Co musíte ráno vědět (12. července)
|

Co musíte ráno vědět (12. července)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co vyplynulo ze záznamu z posledního jednání bankovní rady ČNB a co vyrábějí Češi pro letošní Tour de France? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý na směru neshodly, dolarový index během dne klesl na nejnižší úroveň od začátku měsíce

Americké akcie v úterý oslabovaly, ztráty ale nakonec z velké části smazaly po oznámení, že Senát odloží svou srpnovou přestávku. To dává naději, že bude více času na prosazení vládních návrhů. Index Dow zpevnil o 0,55 bodu na 21 409,07 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,08 % na 2 425,53 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,27 % na 6 193,30 bodu. Index volatility VIX klesl o necelá dvě procenta na 10,89 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba jeden a čtvrt bazického bodu na 2,361 %. Dařilo se energetickému sektoru a technologickému odvětví, nejslabší výkon podal finanční sektor, jehož dílčí index v rámci S&P 500 klesl o necelých 0,9 %.

Tyto akcie milují manažeři fondů

2. Evropské burzy v úterý klesly, čeká se na středeční vystoupení Janet Yellenové

Evropské akciové trhy uzavřely úterní seanci v červených číslech. Investoři se nepouštěli do výraznějšího rizika před středečním projevem šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která vystoupí v americkém Kongresu. Pozornost vzbudil rovněž výzkum podnikatelské nálady ve Spojeném království, který ukázal na rostoucí pesimismus britských podnikatelů a firem po odhlasování brexitu. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,65 % na 379,15 bodu, když v negativním pásmu uzavřely téměř všechny jeho sektory. Britský FTSE 100 odevzdal 0,55 % na 7 329,76 bodu, francouzský CAC 40 spadl o 0,48 % na 5 140,60 bodu a německý benchmark DAX klesl o 0,07 % na 12 437,02 bodu. Nedařilo se zejména akciím potravinářských společností, v plusu naopak uzavřely automobilky.

Evropské akcie: Stále ještě růstová příležitost, nebo bažina, ve které se utopíte?

3. Pražská burza v úterý mírně klesla, dařilo se však pojišťovně VIG

Pražská burza v úterý nenavázala na zisk z předcházející seance, index PX klesl o 0,22 % na 996,79 bodu. Dolů burzu táhly Komerční banka a mediální CME, v plusu obchodování zakončili telefonní operátor O2 Czech Republic a pojišťovna VIG. Objem obchodů byl s 323 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý akcie energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,1 % na 395,40 Kč. Výraznější ztrátu zaznamenaly Komerční banka, jež přišla o 0,96 % na 925,10 Kč, mediální CME, která spadla o 1,48 % na 95,50 Kč, a likérka Stock Spirits, jejíž cenné papíry klesly o 1,25 % na 51,15 Kč. V zelených číslech z hlavních titulů seanci uzavřeli pouze operátor O2 Czech Republic, který zpevnil o 0,29 % na 281 Kč, a VIG, jež si připsala 1,43 % na 680,90 Kč.

4. Očekávané události

Ve středu vyjdou v Evropě údaje o britské nezaměstnanosti v období od března do května a květnové průmyslové výrobě v eurozóně a portugalská inflační statistika za červen. Spojené státy se poté pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA a večer ještě vyjde situační zpráva americké centrální banky o stavu ekonomiky USA zvaná Béžová kniha. Největší pozornost však bude poutat vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové v americkém Kongresu. Měnověpolitické zasedání má na středu naplánované kanadská centrální banka, analytici však nečekají, že by došlo ke změně nastavení úrokových sazeb. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Vyšší sazby podle zápisu ze zasedání ČNB přispějí k tlumení rizik u hypoték

Zvyšování úrokových sazeb v ČR přispěje k tlumení rizik spojených s růstem hypotečních úvěrů, na které již Česká národní banka reagovala některými svými nástroji. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady ve čtvrtek 29. června, který v úterý centrální banka zveřejnila. V této souvislosti zazněl návrh, aby při měnověpolitických úvahách a jejich komunikaci byl více zohledňován vývoj na realitním trhu.

6. Investice do elektřiny poprvé překonaly investice do ropy a plynu

Investice do elektřiny loni poprvé překonaly investice do ropy a plynu. Pokles cen ropy způsobil prudký pokles investic do ropy a plynu a naopak se zvyšují výdaje za obnovitelné zdroje energie a energetické sítě. Celkové energetické investice klesly o 12 % na 1,7 bilionu USD a pokles zaznamenaly již druhým rokem za sebou. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

7. Objem vývozu ropy z USA by do roku 2020 mohl stoupnout až čtyřnásobně

Objem vývozu ropy ze Spojených států by mohl v příštích třech letech stoupnout čtyřnásobně, a byl by tak vyšší než vývoz většiny členských zemí ropného kartelu OPEC. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na prognózu konzultační skupiny PIRA Energy.

8. Řecko by se mohlo vrátit na trh dluhopisů během několika týdnů

Řecko by se mohlo vrátit na trh dluhopisů pro nové peníze už za několik týdnů. Agentuře Reuters to v úterý řekli informovaní bankéři a investoři. Zájem o řecké dluhopisy ve finančních kruzích vzrostl zejména poté, co se řecký ministr Euklidis Tsakalotos minulý měsíc setkal v Londýně s investory.

9. Textilka Pegas Nonwovens podepsala smlouvu na koupi pozemku v JAR

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v úterý uzavřel kupní smlouvu na pozemek v Jihoafrické republice, kde chce začít stavět novou továrnu. V plánu má zahájit provoz koncem příštího roku. V tiskové zprávě to uvedl ředitel firmy František Řezáč. Pozemek leží v provincii Západní Kapsko v průmyslové zóně Atlantis a Pegas Nonwovens ho koupil od Kapského Města.

10. Buffett dal na charitu 3,17 miliardy USD, nejvíce manželům Gatesovým

Miliardář a filantrop Warren Buffett věnoval akcie své společnosti Berkshire Hathaway v hodnotě zhruba 3,17 miliardy USD nadaci Billa a Melindy Gatesových a čtyřem rodinným charitám. Je to jeho největší příspěvek na charitu za dobu, kdy oznámil, že se plánuje postupně vzdát veškerého svého majetku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Trofeje pro letošní Tour de France vycházejí z českého dekoru

Trofeje pro vítěze letošního slavného cyklistického závodu Tour de France vycházejí z klasického způsobu dekorování českého křišťálu. Také letos je vyrobila česká společnost Lasvit ve sklárnách v Lindavě na Českolipsku. Trofeje jsou čiré, pouze vítěz bodovací soutěže sprinterů získá zelenou.

Trofeje českolipští skláři vyrábějí od roku 2011, navrhuje je designér Škody Auto Peter Olah. Základní tvar je každý rok stejný a vychází z charakteristiky třítýdenního klání. "Jak je závodní pole široké na začátku, tak i trofej je dole široká. Ve střední části se zužuje, to je chvíle, kdy se v závodě profilují favorité. A nahoře má jeden nejvyšší bod a je šikmo zřezaná, což symbolizuje, že na vrcholu může stát jen jeden," uvedl Olah.

Cílem ale podle něj je, aby každý rok byly trofeje originální, a to buď použitou dekorativní technikou, nebo zpracováním skla. "Tento rok jsme se podívali na českou tradici," řekl designér. Inspirací pro vytvoření trofejí se nakonec stal jeden z nejtradičnějších brusů používaný na dekorování českého křišťálu.

"My jsme do toho dekoru dali určitou nervozitu a nepravidelnost a vznikla nová interpretace, která je doslova elektrizující," dodal Olah. Trofej díky tomu připomíná šperk. "Je to tak precizně vybroušené a světlo se z fazet odráží v takovém spektru, že to má krystalické nebo skoro až diamantové odlesky," dodal.

Trofej váží téměř čtyři kilogramy a je vysoká přes 60 centimetrů. Je z jednoho kusu ručně foukaného a následně ručně broušeného křišťálového skla. Před zbroušením má surový materiál sedm až osm kilogramů.

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé