Chobotnice kruhem: Goldman Sachs vydírá firmy diverzitou
|

Chobotnice kruhem: Goldman Sachs vydírá firmy diverzitou

Buď obsadíte polovinu klíčových pozic ženami, nebo se rozlučte s našimi penězi, vyhrožuje šéfka týmu správy aktiv investiční banky Goldman Sachs tisícům firem z celého světa.

Americké akcie Gender Zajímavost dne Goldman Sachs

Abyste v investiční bance Goldman Sachs dostali na starost vedení party podřízených, musíte mít ramena jaksepatří široká a lokty neméně ostré. Když neoficiální interní slogan firmy velí partnerům být "nechutně bohatý před čtyřicítkou", asi to jinak nejde. I Vladimír Dlouhý si na to před lety stěžoval, když coby čerstvý exministr musel absolvovat dvoudenní přijímací pohovor s celkem šesti lidmi.

Kathryn Kochová má obojího atributu v dostatečné míře. Vede v divizi správy majetku tým s názvem Fundamental Equity, což znamená, že skupuje majetkové podíly ve slibných firmách a poté aktivisticky promlouvá do jejich vedení, než je zase prodá dále. Je to důležitá součást té činnosti, o níž bývalý boss banky Lloyd Blankfein říkal, že je to "Boží dílo". Slavný článek časopisu Rolling Stone ji jindy charakterizoval jako "obří chobotnici obtočenou kolem tváře lidstva, jež vysává vše, co je cítit penězi".

Sladění obou výkladů je delikátní věc, teologicko-zoologické spory se totiž vedou obtížně. Přenechejme tedy povolanějším otázku, zda chobotnice jakékoli velikosti a vkusu jsou také Božím dílem, a sami se věnujme Kathryn Kochové. Zjistíme však, že si moc nepomůžeme.

Korektnost vydělává. Možná

Paní Kochová si předsevzala, že firmy, jimž její tým vládne (Fundamental Equity, jež spravuje majetek ve výši zhruba 60 miliard dolarů, je součástí Goldman Sachs Asset Management, která je jednou z divizí Goldman Sachs Group), budou řádně diverzifikované podle pohlaví a později podle barvy kůže. V praxi to znamená, že Kochová tlačí na firmy, aby do představenstev jmenovaly více žen. Tým Kochové jde příkladem, tvoří jej plus mínus polovina žen a polovina mužů.

Argumentem, na nějž Kochová spoléhá a který by ve finančním byznysu měl debatu vyhrát, je, že pohlavně správně vybalancované firmy vytvářejí větší hodnotu pro akcionáře. Tak to také potvrdila v telefonickém rozhovoru pro server Institutional Investor.

Jak investují ženy? Jedné jsme se zeptali
Ženy mají k investování poněkud jiný přístup než muži. V dlouhodobém horizontu mají například dobrý předpoklad méně řešit výkyvy na trzích, říká Eva Řeháková, autorka webu Investování pro holky.

Zda jí to vychází, přesně nevíme. Za první letošní půlrok "89 % strategií FE GSAM překonalo relevantní kritéria či benchmarky, měřeno hrubým výnosem před odečtením poplatků". Rozuměj poplatků Kochové a jejím lidem.

To je podezřele vycizelovaná informace. Vysoké procento úspěšných strategií neříká nic o tom, kolik klientů na sexuálním egalitářství Kochové vydělalo. A když tým FE GSAM udává, že jeho klienti vydělali nadstandardně před odečtením poplatků, může to znamenat, že po jejich odečtení to taková sláva již nebyla.

Grazie, Don Corleone

Ale to jsou pořád firmy, které se Kochové diktátu podvolily, případně jeho podmínky splňují samovolně. Když to firma neudělá, protože má pocit, že si umí vybrat členy představenstva dost dobře podle toho, co dotyční dělají, a nikoli podle toho, co mají mezi nohama, pak pro ni v portfoliu FE GSAM nebude místo. Kochová a spol. začali na akcionářských valných hromadách hlasovat proti nominacím celých představenstev, pokud ve svém středu neměla ani jednu ženu. "To sice nestačí, ale je to dobrý začátek," říká Kochová.

Během loňského roku takhle hlasovala proti představenstvům 214 amerických firem (37 % z nich posléze poslechlo a alespoň jednu ženu do představenstva doplnilo). Letos Kochová své úsilí rozšířila i do zbytku světa a vyšlápla si stejným způsobem na bezmála 800 společností. Toto číslo vyjadřuje počet firem, kde došlo na oficiální konfrontaci; kolik firem stáhlo kalhoty ještě před brodem, nevíme.

Ale tím to nekončí. "Nejsme pouze antagonističtí," říká Kochová. Tvrdí, že firmy, na které si zasedla, by zhusta rády na prominentní místa ženy najaly (ať už proto, že chtějí mít od Kochové pokoj, nebo proto, že věří v sílu ženských kruhů při vylepšování cash flow). Nemohou však najít žádné takové, které by vyhovovaly nejen požadavku v představenstvu sedět, nýbrž v něm také odvádět nějakou užitečnou práci.

V takovou chvíli Kochová nabídne dotyčné firmě ženu dostatečné kvalifikace "z okruhu Goldman Sachs". "Pracujeme s kolegy z investičního bankovnictví a společně dáme dohromady seznam takových žen," říká Kochová. A tady už jdou rukavice dolů a veškerá přetvářka se odkládá. Buď najmete našeho člověka, nebo najdete v posteli uříznutou koňskou hlavu, říká Kochová. A dovolání není, Vito Corleone ani paní Kochová zajatce neberou.

Inženýři a markeťačky? Ne!

Pomyšlení na to, že co se děje v Americe, dojde časem do Evropy a nakonec i do Česka, může při čtení předcházejících odstavců leckomu nahánět husí kůži. Netřeba ale věšet hlavu, účinná obrana je jen věcí správně zvolené taktiky.

Zavedení rovnoprávnosti postavení majitelů obou typů pohlaví ve jménu "diverzity" je jedním ze základních požadavků takzvané progresivní levice. Otázkou, zda skutečné různorodosti podnikatelského prostředí by se nedařilo lépe, kdyby každá firma šla na trh s kůží i pohlavím takovými, jaké jí narostly, se tento proud politického myšlení nezabývá. Celkem arbitrárně určil, že ona diverzita bude na úrovni firem fungovat, a nazdar. Či možná ještě jinak. "Nestačí, když ve firmě bude diverzity dosaženo tím, že oddělení marketingu bude plné žen, kdežto mezi inženýry budou jen muži," cituje Kochovou Institutional Investor.

Dobře. Jiný z postulátů progresivní levice praví, že pohlaví je věc volby jednotlivce. Hnutí za práva lidí s vyhraněnou sexuální identitou to jasně praví: Trans-žena, tedy žena, jež bývala dříve mužem, má být považována za ženu, pokud se ona sama za ženu považuje, nikoli podle toho, zda zrovna má penis, nebo vaginu (víme, jak se vedlo J. K. Rowlingové, když naznačila opak).

Základním myšlenkovým pilířem tohoto postulátu je nezadatelnost práva na určování osobní identity, nikoli její prosté přijetí. To možná tvrdí konzervativní zpátečníci, muži (a ženy) včerejška, kteří nemají ponětí o tom, jak estrogeny vylepšují cash flow. Ale progresivní levice je v takových procesech doma.

Genderová optimalizace

Lze si tak snadno představit, že firma má v představenstvu osm mužů, z nichž jeden před valnou hromadou pocítí, že je ženou. To není žádný cynismus. "Bourání škodlivých stereotypů v naší firmě umožňuje členům představenstva lepší využití plné výše jejich potenciálu, jehož součástí je i jejich genderová optimalizace," uvede XY Corp ve výroční zprávě. Na valnou hromadu přijede sedm mužů, ale namísto osmého, Thomase, dorazí Jennifer. Vypadá docela jako Thomas – má sako, kravatu, pupek a pleš, ale je Jennifer, protože si tak připadá. Kdo má co proti, je transfobní a jako takový nežádoucí, a bude tedy pranýřován a zahlušen. Take that, Kathryn.

Lze si snadno představit, že firma ocení odvahu Jennifer bourat stará tabu pěkným šesticiferným bonusem. Kruh se uzavře, obří chobotnice do něj zaplete všechna svá chapadla, a tak jí ani nezbude, čím by si zaťukala na čelo.

Jazyk finančních expertů přeložený do normální řeči
Ne každý finanční nebo investiční poradce umí hovořit s klienty jako s normálními lidmi. Některé vysvětlené věty tržních expertů vás mohou pobavit, případně i obohatit.
včera v 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka.cz
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka.cz Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka.cz Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka.cz Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika
17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan