Chcete zůstat chudí? Spořte!
|

Chcete zůstat chudí? Spořte!

Spoříte? Pak zapomeňte na to, že byste se někdy mohli probojovat mezi bohaté. Ušetřit pár desítek nebo stovek tisíc korun není nic mimořádného.

Investování Spoření

Spoření není totéž co investování. Je to sice logické, ne každý si ale rozdíl mezi těmito dvěma přístupy k penězům uvědomuje. Pokud si každý měsíc odkládáte část příjmů bokem, zvyšují se vaše úspory lineárně. Pokud však investujete, roste hodnota alokovaných peněz exponenciálně.

Dobře rozdíl mezi spořením a investováním ilustruje graf, v němž žluté části sloupců představují naspořené částky, zatímco zeleně jsou znázorněny výnosy. Je patrné, že v prvních letech má spoření navrch, čím delší je ale horizont, tím výhodnější je investování.

Důvodem, proč velké množství lidí raději spoří, je fakt, že s investováním je vždy spojené riziko. Ceny aktiv na finančních trzích se totiž nezvyšují konstantním tempem, jejich výkonnost v čase kolísá. Průměrný roční výnos amerických akcií zastoupených v benchmarku S&P 500 činil v posledních 20 letech zhruba 7,5 %. V roce 2002 ale například index klesl o více než 20 % a v roce 2008 odevzdal přes 35 %.

Zaručená investiční strategie: Nepřestávejte nakupovat!
Investoři neustále hledají svatý grál finančních trhů. Strategii, která by jim přinesla zaručené zisky. Přitom prakticky neprůstřelné doporučení mají před očima.

Investování není nic pro sprintery. Může se totiž stát, že na trh člověk vstoupí v tu nejméně vhodnou chvíli a hned na úvod přijde o nemalou část peněz. Pokud ale investor přestane vnímat krátkodobou volatilitu a investuje pravidelně s dlouhým horizontem, je jen malá šance, že dopadne hůře, než kdyby jen spořil.

Zdroj: Of Dollars And Data