Čína pouští více zahraničních investorů na trh s dluhopisy
|

Čína pouští více zahraničních investorů na trh s dluhopisy

Čínské schéma Bond Connect umožňuje zahraničním investorům vstupovat na mezibankovní trh s dluhopisy z ciziny. Aktuální novinky v tomto programu jako "block trading" nebo "dodávka proti placení" by měly odstranit většinu zbývajících překážek pro zahraniční investory a umožní zahrnutí do světových dluhopisových indexů.

Čína Emerging Markets Dluhopisový trh

Čína má třetí největší trh s dluhopisy na světě, ale pouze dvě procenta z něj jsou kvůli historickým kapitálovým omezením vlastněna zahraničními subjekty. Jde o jeden z nejnižších podílů na rozvinutých trzích. Jedním z klíčových kanálů pro zvýšení zahraniční participace je program Bond Connect, který funguje rok a v příštích měsících se dočká několika důležitých zdokonalení.

Nejdůležitějšími změnami v Bond Connectu jsou "blokové obchodování", které umožní nákup dluhopisu a jeho rozdělení do několika různých fondů, a "dodávka proti placení" (DVP), kdy jsou obchody vypořádány s doručením oproti platbě ve stejný den, což snižuje pro investory rizika protistrany.

Blokové obchodování je relevantní zejména pro velké správce aktiv, možnost DVP by měla přilákat hlavně ty zahraniční investory, kteří dosud podléhají na čínském trhu přísné regulaci, tedy například subjekty řídící se závazky UCITS, pojišťovny nebo penzijní fondy.

Posun ukazují i čísla. Zahraniční pozice na trhu mezibankovních dluhopisů v Číně dosáhly koncem května 1,4 bilionu RNB, což znamenalo 70% nárůst od spuštění Bond Connectu v červenci 2017. Průměrné denní objemy v programu dosáhly v červnu letošního roku 6,6 miliardy RNB, což byl více než dvojnásobek průměrných denních objemů v prvním čtvrtletí. Celkový objem obchodů v červnu dosáhl 130,9 miliardy RNB, což byl téměř dvojnásobek objemu oproti květnu.

Zdroj: Fidelity International