Co musíte ráno vědět (12. března)
|

Co musíte ráno vědět (12. března)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jaký osud čeká cenné papíry Fortuny a proč vám v posledních týdnech možná pěkně zavařil váš budík? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek díky datům z trhu práce výrazně zpevnily, index Nasdaq Composite stanovil nový rekord

Americké akcie v pátek výrazně posílily, technologický index Nasdaq Composite se dokonce vyšplhal na nové rekordní maximum. Náladu investorů podpořily nejnovější údaje o vývoji situace na americkém trhu. Index Dow si připsal 1,77 % na 25 335,74 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,74 % na 2 786,57 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,79 % na nové absolutní maximum 7 560,81 bodu. Index volatility VIX se snížil o 11,49 % na 14,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 2,894 %. V plusu skončily v závěru týdne všechny hlavní sektory, nejlépe si vedly finanční odvětví, průmyslový sektor a energetické odvětví. Pouze mírně naopak stouply sektor veřejných služeb, sektor necyklického spotřebního zboží a realitní odvětví. Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 3,25 %, S&P 500 přidal 3,54 % a Nasdaq Composite posílil o 4,17 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci napravují únorové ztráty

Americké akcie: Toto jsou nejsilnější tituly letošního roku

2. Evropské burzy v pátek převážně rostly, za celý týden akcie zpevnily o zhruba 3 %

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když investory pozitivně překvapila zpráva o situaci na trhu práce USA. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,43 % na 378,24 bodu, za celý týden si pak připsal 3,05 %. Britský FTSE 100 získal 0,3 % na 7 224,51 bodu (za celý týden +2,11 %) a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,39 % na 5 274,40 bodu (za celý týden +2,58 %), německý DAX naopak přišel o 0,07 % na 12 346,68 bodu (za celý týden +3,63 %).

Zdanění korporací v EU: Nový začátek dlouhého výletu

Jak těžit z brexitu? Litva inspiruje

3. Pražská burza v pátek stoupla zhruba o půl procenta, za celý týden přidala 1,6 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX zpevnil o 0,49 % na 1 123,60 bodu. Nahoru burzu táhly cenné papíry polostátní společnosti ČEZ a Komerční banky, nedařilo se naopak Erste Group Bank a likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 555 miliony korun průměrný. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 1,6 %.

Jak připravit rodinnou firmu na generační výměnu aneb Klony se nerodí

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V noci na pondělí Japonsko zveřejní předběžnou únorovou statistiku strojních objednávek a odpoledne na trh Spojené státy pošlou únorovou bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky představí v Evropě energetická společnost Innogy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Penta zvýšila svůj podíl ve Fortuně na téměř 96 %, může vytěsnit zbývající minoritní akcionáře

Společnost Penta Investments získala od minoritního akcionáře sázkové kanceláře Fortuna, firmy Franklin Templeton Investments, všechny jeho akcie podniku, a zvýšila tím svůj podíl ve Fortuně na 95,8 %. Může tedy vytěsnit ostatní minoritní akcionáře. Templeton vlastnil zhruba 10,6 % akcií, a byl tak největším menšinovým akcionářem.

6. Modrzejewski skončil v čele Unipetrolu, nahradí ho Zdziarski

Dozorčí rada petrochemické společnosti Unipetrol odvolala předsedu představenstva firmy Andrzeje Modrzejewského. Ve funkci ho nahradí Krzysztof Zdziarski. Oznámil to mluvčí společnosti Pavel Kaidl.  Modrzejewski podle Kaidla skončil také jako generální ředitel Unipetrolu. Kromě Modrzejewského končí v představenstvu i Robert Małłek. Novými členy vedení budou od příštího týdne Maciej Andrzej Libiszewski a Katarzyna Wośová. Novým místopředsedou představenstva je jeho dosavadní člen Tomasz Wiatrak.

7. Americká ekonomika v únoru vytvořila 313 tisíc pracovních míst, tempo růstu mezd kleslo na 2,6 %

Ve Spojených státech v únoru mimo zemědělství vzniklo zhruba 313 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 200 tisíc míst po 239 tisících v lednu (revidováno z 200 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti zůstala na 17letém minimu 4,1 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy se snížilo na 2,6 %.

8. Evropští oceláři varují, že americká cla na ocel poškodí EU i USA

Evropské ocelářské sdružení Eurofer považuje rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz oceli a hliníku za kontraproduktivní. Eurofer, k jehož členům patří firmy jako ArcelorMittal, ThyssenKrupp či Tata Steel Europe, v tiskové zprávě varovalo, že krok poškodí ekonomiky USA i Evropské unie.

9. Meziroční inflace v ČR v únoru klesla na 1,8 %, průměrná mzda je 31 646 Kč

Spotřebitelské ceny v Česku v únoru meziročně vzrostly o 1,8 %, což je o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016. V pátek o tom informoval Český statistický úřad. Meziroční inflace se tak snížila čtvrtý měsíc za sebou. Na vývoji se podepsalo mimo jiné zlevnění potravin a telefonních služeb, méně zdražoval alkohol. V meziměsíčním srovnání se úroveň spotřebitelských cen nezměnila. ČSÚ zveřejnil také zprávu o vývoji mezd. Průměrná mzda v ČR se podle ní v čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšila meziročně o 8 % na 31 646 Kč, což je o 2 337 Kč více než ve stejném období roku 2016. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl meziročně o 5,3 %.

10. Inflace v Číně stoupla v listopadu nejvýše za čtyři roky

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Číně zrychlilo v únoru na 2,9 % z lednových 1,5 %. Byl to nejvyšší růst od listopadu 2013. Přispěly k tomu hlavně vyšší ceny potravin v souvislosti s oslavami nového lunárního roku. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pátek zveřejnil čínský statistický úřad.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Balkánské spory odnáší celá Evropa

Spor mezi Kosovem a Srbskem je údajně příčinou toho, že velké množství radiobudíků nebo hodin v mikrovlnných troubách jde už několik týdnů až o šest minut pozadu. Postiženo je podle agentury DPA 25 zemí Evropy.

Evropské sdružení provozovatelů přenosových sítí ENTSO-E upozorňuje, že politické rozmíšky mezi balkánskými zeměmi zapříčinily nedostatečné zásobení přenosové sítě elektřinou a odchylky ve frekvenci střídavého proudu. ENTSO-E vyzvalo k urychlenému řešení situace i na politické úrovni, jinak prý bude riziko odchylek trvat.

Jednoduché radiobudíky nebo kuchyňské hodiny využívají minimálních odchylek od konstantní síťové frekvence k propočtům času. V Evropě má elektrický proud tradičně frekvenci téměř přesně 50 hertzů. Silnější odchylky způsobené například příliš vysokou nebo příliš nízkou spotřebou elektřiny se snaží distributoři vyrovnávat. Frekvence zpravidla kolísá o několik setin hertze, což hodinám slouží k udávání taktu, vysvětluje DPA.

Zpožďování některých elektrických měřičů času se týká i Česka, potvrdila mluvčí tuzemského provozovatele přenosové soustavy ČEPS Hana Klímová. Podle Klímové může mít pokles frekvence napětí vliv pouze na hodiny řízené frekvencí elektrického proudu, nepostihuje tedy například mobily ani počítače. "K nařízení hodin na správný čas dojde automaticky v momentě, kdy se elektrický a astronomický čas vyrovnají. Tento proces bude trvat několik týdnů, je řízen pravidly synchronní zóny kontinentální Evropy. Předpokladem je, že všichni členové sdružení ENTSO-E v kontinentální části Evropy budou striktně plnit své závazky," podotkla.

Mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že podobný stav často nastával v síti před rokem 1989. "Tehdy bylo velkým hitem přivážet si malé domácí radiobudíky z NDR a ty byly řízeny právě frekvencí v síti. S ohledem na to, že tehdy frekvence v síti kolísala, tak i tyto budíky se buď předcházely, nebo zpožďovaly, a to i o desítky minut. To se po roce 1989 změnilo naším propojením se západoevropskou soustavou, kdy jsme museli prokázat, že budeme dodržovat standardy, včetně frekvence," dodal.

Chmelař: Cla USA na dovoz aut z EU by měly na českou ekonomiku dopad…
14:18

Chmelař: Cla USA na dovoz aut z EU by měly na českou ekonomiku dopad v desetinách procenta HDP

Případné zavedení dvacetiprocentních amerických cel na dovoz automobilů z EU by mělo na českou ekonomiku dopad v řádu...
Česká ekonomika Auta Mezinárodní obchod
Objem veřejných zakázek do konce dubna vzrostl o 43 %
14:15

Objem veřejných zakázek do konce dubna vzrostl o 43 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna firmám 10 673 zakázek za 141 miliard korun. Hodnota vzrostla...
Česká republika Česká ekonomika
Daňové příjmy krajů vzrostly od roku 2014 o téměř dvě pětiny
12:16

Daňové příjmy krajů vzrostly od roku 2014 o téměř dvě pětiny

Daňové příjmy krajů vzrostly v letech 2014 až 2017 téměř o dvě pětiny. Zatímco v roce 2014 dostaly kraje celkem 49,3...
Česká republika Česká ekonomika
Firmy vyplatily do března na mzdách o desetinu víc peněz než loni
12:05

Firmy vyplatily do března na mzdách o desetinu víc peněz než loni

Firmy letos v prvním čtvrtletí vyplatily na mzdách o desetinu více peněz než před rokem. Jde o druhé nejrychlejší...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
ČNB: Čistý zisk českých bank klesl v prvním čtvrtletí o 318 milionů…
10:47

ČNB: Čistý zisk českých bank klesl v prvním čtvrtletí o 318 milionů korun

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí meziročně klesl souhrnný čistý zisk o 318 milionů na 18,215 miliardy...
Banky Česká republika Erste Group Bank
ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby
ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby
10:17

ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby

Bankovní rada České národní banky by ve středu mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy
Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy
včera v 16:23

Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy

Hlavní světoví producenti ropy v sobotu schválili zvýšení těžby o milion barelů denně, které bylo předjednáno v pátek...
Komodity Ropa Ropa Brent
Salvini: Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná
včera v 05:54

Salvini: Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná

Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná, nebo není, soudí italský ministr vnitra Matteo Salvini. Klíčové...
Evropská unie Eurozóna Politika
Lockheed Martin dodá Bahrajnu 16 bojových letounů F-16
včera v 04:57

Lockheed Martin dodá Bahrajnu 16 bojových letounů F-16

Americká zbrojovka Lockheed Martin získala zakázku na výrobu 16 bojových letounů F-16 pro Bahrajn. Podle pátečního...
Blízký a Střední východ Americké akcie Zbraně
Na sobotu 23. června připadá podle Deloitte den daňové svobody
včera v 03:27

Na sobotu 23. června připadá podle Deloitte den daňové svobody

Na sobotu připadá podle výpočtů společnosti Deloitte den daňové svobody. Daňoví poplatníci tak budou v letošním roce...
Česká ekonomika Česká republika Daně
V dozorčí radě ČEZ končí nejen předseda Pačes, ale i další dva členové
včera v 01:20

V dozorčí radě ČEZ končí nejen předseda Pačes, ale i další dva členové

V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes....
ČEZ Akcie ČR Energetika
ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii
ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii
včera v 00:30

ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako loni, tedy 33 korun za akcii před zdaněním. V...
ČEZ Akcie ČR Dividendy
V dozorčí radě ČEZ končí její předseda Václav Pačes
22. 6. 2018 22:44

V dozorčí radě ČEZ končí její předseda Václav Pačes

V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes. Pačes...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu
Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu
22. 6. 2018 22:00

Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu

Americké akciové indexy se v závěru týdne na směru neshodly. V plusu páteční seanci zakončily energetické tituly,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2…
Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2…
22. 6. 2018 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2 % oslabily

Evropské akciové trhy zakončily týden v zelených číslech, když investory potěšilo rozhodnutí ropného kartelu OPEC, že...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pohonné hmoty by podle analytiků mohly díky zvýšení těžby ropy zlevnit
22. 6. 2018 17:35

Pohonné hmoty by podle analytiků mohly díky zvýšení těžby ropy zlevnit

Rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu zvýšit těžbu ropy by mohla během letních měsíců zlevnit v ČR pohonné...
Ropa Komodity Pohonné hmoty
Donald Trump pohrozil EU zavedením 20% cla na dovoz aut do USA
22. 6. 2018 17:19

Donald Trump pohrozil EU zavedením 20% cla na dovoz aut do USA

Americký prezident Donald Trump v pátek na Twitteru opět pohrozil Evropské unii zavedením cla na dovoz automobilů z...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Mezinárodní obchod
Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově
Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově
22. 6. 2018 17:03

Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově

Rusko a Jižní Korea pozorují postupné zlepšování situace na Korejském poloostrově, řekl po páteční schůzce se svým...
Rusko Jižní Korea Politika
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla…
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla…
22. 6. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla o 1,3 %

Pražská burza zakončila týden se ztrátou 0,03 % na 1 064,12 bodu. Dolů ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ a Erste...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecké aerolinky Aegean kupují airbusy za pět miliard dolarů
22. 6. 2018 16:31

Řecké aerolinky Aegean kupují airbusy za pět miliard dolarů

Řecká letecká společnost Aegean Airlines podepsala s evropským výrobcem letecké techniky Airbus dohodu o koupi až 42...
Řecko Doprava