Co musíte ráno vědět (11. září)
|

Co musíte ráno vědět (11. září)

Jak se v pondělí obchodovalo na burzách v Evropě a v Americe, co si o sobě myslí Gazprom a kdo dnes slaví páté kulatiny? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar oslabil

Akcie ve Spojených státech zahájily týden smíšeně. Indexy Nasdaq Composite a S&P 500 stouply po ztrátách z minulého týdne, i když jejich zisky byly kvůli poklesu akcií Applu nízké. Benchmark Dow skončil pod nulou. Index Dow klesl o 0,23 % na 25 857,07 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,19 % na 2 877,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,27 % na 7 924,16 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,84 % na 14,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně jeden bazický bod na 2,93 %.

Stará dobrá chamtivost v novém kabátě
To, co se dnes děje na Wall Street, nápadně připomíná něco, co již investoři jednou zažili. Před 18 lety to nedopadlo dobře. Bude se historie opakovat?

2. Evropské akcie v pondělí stoupaly po dobrých zprávách z Británie a Itálie

Akcie na velkých burzách západní Evropy zakončily pondělní obchodní seanci v zelených číslech poté, co hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier prohlásil, že je realistické očekávat dohodu Londýna s Bruselem během šesti až osmi týdnů. Italská vláda zároveň uvedla, že země bude v nadcházejícím rozpočtu dodržovat unijní pravidla. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,47 %. Index londýnské burzy FTSE 100 skončil na zelené nule, německý DAX si připsal 0,22 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,33 %.

Jak probíhá německá energetická revoluce a jaký vzkaz Berlín vysílá světu?
Máme-li příštím generacím zanechat obyvatelnou planetu, musíme změnit svůj přístup k životnímu prostředí, shodli se účastníci pařížské klimatické konference v roce 2015. Role vůdce energetické revoluce se již dříve ujalo Německo. A jeho cíle nebyly zrovna malé.

3. Pražská burza v pondělí zpevnila

Index pražské burzy PX v pondělí stoupl o 1,18 % a uzavřel na 1 082,85 bodu při zobchodovaném objemu přes 978 milionů Kč. Více než polovinu tohoto objemu obstaraly akcie energetické firmy ČEZ, jež také se ziskem rovných tří procent patřily k nejúspěšnějším. Dařilo se i bankám a chemičce Unipetrol, ztrácely naopak Kofola ČeskoSlovensko a Philip Morris ČR nebo CME.

Investorský magazín: Blíží se cenový vrchol na českém realitním trhu?
Český realitní trh prožívá zlaté časy. V řadě měst byly zaznamenány nejvyšší ceny v historii a pozadu nezůstává ani nájemní bydlení. Je tento trend udržitelný? A do jakých nemovitostí má aktuálně smysl investovat? O tom je aktuální Investorský magazín. Podnikneme také exkurzi na trh s ojetými vozy a poradíme, jak napsat chytlavý e-mail. Závěr jako vždy patří burzovnímu kalendáři na další obchodní týden.
O jednom slabém místě české ekonomiky
Česká vláda, ať si o ní myslíme cokoli, za jednu ze svých priorit označuje investice a budování infrastruktury. Jedno ze souvisejících témat ve své krátké poznámce nastiňuje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

4. Očekávané události

Úterní makroekonomický kalendář je relativně chudý. Největší pozornost budou poutat údaje o amerických velkoobchodních zásobách. Investoři se také dozvědí, kolik pracovních míst vygenerovala francouzská ekonomika. Kromě toho bude trh dále sledovat vývoj americko-čínských obchodních vztahů a pokroky v jednáních o brexitu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Gazprom tvrdí, že na evropském trhu s plynem nemá konkurenci

Ruský plynárenský gigant Gazprom nemá na evropském trhu s plynem konkurenci. Agentuře Reuters to v pondělí sdělila exportní divize firmy s odkazem na rekordní objemy vývozu zemního plynu do Evropy. Gazprom je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně České republiky.

6. Tiger Global je čtvrtým největším investorem v automobilce FCA

Hedgeový fond Tiger Global Management zvýšil podíl v automobilce Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na jednu miliardu dolarů a stal se jejím čtvrtým největším investorem. Agentura Bloomberg v pondělí uvedla, že fond miliardáře Chase Colemana podíl v automobilce od konce června více než zdvojnásobil.

7. Šéf MAAE: Bez jádra je boj proti změnám klimatu nemožný

Bez jaderné energie je boj proti změnám klimatu stěží možný. Zaznělo to v pondělním prohlášení šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukiji Amana při zahájení zasedání Rady guvernérů, vrcholného orgánu MAAE. Pokud nebude vyčerpán plný potenciál atomové energie, bude podle Amana pro svět obtížné utlumit změny klimatu. 

8. Geely odkládá uvedení divize Volvo Cars na burzu

Čínská automobilka Geely se rozhodla odložit na neurčito své plány na uvedení švédské divize pro výrobu osobních vozů Volvo Cars na burzu, a to mimo jiné kvůli nejistotě plynoucí z eskalace sporů v mezinárodním obchodě. Informovala o tom agentura Reuters.

9. Akcionáři Volkswagenu chtějí odškodnění devět miliard eur

V dolnosaském městě Braunschweig začal v pondělí sledovaný vzorový soudní proces, v němž se investiční společnost Deka Investment domáhá od koncernu Volkswagen devíti miliard eur odškodného za ztráty způsobené skandálem kolem manipulací s měřením emisí. Podobný požadavek vzneslo i dalších asi 1700 držitelů akcií koncernu.

10. Šéf Alibaby Jack Ma za rok odejde z vedení firmy

Šéf a spoluzakladatel čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma, jeden z nejbohatších obyvatel Číny, odejde z vedení firmy v září 2019. V čele jedné z nejhodnotnějších světových společností jej podle jejího pondělního vyjádření od 10. září příštího roku nahradí 46letý Daniel Zhang, který zodpovídá za denní chod Alibaby již déle než pět let.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jaroslav Tvrdík slaví padesátiny

Bývalý voják Jaroslav Tvrdík, který 11. září slaví padesátiny, to dotáhl až na post ministra obrany. Po odchodu z politiky se zaměřil na obchod s Čínou a nyní patří jako zástupce společnosti CEFC k nejvýraznějším postavám obchodních vztahů s říší středu a díky čínské akvizici fotbalové Slavie i českého ligového fotbalu.

Pražský rodák Tvrdík je absolventem Vojenské akademie ve Vyškově. Poté zastával různé pozice na ministerstvu obrany, mimo jiné byl také šéfem příspěvkové organizace ministerstva Vojenská lázeňská a rekreační zařízení a ekonomickým náměstkem ministra obrany.

V roce 2001 si jej tehdejší premiér Miloš Zeman zvolil za ministra obrany, ve funkci zůstal i za premiéra Vladimíra Špidly (oba ČSSD) do roku 2003. Z postu ministra odešel poté, co se Špidlova vláda rozhodla v rozporu s vládním programem snížit rozpočet ministerstva. Ve funkci se mu podařilo prosadit návrh na zrušení základní vojenské služby, změnu struktury velení v armádě či sloučení vojenských tajných služeb. Mezi své největší úspěchy řadil i schválení zákona o vojácích z povolání.

V letech 2002 až 2003 poslancem za ČSSD, do strany vstoupil v roce 2001. Před rokem 1989 byl členem komunistické strany.

Po odchodu z vlády se stal prezidentem a předsedou představenstva Českých aerolinií. Po svém nástupu do vedení ČSA musel často odrážet názory, že prestižní funkci získal jako trafiku za zásluhy. Firma za Tvrdíkovy éry započala s transformací, uzavřela kontrakt na dodávku airbusů, dopravce však zároveň skončil ve vysoké ztrátě. Tvrdík to připisoval růstu cen ropy ve světě a zostřující se konkurenci. Podle jeho kritiků byly ale za špatnými výsledky firmy zejména manažerské chyby.

V letech 2006 až 2010 byl volebním manažerem ČSSD. Vedl i tým poradců premiéra Jiřího Paroubka.

Následně se živil jako podnikatel a ekonomický poradce. V roce 2013 získal místo neplaceného honorárního poradce premiéra pro vztahy s Čínou. Od roku 2012 je prezidentem Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce a je spojen s pronikáním čínského kapitálu na český trh.

Jako zástupce čínské společnosti CEFC se Tvrdík v roce 2015 podílel na převzetí fotbalového klubu Slavia Praha čínským investorem. Do vedení Slavie se dostal již v říjnu 2015, kdy byl zvolen místopředsedou dozorčí rady. Nyní je předsedou představenstva klubu.

Poté, co začátkem letošního roku vypluly na povrch potíže společnosti CEFC, byl Tvrdík členem delegace, kterou prezident Miloš Zeman vyslal do Číny, kde měla zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích v ČR. V květnu společnost J&T převzala aktiva CEFC v Česku, protože Číňané podle J&T nezaplatili v termínu dluhy. Odvolala mimo jiné představenstvo společnosti včetně Tvrdíka. O několik dní později, poté, co se J&T dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC, krizový management dosazený J&T skončil a CEFC Europe si zvolila nové představenstvo, ve kterém Tvrdík získal post místopředsedy.

Ze světa investičních doporučení (16. října)
před 17 minutami

Ze světa investičních doporučení (16. října)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Obchodní válka mezi EU a USA by podle průzkumu ohrozila 30 % českých…
před 43 minutami

Obchodní válka mezi EU a USA by podle průzkumu ohrozila 30 % českých firem

Téměř třetina exportérů očekává, že by obchodní válka mezi EU a USA ohrozila jejich vývoz. Za největší rizika pro...
Česká republika Mezinárodní obchod Spojené státy americké (USA)
Nizozemská firma postaví v Číně závod na baterie za 1,6 miliardy eur
před hodinou

Nizozemská firma postaví v Číně závod na baterie za 1,6 miliardy eur

Začínající nizozemská společnost Lithium Werks podepsala smlouvu o výstavbě závodu na akumulátorové baterie v Číně za...
Nizozemsko Čína Energetika
Bloomberg: Hrozbou použít ropu jako zbraň Saúdové porušili tabu
Bloomberg: Hrozbou použít ropu jako zbraň Saúdové porušili tabu
před hodinou

Bloomberg: Hrozbou použít ropu jako zbraň Saúdové porušili tabu

Už 45 let je to v Saúdské Arábii považováno za něco, co je za hranou. Najednou však Rijád udělal to, co mnozí...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Ropa
Banka Goldman Sachs zvýšila zisk o 21 procent, těžila z akciových…
Banka Goldman Sachs zvýšila zisk o 21 procent, těžila z akciových…
13:39

Banka Goldman Sachs zvýšila zisk o 21 procent, těžila z akciových obchodů

Americká investiční banka Goldman Sachs zvýšila ve třetím čtvrtletí meziročně čistý zisk o 20,5 procenta na 2,45...
Goldman Sachs Americké banky Banky
Kvůli nejistotě okolo brexitu výrazně klesá vývoz i dovoz
13:21

Kvůli nejistotě okolo brexitu výrazně klesá vývoz i dovoz

Kvůli nejistotě okolo brexitu začala výrazně klesat obchodní výměna s Velkou Británií. V srpnu se český vývoz na...
Spojené království Mezinárodní obchod Česká republika
Banka Morgan Stanley zvýšila zisk o 19 procent, překonala odhady
Banka Morgan Stanley zvýšila zisk o 19 procent, překonala odhady
13:02

Banka Morgan Stanley zvýšila zisk o 19 procent, překonala odhady

Americká investiční banka Morgan Stanley ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 19 procent na 2,11 miliardy dolarů,...
Americké akcie Výsledková sezóna
Automobilka Audi zaplatí za podvody s emisemi 800 milionů eur
Automobilka Audi zaplatí za podvody s emisemi 800 milionů eur
12:01

Automobilka Audi zaplatí za podvody s emisemi 800 milionů eur

Německá automobilka Audi zaplatí za podvody s emisemi 800 milionů eur. Dceřiná firma koncernu Volkswagen v úterý...
Německo Auta Životní prostředí
ČNB: Banky zpřísní standardy u půjček domácnostem
ČNB: Banky zpřísní standardy u půjček domácnostem
11:46

ČNB: Banky zpřísní standardy u půjček domácnostem

Banky ve čtvrtém čtvrtletí očekávají u úvěrů domácnostem plošné zpřísnění úvěrových standardů, u firemních úvěrů...
ČNB Centrální banky Banky
Dynamika obchodů střední a východní Evropy s Čínou se srovnává
11:28

Dynamika obchodů střední a východní Evropy s Čínou se srovnává

Dynamika vzájemného obchodu mezi Čínou a státy střední a východní Evropy se srovnává. Při zahájení Čínského...
Střední a východní Evropa Čína Mezinárodní obchod
Přebytek obchodní bilance eurozóny v srpnu klesl
11:10

Přebytek obchodní bilance eurozóny v srpnu klesl

Přebytek obchodní bilance eurozóny dosáhl v srpnu hodnoty 11,7 miliardy eur ze 17,6 miliardy eur v červenci....
Eurozóna Evropská ekonomika Mezinárodní obchod
ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně se v říjnu výrazně…
11:03

ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně se v říjnu výrazně zhoršil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a ekonomiku eurozóny se v říjnu výrazně snížila. Vyplývá to z...
ZEW Eurozóna Evropská ekonomika
Předsedou představenstva PFNonwovens se stal Allen Bodford
Předsedou představenstva PFNonwovens se stal Allen Bodford
10:50

Předsedou představenstva PFNonwovens se stal Allen Bodford

Předsedou představenstva společnosti PFNonwovens, která vyrábí netkané textilie, se stal dosavadní člen...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR Management
Spojené království: Míra nezaměstnanosti v průběhu tří měsíců do…
10:40

Spojené království: Míra nezaměstnanosti v průběhu tří měsíců do srpna stagnovala na 4 %

Podle zprávy organizace ILO zůstala míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od června do...
Spojené království Nezaměstnanost
Asijské trhy se v úterý na směru neshodly
Asijské trhy se v úterý na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v úterý na směru neshodly

Asijské akciové trhy zakončily úterní obchodování smíšeně, když byly pod tlakem předchozí ztrátové seance na Wall...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Itálie: Tržby v průmyslu v červenci meziměsíčně stouply o 1,2 %,…
10:15

Itálie: Tržby v průmyslu v červenci meziměsíčně stouply o 1,2 %, meziročně vzrostly o 3,2 %

Italské průmyslové objednávky v červenci meziročně stouply o 0,9 % (červen: +2,8 %), meziměsíčně se zvýšily o 4,9 % ...
Itálie Průmysl Tržby
S&P: Skrytý dluh místních vlád v Číně může činit až 60 % HDP
S&P: Skrytý dluh místních vlád v Číně může činit až 60 % HDP
09:58

S&P: Skrytý dluh místních vlád v Číně může činit až 60 % HDP

Skrytý dluh místních samospráv v Číně, tedy takový, který není uváděn v oficiálních rozvahách, může činit až 40...
Čína Zadlužení Ratingové agentury