Co dnes investorům radí známý akciový býk?
|

Co dnes investorům radí známý akciový býk?

Profesor Jeremy Siegel z Wharton School při University of Pennsylvania je známým akciovým optimistou. Na tom se nic nezměnilo. I on ale přiznává, že trh prochází transformací. S čím je podle něj i v důsledku koronavirové krize do budoucna potřeba počítat a jak by investoři měli nové době přizpůsobit svá portfolia?

Investiční strategie Investiční guru Investiční portfolio Diverzifikace investic Akciový trh Dluhopisový trh Inflace Zlato Komodity Vzácné kovy

1. Akcie budou vynášet méně

Někteří analytici v souvislosti s březnovým propadem cen akcií hovořili o zreálnění valuací, nyní je ovšem řada ukazatelů ocenění ještě výše než na začátku roku. Siegel v této souvislosti upozorňuje, že tak vysoké hodnoty nejsou udržitelné, a předpokládá, že zatímco v uplynulých dvou stoletích akcie v USA vynášely 6-7 % ročně, v příštích 100 letech by to mělo být spíše jen 5-6 %.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.

2. Již ne portfolio 60/40, ale 75/25

Nižší očekávané výnosy z investování do akcií spolu s extrémně nízkými výnosy státních dluhopisů a prodlužující se střední délkou života budou vyžadovat posilování akciové složky portfolia. Dosud bylo za univerzální označováno portfolio složené z 60 % z akcií a ze 40 % z dluhopisů, teď to podle Siegela bude spíše poměr 75 ku 25.

Dluhopisy jako ochrana portfolia? Každá mince má dvě strany
Zatímco akciový index S&P 500 od začátku roku stále ztrácí hodně přes 10 %, portfolio, v němž jsou akcie zastoupeny jen z 50 % a druhou polovinu představují dluhopisy, naproti tomu odepisuje necelých 5 %. Takže pro diverzifikované portfolio jednoznačně palec nahoru. Jsou ale dluhopisy tak skvělým diverzifikačním nástrojem i v dlouhodobějším horizontu?

3. Stimulační opatření postrčí inflaci výše

Americká centrální banka v krátké době nakoupila aktiva za tři biliony dolarů a američtí spotřebitelé dostali tučné koronavirové šeky. Lidé ale peníze neměli kvůli omezení volného pohybu často kde utratit. Teď se situace již zlepšuje a spotřebitelé začínají otevírat své peněženky. Jakmile se lidé přestanou bát, pustí se podle Siegela do bezprecedentního utrácení, a pošlou tak inflaci konečně výše.

Jeremy Siegel: Naděje na vyšší inflaci umírá poslední, ceny mohou rychle vyskočit o 15 %
Boj za vyšší inflaci se zdá být nekonečným příběhem. Americká centrální banka do ekonomiky bez výraznějšího efektu napumpovala biliony dolarů. Profesor Jeremy Siegel ale tvrdí, že nic není ztraceno.

4. "Trocha zlata" jako pojistka proti inflaci

Jeremy Siegel coby velký akciový býk nikdy nebyl stoupencem zlata. Teď ovšem poprvé doporučil, aby investoři do svých portfolií "trochu zlata" přidali. Mimo jiné v očekávání vyšší inflace. Třeba Siegel-WisdomTree Longevity Model Portfolio počítá s alokováním zhruba 3 % prostředků do žlutého kovu.

Chystá se nová vlna růstu ceny zlata?
Od únorových vrcholů snížily hedgeové fondy své pozice ve futures na drahé kovy o 62 %, což je ekvivalent třiceti miliard dolarů. Jednalo se tak o historicky jednu z největších prodejních vln. Vrátí se na trh v době, kdy centrální banky lijí do systému nové biliony dolarů?
Zdroj: Ritholtz.com