Co musíte ráno vědět (11. září)
|

Co musíte ráno vědět (11. září)

Jak se v pondělí obchodovalo na burzách v Evropě a v Americe, co si o sobě myslí Gazprom a kdo dnes slaví páté kulatiny? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar oslabil

Akcie ve Spojených státech zahájily týden smíšeně. Indexy Nasdaq Composite a S&P 500 stouply po ztrátách z minulého týdne, i když jejich zisky byly kvůli poklesu akcií Applu nízké. Benchmark Dow skončil pod nulou. Index Dow klesl o 0,23 % na 25 857,07 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,19 % na 2 877,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,27 % na 7 924,16 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,84 % na 14,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně jeden bazický bod na 2,93 %.

Stará dobrá chamtivost v novém kabátě
To, co se dnes děje na Wall Street, nápadně připomíná něco, co již investoři jednou zažili. Před 18 lety to nedopadlo dobře. Bude se historie opakovat?

2. Evropské akcie v pondělí stoupaly po dobrých zprávách z Británie a Itálie

Akcie na velkých burzách západní Evropy zakončily pondělní obchodní seanci v zelených číslech poté, co hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier prohlásil, že je realistické očekávat dohodu Londýna s Bruselem během šesti až osmi týdnů. Italská vláda zároveň uvedla, že země bude v nadcházejícím rozpočtu dodržovat unijní pravidla. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,47 %. Index londýnské burzy FTSE 100 skončil na zelené nule, německý DAX si připsal 0,22 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,33 %.

Jak probíhá německá energetická revoluce a jaký vzkaz Berlín vysílá světu?
Máme-li příštím generacím zanechat obyvatelnou planetu, musíme změnit svůj přístup k životnímu prostředí, shodli se účastníci pařížské klimatické konference v roce 2015. Role vůdce energetické revoluce se již dříve ujalo Německo. A jeho cíle nebyly zrovna malé.

3. Pražská burza v pondělí zpevnila

Index pražské burzy PX v pondělí stoupl o 1,18 % a uzavřel na 1 082,85 bodu při zobchodovaném objemu přes 978 milionů Kč. Více než polovinu tohoto objemu obstaraly akcie energetické firmy ČEZ, jež také se ziskem rovných tří procent patřily k nejúspěšnějším. Dařilo se i bankám a chemičce Unipetrol, ztrácely naopak Kofola ČeskoSlovensko a Philip Morris ČR nebo CME.

Investorský magazín: Blíží se cenový vrchol na českém realitním trhu?
Český realitní trh prožívá zlaté časy. V řadě měst byly zaznamenány nejvyšší ceny v historii a pozadu nezůstává ani nájemní bydlení. Je tento trend udržitelný? A do jakých nemovitostí má aktuálně smysl investovat? O tom je aktuální Investorský magazín. Podnikneme také exkurzi na trh s ojetými vozy a poradíme, jak napsat chytlavý e-mail. Závěr jako vždy patří burzovnímu kalendáři na další obchodní týden.
O jednom slabém místě české ekonomiky
Česká vláda, ať si o ní myslíme cokoli, za jednu ze svých priorit označuje investice a budování infrastruktury. Jedno ze souvisejících témat ve své krátké poznámce nastiňuje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

4. Očekávané události

Úterní makroekonomický kalendář je relativně chudý. Největší pozornost budou poutat údaje o amerických velkoobchodních zásobách. Investoři se také dozvědí, kolik pracovních míst vygenerovala francouzská ekonomika. Kromě toho bude trh dále sledovat vývoj americko-čínských obchodních vztahů a pokroky v jednáních o brexitu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Gazprom tvrdí, že na evropském trhu s plynem nemá konkurenci

Ruský plynárenský gigant Gazprom nemá na evropském trhu s plynem konkurenci. Agentuře Reuters to v pondělí sdělila exportní divize firmy s odkazem na rekordní objemy vývozu zemního plynu do Evropy. Gazprom je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně České republiky.

6. Tiger Global je čtvrtým největším investorem v automobilce FCA

Hedgeový fond Tiger Global Management zvýšil podíl v automobilce Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na jednu miliardu dolarů a stal se jejím čtvrtým největším investorem. Agentura Bloomberg v pondělí uvedla, že fond miliardáře Chase Colemana podíl v automobilce od konce června více než zdvojnásobil.

7. Šéf MAAE: Bez jádra je boj proti změnám klimatu nemožný

Bez jaderné energie je boj proti změnám klimatu stěží možný. Zaznělo to v pondělním prohlášení šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukiji Amana při zahájení zasedání Rady guvernérů, vrcholného orgánu MAAE. Pokud nebude vyčerpán plný potenciál atomové energie, bude podle Amana pro svět obtížné utlumit změny klimatu. 

8. Geely odkládá uvedení divize Volvo Cars na burzu

Čínská automobilka Geely se rozhodla odložit na neurčito své plány na uvedení švédské divize pro výrobu osobních vozů Volvo Cars na burzu, a to mimo jiné kvůli nejistotě plynoucí z eskalace sporů v mezinárodním obchodě. Informovala o tom agentura Reuters.

9. Akcionáři Volkswagenu chtějí odškodnění devět miliard eur

V dolnosaském městě Braunschweig začal v pondělí sledovaný vzorový soudní proces, v němž se investiční společnost Deka Investment domáhá od koncernu Volkswagen devíti miliard eur odškodného za ztráty způsobené skandálem kolem manipulací s měřením emisí. Podobný požadavek vzneslo i dalších asi 1700 držitelů akcií koncernu.

10. Šéf Alibaby Jack Ma za rok odejde z vedení firmy

Šéf a spoluzakladatel čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma, jeden z nejbohatších obyvatel Číny, odejde z vedení firmy v září 2019. V čele jedné z nejhodnotnějších světových společností jej podle jejího pondělního vyjádření od 10. září příštího roku nahradí 46letý Daniel Zhang, který zodpovídá za denní chod Alibaby již déle než pět let.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jaroslav Tvrdík slaví padesátiny

Bývalý voják Jaroslav Tvrdík, který 11. září slaví padesátiny, to dotáhl až na post ministra obrany. Po odchodu z politiky se zaměřil na obchod s Čínou a nyní patří jako zástupce společnosti CEFC k nejvýraznějším postavám obchodních vztahů s říší středu a díky čínské akvizici fotbalové Slavie i českého ligového fotbalu.

Pražský rodák Tvrdík je absolventem Vojenské akademie ve Vyškově. Poté zastával různé pozice na ministerstvu obrany, mimo jiné byl také šéfem příspěvkové organizace ministerstva Vojenská lázeňská a rekreační zařízení a ekonomickým náměstkem ministra obrany.

V roce 2001 si jej tehdejší premiér Miloš Zeman zvolil za ministra obrany, ve funkci zůstal i za premiéra Vladimíra Špidly (oba ČSSD) do roku 2003. Z postu ministra odešel poté, co se Špidlova vláda rozhodla v rozporu s vládním programem snížit rozpočet ministerstva. Ve funkci se mu podařilo prosadit návrh na zrušení základní vojenské služby, změnu struktury velení v armádě či sloučení vojenských tajných služeb. Mezi své největší úspěchy řadil i schválení zákona o vojácích z povolání.

V letech 2002 až 2003 poslancem za ČSSD, do strany vstoupil v roce 2001. Před rokem 1989 byl členem komunistické strany.

Po odchodu z vlády se stal prezidentem a předsedou představenstva Českých aerolinií. Po svém nástupu do vedení ČSA musel často odrážet názory, že prestižní funkci získal jako trafiku za zásluhy. Firma za Tvrdíkovy éry započala s transformací, uzavřela kontrakt na dodávku airbusů, dopravce však zároveň skončil ve vysoké ztrátě. Tvrdík to připisoval růstu cen ropy ve světě a zostřující se konkurenci. Podle jeho kritiků byly ale za špatnými výsledky firmy zejména manažerské chyby.

V letech 2006 až 2010 byl volebním manažerem ČSSD. Vedl i tým poradců premiéra Jiřího Paroubka.

Následně se živil jako podnikatel a ekonomický poradce. V roce 2013 získal místo neplaceného honorárního poradce premiéra pro vztahy s Čínou. Od roku 2012 je prezidentem Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce a je spojen s pronikáním čínského kapitálu na český trh.

Jako zástupce čínské společnosti CEFC se Tvrdík v roce 2015 podílel na převzetí fotbalového klubu Slavia Praha čínským investorem. Do vedení Slavie se dostal již v říjnu 2015, kdy byl zvolen místopředsedou dozorčí rady. Nyní je předsedou představenstva klubu.

Poté, co začátkem letošního roku vypluly na povrch potíže společnosti CEFC, byl Tvrdík členem delegace, kterou prezident Miloš Zeman vyslal do Číny, kde měla zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích v ČR. V květnu společnost J&T převzala aktiva CEFC v Česku, protože Číňané podle J&T nezaplatili v termínu dluhy. Odvolala mimo jiné představenstvo společnosti včetně Tvrdíka. O několik dní později, poté, co se J&T dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC, krizový management dosazený J&T skončil a CEFC Europe si zvolila nové představenstvo, ve kterém Tvrdík získal post místopředsedy.

Objem veřejných stavebních zakázek do konce května klesl o 1,7 %
16:16

Objem veřejných stavebních zakázek do konce května klesl o 1,7 %

Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce května meziročně klesl o 1,7 %...
Česká republika Infrastruktura
ČR: Komunisté trvají na snížení schodku rozpočtu 2020 na 30 mld. Kč
14:43

ČR: Komunisté trvají na snížení schodku rozpočtu 2020 na 30 mld. Kč

Komunisté trvají na snížení schodku státního rozpočtu na příští rok na 30 miliard korun. V diskusním pořadu České...
Rozpočet Česká republika Politika
Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl
Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl
13:38

Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl

Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny preferuje větší pružnost na cestě k inflačnímu cíli...
ECB Centrální banky Inflace
The Observer: Piloty Boeingu 787 znepokojuje protipožární systém
12:19

The Observer: Piloty Boeingu 787 znepokojuje protipožární systém

Piloti leteckých společností se obávají o bezpečnost Boeingu 787 Dreamliner, neboť klíčový protipožární systém je...
Boeing Doprava
ČR: Stát loni vybral na daních 1,042 bilionu Kč, meziročně o 62…
11:16

ČR: Stát loni vybral na daních 1,042 bilionu Kč, meziročně o 62 miliard Kč více

Stát loni vybral na daních celkem 1,042 bilionu korun. Výběr daní tak meziročně vzrostl o více než 62 miliard korun....
Česká republika Česká ekonomika Daně
Saúdská chce letos dokončit privatizaci za dvě miliardy rijálů
09:15

Saúdská chce letos dokončit privatizaci za dvě miliardy rijálů

Saúdská Arábie hodlá do konce letošního roku dokončit privatizační dohody za dvě miliardy rijálů (12,2 miliardy Kč)....
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Privatizace
Nejčastějšími cizími majiteli českých firem jsou Rusové a Slováci
včera v 14:32

Nejčastějšími cizími majiteli českých firem jsou Rusové a Slováci

Slováci v letošním roce vlastnili v Česku téměř 13 500 firem, což bylo o 31,5 % více než v roce 2015. Po Rusech byli...
Česká republika Slovensko Rusko
Zaměstnanci americké továrny VW odmítli odborovou organizaci
včera v 12:44

Zaměstnanci americké továrny VW odmítli odborovou organizaci

Zaměstnanci továrny německé automobilky Volkswagen ve Spojených státech v hlasování odmítli vytvoření celozávodní...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Pernod Ricard kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu Rabbit Hole
včera v 11:29

Pernod Ricard kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu Rabbit Hole

Francouzská nápojářská společnost Pernod Ricard kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu Rabbit Hole Whiskey....
Alkohol a drogy Evropské akcie Fúze a akvizice
Huawei odkládá uvedení svého ohebného telefonu Mate X na trh
včera v 10:12

Huawei odkládá uvedení svého ohebného telefonu Mate X na trh

Čínská společnost Huawei odložila uvedení svého ohebného telefonu Mate X na trh o tři měsíce. Firma původně chtěla...
Čína Mobilní telefony Technologie
Moody's snížila rating Turecka hlouběji do spekulativního pásma
včera v 08:15

Moody's snížila rating Turecka hlouběji do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka o jeden stupeň na úroveň B1....
Turecko Emerging Markets Rating
Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota…
Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota…
14. 6. 2019 22:30

Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota ohledně budoucí poptávky

Americké akcie v pátek mírně oslabily. Výrobci čipů se dostali pod tlak, protože společnost Broadcom varovala, že na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pokles odbytu koncernu Volkswagen v květnu zpomalil
14. 6. 2019 21:15

Pokles odbytu koncernu Volkswagen v květnu zpomalil

Odbyt německého automobilového koncernu Volkswagen se v květnu snížil o 3,6 % na 918 900 vozů. Tempo jeho poklesu tak...
Volkswagen Auta
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily
14. 6. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem růstu napětí mezi USA a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
CVVM: Více než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou
14. 6. 2019 17:03

CVVM: Více než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň své domácnosti za dobrou a téměř polovina lidí hodnotí kladně i...
Česká republika Životní úroveň
Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ
Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ
14. 6. 2019 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX však stoupl pouze o 0,06 % na 1 051,46 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína zvyšuje antidumpingová cla na ocelové trubky z USA a EU
14. 6. 2019 16:26

Čína zvyšuje antidumpingová cla na ocelové trubky z USA a EU

Čína zvyšuje antidumpingová cla na bezešvé trubky z legované ocele dovážené ze Spojených států a Evropské unie. Nová...
Čína Ocelářské firmy Mezinárodní obchod
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu…
14. 6. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu podle předběžných dat klesl na 97,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červnu klesl na 97,9 bodu ze 100 bodů v květnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra