Chcete vychytat obrat trendu? Kašlete na celebrity, sledujte správce fondů
|

Chcete vychytat obrat trendu? Kašlete na celebrity, sledujte správce fondů

Když začnou celebrity v televizi nebo na internetu otevřeně mluvit o tom, že začínají investovat do akcií, může to být signál pro kontrariány, že je trh na vrcholu a lze čekat obrat trendu. Ale žádný podobný indikátor nemá stoprocentní úspěšnost. Ukazuje se navíc, že celebrity mají v tomto směru konkurenci, která může být investorům mnohem nápomocnější.

Trendy Kontrariánské investování S&P 500 Celebrity Investiční tipy Investování Ponaučení pro investory Americké akcie

Když v březnu 2013 CNBC zveřejnila rozhovor s Milou Kunis, v němž jsme se dozvěděli, že herečka přesouvá peníze z banky do akcií, mnozí kontrariáni jásali. Pro tyto investory to byl signál, že akcie mohou mít to nejlepší za sebou a jsou blízko vrcholu. Bohužel pro kontrariány však index S&P 500 od té doby posílil o dalších 80 %.

Podobnou reakci jako rozhovor s Milou Kunis vyvolalo letos v červenci oznámení nového projektu společnosti State Street, v němž se dala firma dohromady s další známou herečkou a režisérkou Elizabeth Banks. Hysterie kolem toho ale nebyla tak velká, možná i proto, že nejde o ojedinělý případ z poslední doby. Začátkem roku 2017 mluvil na CNBC o svých oblíbených akciích saxofonista Kenny G a o pár týdnů později Mike Tyson dělal reklamu na obchodní platformu. To měl být jasný indikátor vrcholu trhu, ale skutečnost je taková, že americké akcie od té doby posílily o více než 20 %.

Ekonom Peter Bernstein ve své knize The Power of Gold: The History of an Obsession popisuje situaci ze 70. let 20. století, kdy všichni investovali do zlata. Zpěvačka Bette Midler prý 3. července 1978 prohlásila, že chce, aby jí byl honorář za evropské turné vyplacen v jihoafrických zlatých mincích, ne v dolarech. Kontrariáni si asi mnuli ruce a vyhlíželi vrchol, ale cena zlata od července 1978 do ledna 1980 vzrostla o 328 %.

Celebrity tedy asi nejsou příliš dobrým kontrariánsnkým indikátorem, i když média a sociální sítě se snaží často vyvolávat dojem, že ano. Jednou z výjimek snad může být supermodelka Gisele Bündchen, která v listopadu 2007 prohlásila, že namísto dolarů chce být placena v eurech (kurz EUR/USD byl tehdy skutečně blízko maxima, od té doby tak eurové honoráře oproti dolarovým ztrácejí na atraktivitě). Forex je zkrátka specifický trh.

Sledujte správce fondů

Mnohem lepším indikátorem obratu na trhu jsou správci fondů a ETF. V září 2015 uvedla firma ProShares nový produkt S&P 500 Ex-Energy ETF, čímž patrně reagovala na propad cen ropy, které od června 2014, kdy byly nad 100 dolary za barel, klesly o více než polovinu. ETF zaměřený na energetický sektor, Energy Select Sector SPDR Fund, tou dobou již ztrácel více než 45 %. Pro mnohé investory to možná nebyl vysloveně kontrariánský signál, ale je pravda, že ceny ropy za další čtyři měsíce dosáhly dna a nyní jsou dvojnásobné oproti minimům ze začátku roku 2016.

Zajímavý je i jeden současný případ. Společnost Vanguard na konci září změní název i investiční strategii svého fondu Precious Metals and Mining Fund. Fond se nově bude jmenovat Global Capital Cycles Fund a do těžařských společností nebude investovat 80 % svěřených peněz (zbylých 20 % šlo dosud přímo do drahých kovů), ale jen 25 %, přičemž zbytek bude investovat do cyklických společností. Vzhledem k tomu, že fond za posledních deset let zaznamenal ztrátu přes 50 %, mohlo by to společně se změnou názvu kontrariány zaujmout. Poměrně překvapivě vyznívá také výkonnost za poslední dva roky.

V nejbližší době lze očekávat více zpráv o tom, jak celebrity investují, případně jak se jim daří dlouhodobě porážet trh. Příkladem budiž Kanye West, který dal své manželce Kim Kardashian k Vánocům akcie společností Netflix, Amazon, Apple, Adidas a Disney, jež od té doby jako skupina překonávají index S&P 500 o zhruba 40 procentních bodů.

Vzhledem k tomu, že trhy mají za sebou téměř deset let růstu, se ani není co divit, že čtenáři na podobné zprávy začínají být citlivější, ale ukazuje se, že celebrity již nejsou vhodným kontrariánským indikátorem. Investoři by se měli zaměřit spíše na zmíněné správce fondů.

Zdroj: The Irrelevant Investor