Čísla hovoří jasně: Americké akcie mohou za dvacet let vyskočit na pětinásobek
|

Čísla hovoří jasně: Americké akcie mohou za dvacet let vyskočit na pětinásobek

Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Tak zní věta, kterou najdete pod každým investičním produktem. Co když ale tak docela neplatí?

S&P 500 Americké akcie Rally Kup a drž Investiční strategie

Jak ukazuje následující graf, hledat nějaký pevný vztah mezi výkonností indexu S&P 500 v horizontu deseti let a dalších deseti let bezprostředně následujících je zbytečné. Žádný totiž neexistuje. Předpovídat tedy, jak se americkým akciím bude dařit v následujících deseti letech na základě jejich výkonnosti v předešlých deseti letech, se opravdu jeví jako pokus o věštění z křišťálové koule.

Totéž ale neplatí, pokud použijeme delší horizont. Další graf zobrazuje vztah mezi výkonností indexu S&P 500 v horizontu dvaceti let a v dalších dvaceti letech bezprostředně následujících. V tomto případě evidentní vztah vysledovat lze. Čím lépe si akcie v USA vedly v úvodních dvaceti letech, tím horší byly zpravidla jejich výsledky ve dvaceti letech následujících. A naopak. Korelační koeficient v tomto případě od roku 1936 dosahuje hodnoty -0,83.

Od ledna 2000 do prosince 2019 dosáhl S&P 500 po započtení výnosů z reinvestovaných dividend průměrného ročního zhodnocení kolem 6,3 %. Kdyby se tedy historie zopakovala, znamenalo by to, že S&P 500 bude v roce 2040 zhruba pětkrát výše než na konci loňského roku, tedy nad 16 000.

Možná si říkáte, že je tato predikce mimo realitu, historická zkušenost ale hovoří jasně. Sice je potřeba mít na paměti, že investovat podle pohledu do zpětného zrcátka je nebezpečné, na druhou stranu jsou ale uvedené grafy založené na datech sahajících až na začátek druhé třetiny 20. století. A není mnoho důvodů si myslet, že tentokrát by to mělo být jiné.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.

Zdroj: Of Dollars And Data