ČNB: Proč nelze vyloučit prosincové zvýšení sazeb?
|

ČNB: Proč nelze vyloučit prosincové zvýšení sazeb?

Zápis z listopadového zasedání bankovní rady České národní banky odhalil, že Mojmír Hampl opět hlasoval pro zvýšení sazeb o padesát bazických bodů. To ani nepřekvapuje, zajímavé ale je, že možnost zvýšení sazeb o padesát bodů není v bankovní radě ojedinělý. Několik členů rady si totiž dokázalo takový posun představit, nakonec ale převážila preference politiky malých kroků, vyčetl z dokumentu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Česká republika Česká ekonomika Česká koruna Forex (FX) Centrální banky ČNB Analytici ČS David Navrátil

Zkušenost říká, že "několik" znamená v jazyce ČNB minimálně tři členy bankovní rady. A "preferenci politiky malých kroků" lze interpretovat i tak, že by další zvýšení sazeb mohlo přijít relativně brzy.

Guvernér Jiří Rusnok se snaží pozornost trhu napřít až na rok 2019. Po zasedání uvedl, že s příštím zvýšením banka může počkat na únor. Nicméně již v prosinci může být hlasování o zvýšení sazeb opět na stole a může dopadnout relativně těsně.

Co na to česká koruna? Ta v den zveřejnění zápisu reagovala spíše na inflaci, která zpomalila na 2,2 % (trh čekal 2,3 %). Struktura ukazuje, že důvodem jsou volatilní ceny potravin, jádrová inflace naopak vzrostla na 2,3 %. Nicméně trh s korunou slyšel jen na hlavní údaj, takže se kurz koruny přiblížil 26 EUR/CZK.

Připomeňme si prognózu ČNB. Banka předpokládá, že celý příští rok udrží hlavní sazbu na 1,75 %, ovšem za podmínky, že koruna začne posilovat. Alternativní scénář banky počítá s prostředím, ve kterém se koruna naopak vydá nad 26 EUR/CZK. V takovém případě ČNB bude zvyšovat sazby razantně, a to až na 2,75 % na konci roku 2019. Zvýšení sazeb již letos v prosinci proto vůbec není vyloučené.

Případná snaha počkat až na únor může vyplývat ze dvou důvodů. Zaprvé, konec roku bude zatížen snahou finančního sektoru optimalizovat bilance a také náklady na rezoluční fond. Sazby i koruna budou volatilní a vychýlené velice krátkodobým faktorem. A zadruhé, ČNB se už naladila na předpoklad, že globální faktory jsou dočasné a jejich vliv v příštím roce rychle vyprchá.

Riziko prosincového posunu úroků ovlivní ještě jeden faktor spojený s českou korunou, a sice to, jak na globální faktory reaguje koruna ve srovnání s regionálními kolegyněmi. ČNB si donedávna mohla říkat, že ačkoli koruna na její zvyšování sazeb nereaguje posílením, tak alespoň v reakci na globální faktory nejméně oslabuje. Jinými slovy, mohla uvažovat tak, že kdyby nezvyšovala sazby, byla by koruna podobně slabá jako forint nebo zlotý. Nicméně tyto měny začaly v posledních dnech posilovat, zatímco koruna dále slábla. Čímž se jistota, že to "ČNB přece jen má pod palcem", začíná poněkud hroutit.

Zdroj: Česká spořitelna