Co musíte ráno vědět (11. září)
|

Co musíte ráno vědět (11. září)

Jak se v pondělí obchodovalo na burzách v Evropě a v Americe, co si o sobě myslí Gazprom a kdo dnes slaví páté kulatiny? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar oslabil

Akcie ve Spojených státech zahájily týden smíšeně. Indexy Nasdaq Composite a S&P 500 stouply po ztrátách z minulého týdne, i když jejich zisky byly kvůli poklesu akcií Applu nízké. Benchmark Dow skončil pod nulou. Index Dow klesl o 0,23 % na 25 857,07 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,19 % na 2 877,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,27 % na 7 924,16 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,84 % na 14,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně jeden bazický bod na 2,93 %.

Stará dobrá chamtivost v novém kabátě
To, co se dnes děje na Wall Street, nápadně připomíná něco, co již investoři jednou zažili. Před 18 lety to nedopadlo dobře. Bude se historie opakovat?

2. Evropské akcie v pondělí stoupaly po dobrých zprávách z Británie a Itálie

Akcie na velkých burzách západní Evropy zakončily pondělní obchodní seanci v zelených číslech poté, co hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier prohlásil, že je realistické očekávat dohodu Londýna s Bruselem během šesti až osmi týdnů. Italská vláda zároveň uvedla, že země bude v nadcházejícím rozpočtu dodržovat unijní pravidla. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,47 %. Index londýnské burzy FTSE 100 skončil na zelené nule, německý DAX si připsal 0,22 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,33 %.

Jak probíhá německá energetická revoluce a jaký vzkaz Berlín vysílá světu?
Máme-li příštím generacím zanechat obyvatelnou planetu, musíme změnit svůj přístup k životnímu prostředí, shodli se účastníci pařížské klimatické konference v roce 2015. Role vůdce energetické revoluce se již dříve ujalo Německo. A jeho cíle nebyly zrovna malé.

3. Pražská burza v pondělí zpevnila

Index pražské burzy PX v pondělí stoupl o 1,18 % a uzavřel na 1 082,85 bodu při zobchodovaném objemu přes 978 milionů Kč. Více než polovinu tohoto objemu obstaraly akcie energetické firmy ČEZ, jež také se ziskem rovných tří procent patřily k nejúspěšnějším. Dařilo se i bankám a chemičce Unipetrol, ztrácely naopak Kofola ČeskoSlovensko a Philip Morris ČR nebo CME.

Investorský magazín: Blíží se cenový vrchol na českém realitním trhu?
Český realitní trh prožívá zlaté časy. V řadě měst byly zaznamenány nejvyšší ceny v historii a pozadu nezůstává ani nájemní bydlení. Je tento trend udržitelný? A do jakých nemovitostí má aktuálně smysl investovat? O tom je aktuální Investorský magazín. Podnikneme také exkurzi na trh s ojetými vozy a poradíme, jak napsat chytlavý e-mail. Závěr jako vždy patří burzovnímu kalendáři na další obchodní týden.
O jednom slabém místě české ekonomiky
Česká vláda, ať si o ní myslíme cokoli, za jednu ze svých priorit označuje investice a budování infrastruktury. Jedno ze souvisejících témat ve své krátké poznámce nastiňuje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

4. Očekávané události

Úterní makroekonomický kalendář je relativně chudý. Největší pozornost budou poutat údaje o amerických velkoobchodních zásobách. Investoři se také dozvědí, kolik pracovních míst vygenerovala francouzská ekonomika. Kromě toho bude trh dále sledovat vývoj americko-čínských obchodních vztahů a pokroky v jednáních o brexitu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Gazprom tvrdí, že na evropském trhu s plynem nemá konkurenci

Ruský plynárenský gigant Gazprom nemá na evropském trhu s plynem konkurenci. Agentuře Reuters to v pondělí sdělila exportní divize firmy s odkazem na rekordní objemy vývozu zemního plynu do Evropy. Gazprom je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně České republiky.

6. Tiger Global je čtvrtým největším investorem v automobilce FCA

Hedgeový fond Tiger Global Management zvýšil podíl v automobilce Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na jednu miliardu dolarů a stal se jejím čtvrtým největším investorem. Agentura Bloomberg v pondělí uvedla, že fond miliardáře Chase Colemana podíl v automobilce od konce června více než zdvojnásobil.

7. Šéf MAAE: Bez jádra je boj proti změnám klimatu nemožný

Bez jaderné energie je boj proti změnám klimatu stěží možný. Zaznělo to v pondělním prohlášení šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukiji Amana při zahájení zasedání Rady guvernérů, vrcholného orgánu MAAE. Pokud nebude vyčerpán plný potenciál atomové energie, bude podle Amana pro svět obtížné utlumit změny klimatu. 

8. Geely odkládá uvedení divize Volvo Cars na burzu

Čínská automobilka Geely se rozhodla odložit na neurčito své plány na uvedení švédské divize pro výrobu osobních vozů Volvo Cars na burzu, a to mimo jiné kvůli nejistotě plynoucí z eskalace sporů v mezinárodním obchodě. Informovala o tom agentura Reuters.

9. Akcionáři Volkswagenu chtějí odškodnění devět miliard eur

V dolnosaském městě Braunschweig začal v pondělí sledovaný vzorový soudní proces, v němž se investiční společnost Deka Investment domáhá od koncernu Volkswagen devíti miliard eur odškodného za ztráty způsobené skandálem kolem manipulací s měřením emisí. Podobný požadavek vzneslo i dalších asi 1700 držitelů akcií koncernu.

10. Šéf Alibaby Jack Ma za rok odejde z vedení firmy

Šéf a spoluzakladatel čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma, jeden z nejbohatších obyvatel Číny, odejde z vedení firmy v září 2019. V čele jedné z nejhodnotnějších světových společností jej podle jejího pondělního vyjádření od 10. září příštího roku nahradí 46letý Daniel Zhang, který zodpovídá za denní chod Alibaby již déle než pět let.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jaroslav Tvrdík slaví padesátiny

Bývalý voják Jaroslav Tvrdík, který 11. září slaví padesátiny, to dotáhl až na post ministra obrany. Po odchodu z politiky se zaměřil na obchod s Čínou a nyní patří jako zástupce společnosti CEFC k nejvýraznějším postavám obchodních vztahů s říší středu a díky čínské akvizici fotbalové Slavie i českého ligového fotbalu.

Pražský rodák Tvrdík je absolventem Vojenské akademie ve Vyškově. Poté zastával různé pozice na ministerstvu obrany, mimo jiné byl také šéfem příspěvkové organizace ministerstva Vojenská lázeňská a rekreační zařízení a ekonomickým náměstkem ministra obrany.

V roce 2001 si jej tehdejší premiér Miloš Zeman zvolil za ministra obrany, ve funkci zůstal i za premiéra Vladimíra Špidly (oba ČSSD) do roku 2003. Z postu ministra odešel poté, co se Špidlova vláda rozhodla v rozporu s vládním programem snížit rozpočet ministerstva. Ve funkci se mu podařilo prosadit návrh na zrušení základní vojenské služby, změnu struktury velení v armádě či sloučení vojenských tajných služeb. Mezi své největší úspěchy řadil i schválení zákona o vojácích z povolání.

V letech 2002 až 2003 poslancem za ČSSD, do strany vstoupil v roce 2001. Před rokem 1989 byl členem komunistické strany.

Po odchodu z vlády se stal prezidentem a předsedou představenstva Českých aerolinií. Po svém nástupu do vedení ČSA musel často odrážet názory, že prestižní funkci získal jako trafiku za zásluhy. Firma za Tvrdíkovy éry započala s transformací, uzavřela kontrakt na dodávku airbusů, dopravce však zároveň skončil ve vysoké ztrátě. Tvrdík to připisoval růstu cen ropy ve světě a zostřující se konkurenci. Podle jeho kritiků byly ale za špatnými výsledky firmy zejména manažerské chyby.

V letech 2006 až 2010 byl volebním manažerem ČSSD. Vedl i tým poradců premiéra Jiřího Paroubka.

Následně se živil jako podnikatel a ekonomický poradce. V roce 2013 získal místo neplaceného honorárního poradce premiéra pro vztahy s Čínou. Od roku 2012 je prezidentem Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce a je spojen s pronikáním čínského kapitálu na český trh.

Jako zástupce čínské společnosti CEFC se Tvrdík v roce 2015 podílel na převzetí fotbalového klubu Slavia Praha čínským investorem. Do vedení Slavie se dostal již v říjnu 2015, kdy byl zvolen místopředsedou dozorčí rady. Nyní je předsedou představenstva klubu.

Poté, co začátkem letošního roku vypluly na povrch potíže společnosti CEFC, byl Tvrdík členem delegace, kterou prezident Miloš Zeman vyslal do Číny, kde měla zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích v ČR. V květnu společnost J&T převzala aktiva CEFC v Česku, protože Číňané podle J&T nezaplatili v termínu dluhy. Odvolala mimo jiné představenstvo společnosti včetně Tvrdíka. O několik dní později, poté, co se J&T dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC, krizový management dosazený J&T skončil a CEFC Europe si zvolila nové představenstvo, ve kterém Tvrdík získal post místopředsedy.

Americké akcie ve středu mírně posílily, investory zajímal zápis z…
Americké akcie ve středu mírně posílily, investory zajímal zápis z…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu mírně posílily, investory zajímal zápis z lednového zasedání FOMC

Americké akcie po středečním zveřejnění zápisu z lednového zasedání americké centrální banky zpevnily. Banka uvedla,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung představil ohebný telefon Galaxy Fold
včera v 21:50

Samsung představil ohebný telefon Galaxy Fold

Jihokorejský výrobce spotřební elektroniky Samsung Electronics představil několik nových telefonů, včetně ohebného...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
Handelsblatt: Audi zruší deset procent manažerských pozic
včera v 21:30

Handelsblatt: Audi zruší deset procent manažerských pozic

Německý výrobce luxusních automobilů Audi zruší deset procent manažerských pozic, aby snížil náklady. O plánu šéfa...
Auta Německo
Trump uvolní sankce, až zaznamená pokrok ze strany KLDR
Trump uvolní sankce, až zaznamená pokrok ze strany KLDR
včera v 20:53

Trump uvolní sankce, až zaznamená pokrok ze strany KLDR

Americký prezident Donald Trump ve středu komentoval své nadcházející setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem...
Spojené státy americké (USA) Severní Korea (KLDR) Geopolitická rizika
Guvernéři Fedu na lednovém zasedání řešili ukončení prodejů aktiv z…
Guvernéři Fedu na lednovém zasedání řešili ukončení prodejů aktiv z…
včera v 20:00

Guvernéři Fedu na lednovém zasedání řešili ukončení prodejů aktiv z bilance banky, k sazbám chtějí nadále přistupovat opatrně

Americká centrální banka uvažuje, že by ukončila prodeje aktiv ze své bilance (takzvané kvantitativní utahování) do...
Fed Americká ekonomika Americké státní dluhopisy
Německé automobilce Daimler hrozí pokuta kvůli emisní aféře
včera v 18:41

Německé automobilce Daimler hrozí pokuta kvůli emisní aféře

Německá prokuratura zahájila přestupkové řízení s automobilovým koncernem Daimler v souvislosti s údajnými...
Auta Daimler Evropské akcie
Tržby Ferrera loni vzrostly díky akvizici značek od Nestlé
včera v 18:26

Tržby Ferrera loni vzrostly díky akvizici značek od Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero zvýšil ve finančním roce 2017/2018 tržby o 2,1 % na 10,7 miliardy eur. Těžil z...
Evropské akcie Výsledková sezóna Potraviny
Evropské burzy ve středu stouply, dařilo se automobilovému sektoru
Evropské burzy ve středu stouply, dařilo se automobilovému sektoru
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu stouply, dařilo se automobilovému sektoru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Povzbudil je vývoj obchodních jednání mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Británie zvládá rizika kolem Huawei a nemá důkazy o špehování
včera v 17:51

Británie zvládá rizika kolem Huawei a nemá důkazy o špehování

Británie je schopna zvládat bezpečnostní rizika spojená s používáním zařízení čínské společnosti Huawei v domácích...
Spojené království Čína Informační technologie
Podle většiny Rusů není v zemi možné poctivě podnikat
Podle většiny Rusů není v zemi možné poctivě podnikat
včera v 17:22

Podle většiny Rusů není v zemi možné poctivě podnikat

Bezmála dvě třetiny Rusů si myslí, že v jejich zemi není v současné době možné podnikat bez porušování pravidel....
Rusko Byznys a podnikání
Palestinci odmítli peníze vybírané pro ně Izraelem
včera v 17:05

Palestinci odmítli peníze vybírané pro ně Izraelem

Palestinská samospráva oznámila, že přestane přijímat peníze, které pro ni vybírá Izrael v podobě celních poplatků a...
Izrael Blízký a Střední východ
Pražská burza v polovině týdne mírně stoupla, zpevnila většina…
Pražská burza v polovině týdne mírně stoupla, zpevnila většina…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne mírně stoupla, zpevnila většina finančních titulů

Pražská burza ve středu počtvrté v řadě posílila, když se index PX zvýšil o 0,23 % na 1 068,07 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Výbor EP ve zprávě o rozpočtu EU v roce 2017 zmiňuje i Babiše
včera v 16:33

Výbor EP ve zprávě o rozpočtu EU v roce 2017 zmiňuje i Babiše

Případ možného střetu zájmu českého premiéra Andreje Babiše ve středu připomínali někteří europoslanci na jednání...
Evropská unie Rozpočet
Nevládní instituce v Evropě čelily podle Microsoftu hackerům
Nevládní instituce v Evropě čelily podle Microsoftu hackerům
včera v 16:19

Nevládní instituce v Evropě čelily podle Microsoftu hackerům

Hackeři ze skupiny Strontium loni zaútočili na evropské pobočky nevládních organizací a názorových středisek German...
Microsoft Technologie Evropa
Nezaměstnanost na Slovensku v lednu vystoupila na 5,26 %
Nezaměstnanost na Slovensku v lednu vystoupila na 5,26 %
včera v 15:54

Nezaměstnanost na Slovensku v lednu vystoupila na 5,26 %

Pokles míry nezaměstnanosti na Slovensku se v lednu zastavil. Nezaměstnanost v prvním letošním měsíci vystoupila na 5...
Slovensko Nezaměstnanost
Volkswagen plánuje rekordní výrobu v Jihoafrické republice
Volkswagen plánuje rekordní výrobu v Jihoafrické republice
včera v 15:18

Volkswagen plánuje rekordní výrobu v Jihoafrické republice

Jihoafrická součást německé automobilky Volkswagen hodlá letos zvýšit výrobu na rekordních 161 900 vozů z loňských...
Volkswagen Auta Afrika
Ze světa investičních doporučení (20. února)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (20. února)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
UBS má zaplatit ve Francii pokutu 4,5 miliardy eur
UBS má zaplatit ve Francii pokutu 4,5 miliardy eur
včera v 14:42

UBS má zaplatit ve Francii pokutu 4,5 miliardy eur

Největší švýcarská banka UBS napomáhala klientům ve Francii vyhýbat se placení daní, rozhodl ve středu francouzský...
UBS Francie Evropské banky