Co musíte ráno vědět (12. října)

Pokračovalo volatilní obchodování na světových akciových trzích i v pondělí, nebo se situace uklidnila? Jak rychle stoupají v Česku ceny, jaké nové příležitosti se rýsují na burzách v Miláně a Hongkongu a jaký je expertní odhad ceny vánočního kapra? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy vstoupily do nového týdne dalším poklesem, investoři vyhlížejí hospodářské výsledky firem

Americké akcie v pondělí navzdory počátečnímu růstu oslabily. Investoři jsou opatrní a čekají na začátek zveřejňování firemních výsledků za třetí čtvrtletí. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,72 % na 34 496,06 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,69 % na 4 361,19 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,64 % na 14 486,20 bodu. Index volatility VIX ze zvedl o 6,55 % na rovných 20 bodů, s dluhopisy USA se v pondělí neobchodovalo. Ceny ropy vzrostly o procento a půl, do půl procenta naopak odevzdaly zlato a stříbro, naproti tmu bitcoin zpevnil o další zhruba čtyři procenta nad 57 200 USD.

Ochrání Fed ekonomiku před inflací, nebo inflace ekonomiku před Fedem?

Nasdaqová křižovatka potřetí aneb Pokoří největší technologické tituly rezistenci platnou od přelomu tisíciletí?

2. Evropské akcie strávily pondělí poblíž nuly, investoři čekají na začátek výsledkové sezóny

Po vysoce volatilním týdnu, kdy investoři na akciových trzích sledovali inflační statistiky a růst výnosů amerických dluhopisů, se nyní pozornost trhů obrací k čtvrtletním výsledkům nejvýznamnějších světových bank. JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Bank of America, Morgan Stanley či Citigroup oznámí v průběhu týdne aktuální statistiky ze svého hospodaření, zároveň rostou ceny ropy i energií, což táhne nahoru i akcie těžařů a energetických společností. Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,05 % na 457,53 bodu, německý DAX ztratil 0,05 % na 15 199,14 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,72 % na 7 146,85 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,16 % na 6 570,54 bodu.

Rychlý pohled na trh s dluhopisy: Kde hledat (alespoň nějaký) potenciál?

3. Výsledky voleb povzbudily investory k bezmála jednoprocentnímu růstu pražské burzy

Zkraje týdne investoři na pražské burze reagovali na výsledky českých parlamentních voleb nákupem cenných papírů energetické skupiny ČEZ nebo všech tří bankovních titulů. Výraznější výprodej naopak postihl Českou zbrojovku Group. Index PX posílil o 0,72 % na 1 376,11 bodu.

Filip Kejla (WOOD & Company): Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí může přinést mimořádně volatilní obchodování, investoři se budou soustředit na výhledy firem

4. Očekávané události

V úterý budou oznámeny japonské výrobní ceny, prodeje domů a podnikatelská důvěra v Austrálii a rozhodnutí korejské centrální banky o měnové politice. Británie zveřejní data o nezaměstnanosti a v Německu vyjdou index ekonomické nálady ZEW (oznámen bude i pro eurozónu) a velkoobchodní ceny. Zaujmout mohou také indický průmysl s inflací a ruská obchodní bilance, odpoledne se ale pozornost přesune hlavně do USA na počty volných pracovních pozic a také na inflační očekávání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
8. 10. 2021 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. října a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká meziroční inflace v září zrychlila na 4,9 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku potřetí za sebou výrazně zrychlil. V září se inflace zvýšila na 4,9 %, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Vyšší meziroční růst byl naposledy v roce 2008. Vývoj ovlivnily zejména ceny za bydlení a dopravu. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Analytici zrychlení inflace očekávali, předpokládali ale nižší tempo. Údaje o zářijové inflaci ukazují, že do konce letošního roku meziroční inflace překoná pětiprocentní hranici, a to především kvůli zdražování energií. Vývoj kolem inflace zároveň podle ekonomů povede k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou.

6. Merck po slibných výsledcích žádá v USA o schválení léku proti covidu-19

Americká farmaceutická společnost Merck v pondělí oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby povolil léčit nemoc covid-19 jejím přípravkem molnupiravir. Podle výsledků klinických testů zveřejněných na začátku měsíce toto nové antivirotikum po nákaze koronavirem snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na polovinu.

7. Ve Washingtonu začalo zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky

Ve Washingtonu pondělními prvními schůzkami začalo podzimní zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Kvůli pandemii se ale většina schůzek bude konat pouze virtuálně. Hlavní sdělení bude v úterý, kdy MMF vydá podzimní výhled vývoje globální ekonomiky. Hned první setkání se věnovala obnově hospodářství po pandemii. Další jednání se zaměří na širokou škálu témat, včetně trhu práce, růstu v krizových časech nebo globální finanční stability.

8. Největší italský výrobce kosmetických produktů Intercos míří na burzu

Největší italský výrobce kosmetických produktů Intercos hodlá tento měsíc uvést své akcie na milánskou burzu. V rámci primární veřejné nabídky (IPO) chce prodejem nově vydaných akcií získat až 60 milionů eur. Peníze pak použije na financování svých růstových plánů. V rámci IPO prodají část svých akcií také současní vlastníci podílů v podniku. Největším akcionářem firmy nicméně zůstane i po vstupu na burzu její zakladatel Dario Ferrari.

9. Akcie Lenova po zrušení nabídky v Šanghaji prudce klesly

Akcie čínského výrobce počítačů Lenovo Group v pondělí na burze v Hongkongu klesly nejvíce za tři roky. Firma v pátek oznámila, že ruší plán vstupu na burzu v Šanghaji. V jednu chvíli akcie klesly až o 18 %, což bylo nejvíce od října 2018, uvedla agentura Bloomberg. Firma se chystala nabídnout čínské depozitní certifikáty a její nabídka měla být jednou z největších od zahájení zkušebního programu nabídky těchto certifikátů v roce 2018.

10. Havlíček: Volkswagen posunul rozhodnutí o gigafactory na baterie o půl roku

Automobilka Volkswagen odložila rozhodnutí o výstavbě takzvané gigafactory na výrobu automobilových baterií o půl roku na pololetí roku 2022. O umístění továrny se uchází i Česko. ČTK to v pondělí řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Třeboňský kapr zdraží, kilogram bude o Vánocích stát asi 120 Kč

Rybářství Třeboň očekává, že kilogram kapra bude při vánočním prodeji u stánků stát kolem 120 korun. Meziročně tak zdraží asi o deset procent. Příčinou jsou rostoucí náklady i stoupající cenová hladina nejen v Česku, ale i v zahraničí. Přesné ceny budou jasnější po podzimních výlovech. ČTK to při výlovu rybníku Rožmberk řekl předseda představenstva společnosti Fish Market Rudolf Provázek.

Cena okolo 120 korun za kilogram je prvotní odhad. "Nezdražují jen jednotlivé věci, ale zvyšuje se cenová hladina. Nejsou to jen vstupy. Náš podíl exportu je minimálně 70 %, tak vidíme, co se děje i v okolí, v Rakousku, Německu. Cena bude tak i na českém trhu vyšší, zatím odhadujeme okolo deseti procent, nicméně musí to potvrdit ještě samotný výlov, protože letošní rok není nikterak příznivý - duben a květen studený, ryba neměla takové přírůstky jako jiná léta. Čekáme na výsledky hlavně velkých rybníků a Rožmberk nám napoví, jak se rok vyvíjí," řekl Provázek.

Z podzimních výlovů, jež začaly před necelými dvěma týdny, čeká Rybářství Třeboň výnos 2 000 tun tržních ryb a 300 tun vedlejších ryb. Fish Market je výhradním prodejcem živých ryb a výrobků z ryb holdingu Rybářství Třeboň. Hlavním artiklem jsou živé ryby, především kapr šupinatý a lysý. Přibližně 70 % produkce ryb vyváží do Evropy, 30 % jde na domácí trh převážně před Vánoci. Nejvíc firma vyváží do Německa a Polska, také do Francie, Rumunska či Itálie.

Letošní vývoj na trhu je podle Provázka zatím příznivý, ceny stabilizované. "Konec loňského roku byl silně zmatený, všude rostla covidová čísla, i v zahraničí. Většina rybářství se snažila koncem roku rybu vyprodat, protože nejistota letošního jara byla obrovská. Naštěstí s ústupem covidu v dubnu se trh rozběhl a od Velikonoc začal fungovat standardně, možná i líp, jak se ryba před tím všude vyprodala. Fungovalo Německo, kupodivu i Polsko, které se vždycky v tuto dobu zastaví, fungoval sportovní rybolov," řekl Provázek.

Za loňský rok získala firma Fish Market kompenzaci osm milionů korun za ušlé tržby z výrobků. U nich byl pokles markantní."Nefungovaly restaurace, celá gastronomie," řekl Provázek.

Třeboňští rybáři v pondělí zahájili čtyřdenní výlov největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Slavnostní výlov s doprovodnými akcemi, kam jezdilo 50 000 lidí, kvůli koronaviru již druhý rok po sobě zrušili. Z Rožmberka čekají výnos 150 tun ryb, řekl ČTK předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Rybářství Třeboň je největší producent sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí z 15 %. Roční produkce činí asi 3 200 tun, z toho tvoří 90 % kapři, zbytek líni, candáti, štiky, sumci, amuři, tolstolobici a okouni. Firma má 100 zaměstnanců, hospodaří na 440 rybnících o výměře 8 000 hektarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 12. 2021 20:30
V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
4. 12. 2021 6:52
Na tyto zajímavé investice z dílny WOOD & Company se můžete těšit v prvním čtvrtletí roku 2022
Akcie ČR
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat