Chcete investovat, ale nemáte dost peněz? Jde to!
|

Chcete investovat, ale nemáte dost peněz? Jde to!

Je mnoho lidí, kteří nevycházejí s penězi zrovna ideálně a žijí od výplaty k výplatě. V takových případech je možnost investování poněkud omezená, ale nějaké možnost se přece jen najdou.

Investiční a finanční poradenství Chyby v investování Spoření Důchody Penzijní fondy Ponaučení pro investory

Pro lidi s omezeným rozpočtem je určitě důležitější řešit platby za bydlení a energie a nespadnout do dluhové pasti. Na druhou stranu je ale pravda, že k investování či spoření není potřeba velkých finančních obnosů, většina lidí s alespoň průměrným příjmem by je tedy měla zvládat.

Co je důležité

Lidé, kteří se začnou zajímat o investice, většinou čtou nebo slyší o růstech a pádech na (akciovém) trhu. Na první pohled to sice může vypadat zajímavě, ale nejde o to hlavní, o co v investování jde. Minimálně dvě věci jsou mnohem důležitější.

  • Míra úspor je mnohem důležitější než medvědí a býčí trendy. I když má člověk možnost investovat jen minimum, může mu to do budoucna pomoci daleko více než studium a časování akciového trhu.
  • Náklady jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro dlouhodobé výnosy. Platí to zejména v situaci, kdy člověk nemá mnoho peněz na investování, protože i malé poplatky mohou mít velký vliv na konečný výnos.

Nouzový fond

Vytvoření nouzového fondu znamená založení si spořicího účtu, který se hodí při neočekávaných výdajích, jež jsou občas potřeba. Nejde sice o investici v pravém slova smyslu, ale je to významné hned z několika důvodů:

  • Je to investice do finančního bezpečí, které zjednodušuje situaci pro ostatní investice.
  • Spořicí produkty většinou nejsou omezeny, pokud jde o minimální částku.
  • Vzhledem k tomu, že míra úspor je důležitější než výnosy z investic, jde o bezpečnější možnost než pozice na akciovém trhu. To znamená klidnější spánek a možnost ukládat více než v případě akcií.
  • To, co se naučíte při správě spořicího účtu, třeba pravidelné platby či nechávání peněz na účtu bez vybírání, je možné využít při klasickém investování.

Penzijní spoření

Kromě státního důchodu je možné využít doplňkové penzijní spoření prostřednictvím penzijních fondů (do roku 2012 šlo o penzijní připojištění). Původní fondy investují příliš konzervativně, ale nové produkty již mohou být ve své investiční strategii odvážnější (což přináší i riziko ztrát), takže mohou dosáhnout i lepších výsledků.

Největším benefitem je státní příspěvek a daňové zvýhodnění. V ideálním případě lze na státním příspěvku a daňových úlevách ročně získat 6 360 Kč. Vedle toho vám může na penzijní spoření přispívat i zaměstnavatel.

Splácení dluhů

Opět není řeč o klasické investici, spíše o úsporách. Kdo chce ze svých peněz získávat maximum, neměl by mít povinnost číst peněz posílat jako úroky v rámci splátek dluhů. Při investování do akcií nebo dluhopisů může investor očekávat výnosy kolem 5-10 % ročně, v současnosti možná méně. Nejde o garantované výnosy, ale potenciál tu je.

Ten, kdo platí dluhy, má naopak jistotu, že zaplatí úroky. Každý splacený dluh tedy znamená úsporu do budoucna. Platí to i pro kreditní karty. Ušetřené úroky jsou vlastně podobné výnosům z akcií, akorát bez možnosti ztráty.

Investice do sebe

Některé investice sice nenesou ovoce hned, ale mohou se hodit do budoucna. Učení se novým věcem, hledání si nového zaměstnání nebo vyjednání si lepšího platu sice stojí čas, ale ne peníze. Mohou ale vylepšit finanční situaci, což znamená i lepší možnosti pro další investování.

Možná nejde o rady, které okamžitě změní život k lepšímu, ale něčím se začít musí. Je lepší se pro začátek spokojit s málem, ale pravidelně investovaným, než očekávat vysoké výnosy z něčeho, co nikdy mít nebudete.

Zdroj: The Simple Dollar