Chystá se nová vlna růstu ceny zlata?
|

Chystá se nová vlna růstu ceny zlata?

Od únorových vrcholů snížily hedgeové fondy své pozice ve futures na drahé kovy o 62 %, což je ekvivalent třiceti miliard dolarů. Jednalo se tak o historicky jednu z největších prodejních vln. Vrátí se na trh v době, kdy centrální banky lijí do systému nové biliony dolarů?

Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice Investiční alternativy

Cena zlata letos již zajímavě vzrostla. Bylo to tak poprvé, kdy hedgeové fondy snižovaly své pozice v drahých kovech v době, kdy zlato zdražovalo. Případný návrat fondů mezi kupující by tedy logicky mohl podpořit další růst cen drahých kovů, podobně jako tomu bylo v letech 2010 a 2011.

Masivní podpora ekonomiky (peníze dodávané centrálními bankami, a tedy zvyšování peněžní zásoby jako takové) by za "starých časů" měla vést k růstu inflace, proti které je zlato historicky celkem prověřenou ochranou.

Žijeme ale v "nových časech", a tak nové peníze mají (zatím) za následek hlavně růst cen rizikových aktiv v čele s akciemi, protože bezpečné investice, zejména vládní dluhopisy, v důsledku mechanismu zmíněné podpory hospodářství nabízejí rekordně nízké výnosy.

Zlato jako jistota v nejisté době
Zlato je fenomén, který výrazně ovlivňuje lidstvo již 4 000 let. Za tu dobu se nikdy nestalo bezcenným a je považováno za dobrý nástroj ochrany hodnoty peněz. Letos se mu navíc ve světle rizik spojených s pandemií koronaviru daří.