jsou důvody, proč investoři opakují špatná rozhodnutí

Charlie Munger, známý investor a nejbližší spolupracovník Warrena Buffetta, v roce 1995 na půdě Harvardovy univerzity hovořil o tom, proč lidé stále dokola opakují špatná rozhodnutí. Na internetu se nyní objevil animovaný sestřih toho nejzajímavějšího z Mungerovy přednášky.

Psychologie Investování Chyby v investování Ponaučení pro investory Investiční guru

Častou chybou, kterou dělají nejen investoři, je popírání skutečnosti. Lidé jednoduše odmítají uvěřit tomu, co je pro ně nepříjemné či nepřijatelné. Dění kolem sebe tak vnímají zkresleně, nepřipouštějí si nic špatného.

Problémem je i přílišná důvěra v to, co lidem radí jejich okolí. Člověk toho nemusí vědět příliš, aby byl schopný logicky posoudit, zda to, co je mu doporučováno, dává smysl. Důležité je klást otázky a ptát se na podmínky a alternativy.

Další hrozbou, která investory provází na každém kroku, je tendence k držení se prvotního předpokladu. Problém tkví v tom, že lidé obvykle nejsou schopni měnit své názory a postoje. Co jednou řeknou, to platí navždy. Munger to přirovnává k aktu oplodnění, kdy do vajíčka vždy pronikne pouze jedna spermie.

Munger také tvrdí, že investoři vykazují známky podmíněné reflexivity, jíž se věnoval ruský fyziolog a psycholog Ivan Petrovič Pavlov. Podmíněné reflexy jsou podle Mungera ve společnosti navázány hlavně na známé značky.

A jaké další faktory a fenomény podle Charlieho Mungera nepříznivě ovlivňují rozhodování investorů? Jejich seznam včetně vysvětlujících ilustrací nabízí následující video.