Co mají společného Wayne Gretzky a úspěšní investoři?
|

Co mají společného Wayne Gretzky a úspěšní investoři?

"Snažil jsem se najíždět tam, kde bude puk, ne tam, kde puk byl." Památná věta jednoho z nejlepších hokejistů všech dob může být vodítkem i pro investory. Ti, kteří chtějí být úspěšní, musejí předvídat změny na trzích dříve než ostatní a umět z toho vytěžit maximum.

Hodnotové investování Trendy ETF Investování Ponaučení pro investory Investiční strategie

Wayne Gretzky je podle kanadského bodování nejlepším hráčem v historii NHL a jednou z nejvýznamnějších postav světového hokeje. K jeho přezdívce The Great One mu však nepomohly fyzické predispozice, na první pohled to byl nenápadný a průměrný hráč. Muž s číslem 99 na dresu (které již v NHL nikdy nikdo nosit nebude) na ledě nevynikal svou postavou, nebyl ani výjimečně rychlý, dokonce neměl bůhvíjak tvrdou střelu.

V čem ale Wayne Gretzky vynikal, byla schopnost číst hru a předvídat změny. To mu umožňovalo být tam, kde puk bude, a ne tam, kde puk je nebo byl (a kam se soustředila pozornost většiny hráčů). Byl ve správný čas na správném místě, a i díky tomu se mu dařilo využívat čas na ledě na maximum.

V investování je to podobné. Trendy naznačují, kam má pomyslný puk namířeno. Trendy však nejsou neměnné a dříve nebo později se hra přesune na jiné místo na hřišti. A ti investoři, kteří mají schopnost odhalit tyto změny, mohou vědět, kde "puk" bude.

Jedna z nejdůležitějších změn, k nimž v současnosti dochází, je přesun investorů od růstových k hodnotovým titulům. Když zkombinujeme růstové a hodnotové ETF, můžeme již nyní vidět, jak k této změně dochází. Na grafu je zobrazen relativní vývoj výkonnosti růstových akcií vůči hodnotovým. Od konce roku 2016 byla strategie zaměřená na růstové akcie jednoznačně výnosnější než hodnotové investování. V srpnu ale dosáhl poměr vrcholu a začal obrat.

Pro investory je podstatné určit si pravděpodobnost toho, že tento nový trend nějakou dobu vydrží. Pohled na ETF, z nichž je vytvořen poměr růstu a hodnoty, by investorům mohl napovědět. Konkrétně jde o šest ETF, z toho tři jsou zaměřené na hodnotové akcie (iShares S&P 500 Value ETF, IVE; iShares S&P Small Cap Value ETF, IJS; iShares Russell Mid Cap ETF, IWS) a tři na růstové tituly (iShares S&P 500 Growth ETF, IVW; iShares Russell 2000 Growth ETF, IWO; iShares Russell Mid Cap Growth ETF, IWP).

Společnost Chaikin Analytics uděluje jednotlivým ETF ratingy, jež popisují, kolik je v ETF zahrnuto posilujících titulů, a kolik jich naopak ztrácí. Všechny tři hodnotové ETF mají rating bullish nebo lepší, z růstových má býčí rating pouze jeden fond, další dva jsou pak v neutrálním pásmu.

Wayne Gretzky sice neměl zaručeno, že v každém zápase, v němž nastoupí, vstřelí gól, ale jeho přístup značně zvyšoval jeho šance. Změna trendu u růstových a hodnotových akcií nemusí mít dlouhého trvání, ale podle toho, jak jsou na tom uvedené ETF, to může znamenat, že "puk" může přistát na hokejce připraveným.

Zdroj: Chaikin Analytics