ČNB a dluhopisy: Aby se ministr financí nedivil
|

ČNB a dluhopisy: Aby se ministr financí nedivil

Ministerstvo financí uvedlo, že by v letošním roce státní rozpočet mohl opět skončit v přebytku. ČNB dokonce očekává, že vláda dosáhne přebytku i v následujících letech. V takových podmínkách by si ministerstvo přálo, aby výnosy vládních dluhopisů zůstaly záporné, připomíná hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

ČNB Úrokové sazby Centrální banky Česká ekonomika České státní dluhopisy Česká republika David Navrátil Analytici ČS Státní dluhopisy Rozpočet Deficit rozpočtu ČSKB analýzy a komentáře

Když jsou čisté výpůjční potřeby státu záporné, tak jediný, kdo by měl být pod tlakem, jsou investoři, nikoli ministerstvo financí. Výnosy českých vládních bondů však vzrostly a dostaly se ze záporu.

Ministerstvo připouští, že je tržní vývoj překvapil. Výhled nízkých nákladů na financování pošramotila centrální banka zvyšováním sazeb. Graf ukazuje, že s růstem sazeb ČNB by se měly výnosy dluhopisů také zvyšovat, ačkoli stát bude hospodařit s přebytkem.

Prostě existuje arbitráž. Například české banky nebudou investovat do státních dluhopisů, pokud mohou za vyšší výnos své likvidní přebytky ukládat u ČNB. A ta sazby již zvýšila o 45 bazických bodů, přičemž slibuje, že v jejich posunu výše bude pokračovat.

Česká spořitelna očekává další zvýšení základní sazby ČNB v prosinci nebo únoru a další v polovině roku 2018. A po mnoha letech jsou rizika spíše ve směru vyšších sazeb, zvlášť pokud mzdy porostou rychleji.

Zdroj: Česká spořitelna