Čína jako investice: Nevyhýbat se, ale opatrně!
|

Čína jako investice: Nevyhýbat se, ale opatrně!

Čínskému akciovému trhu se od začátku letošního roku daří. Mnoho indexů různě složených z čínských akcií si polepšilo o více než 20 %, někdy dokonce o 30 %. Je jejich růstový potenciál aktuálně vyčerpaný?

Čína Emerging Markets Asijské akcie Světové akcie

Podíváme-li se na akciové trhy optikou nabízených rizikových prémií, jeví se čínské akcie nadále jako velice atraktivní. Jinými slovy, valuace jsou vzhledem k riziku spojenému s investicí do akcií stále velice nízké, a cenné papíry tedy relativně levné.

Za pozitivní faktor bychom označili nadále uvolněnou fiskální politiku, prostřednictvím které míří do ekonomiky velké množství peněz, například do veřejné infrastruktury. Z pohledu kapitálových toků je pozitivem zvyšující se otevřenost trhu pro zahraniční investory, což se mimo jiné projevuje v zařazování čínských akcií do světových indexů, respektive zvyšování jejich váhy. Pasivní investiční fondy tak budou muset alokovat více prostředků ve prospěch Číny.

Je také zajímavé, že čínské akcie v současnosti mnohem méně korelují s vývojem cen amerických akcií než jiné světové trhy. Čínský trh by také mělo podpořit případné uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou.

Zajímavý by mohl být do jisté míry být i trh s čínskými státními dluhopisy. Těm se již velice dařilo v kontextu zpomalující ekonomiky, na což tamní centrální banka reagovala uvolňováním měnové politiky. Očekáváme, že v tomto procesu bude pokračovat, zejména cestou snižování povinných minimálních rezerv doprovázeného nižšími úrokovými sazbami.

Ač nelze opomíjet fakt, že Čína patří mezi rozvíjející se trhy s vysokou volatilitou a rizikovostí, podle našeho názoru má smysl se jí v rámci investičního rozhodování nevyhýbat.

Autorem článku pro deník E15 z 14. března 2019 je analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Zdroj: E15