Co letos čekat od amerického dolaru? Na euro bude nejspíše krátký
|

Co letos čekat od amerického dolaru? Na euro bude nejspíše krátký

Máme za sebou první tři měsíce letošního roku. Z pohledu amerického dolaru platí jednoznačně "jednou jsi dole, jednou nahoře".

Americký dolar EUR/USD FX Forex (FX) Výhled na rok 2017

Zatímco při hodnocení výkonnosti zelených bankovek v průběhu závěrečného čtvrtletí loňského roku bychom nenašli měnu ze skupiny deseti nejvýznamnějších, vůči které dolar neposílil, během prvního čtvrtletí letošního roku tomu bylo přesně naopak. Dolar oslabil vůči všem světovým měnám.

Nejlépe se letos dařilo australskému dolaru se ziskem přes 6 %, o necelých 5,5 % zhodnotil japonský jen. Přes 2 % si za uvedené období dokonce připsala britská libra.

Dolar se v posledních dvou čtvrtletích více než fundamenty řídil tržním sentimentem vyplývajícím z takzvaného Trump efektu. Přehnaný optimismus po nečekaném zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem vystřídal zejména v průběhu března nárůst obav, zda bude nový šéf Bílého domu schopen naplnit své sliby, kterými hned po svém zvolení nadchl finanční trhy. Aktuálně se dolar pohybuje poblíž hodnot z období před zvolením nového prezidenta.

Americká měna by se měla dostat ze zajetí politiky a v dalším období by se v jejím kurzu měly začít více projevovat fundamenty. Očekávaný růst americké ekonomiky dosahující letos kolem 2,5 % a předpokládané dvojí zvýšení dolarových sazeb by se měly odrazit v mírně silnější hodnotě americké měny na globálních trzích v průběhu letošního roku. Spíše ale sázíme na jeho zhodnocení vůči asijským a latinskoamerickým měnám, na euro zřejmě bude letos dolar krátký.

Autorem textu pro deník E15 z 6. dubna 2017 je hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Zdroj: E15