Co musíte ráno vědět (13. ledna)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, kam má nejnověji namířeno automobilka Tesla a proč někdy shortování akcií není zrovna nejlepší nápad? I to musíte ráno vědět.

Image
Propad na trzích, sopka - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

1. Americké akciové indexy v úterý mírně vzrostly, čeká se na start výsledkové sezóny

Americké akcie mírně posílily. Investoři nyní čekají na zveřejňování čtvrtletních výsledků firem. Sledují rovněž vývoj ve Washingtonu po nedávném napadení Kongresu příznivci prezidenta Donalda Trumpa. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,19 % na 31 068,69 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,04 % na 3 801,19 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 0,28 % na 13 072,43 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,11 % na 23,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 1,129 %. S&P 500 12. 1. 2021 Ceny ropy se zvedly bezmála o dvě procenta, zlato posílilo o půl procenta a stříbro zpevnilo o více než dvě procenta. Část pondělních hlubokých ztrát napravily nejsledovanější kryptoměny (bitcoin +2,7 %, ethereum +5,4 %).

Fungující portfolio 60/40 jako projev selhání demokracie?

Morningstar: 33 podhodnocených akcií na prahu roku 2021

2. Evropské akcie v úterý většinou ztrácely

Akcie na západoevropských trzích jako celek sice mírně posílily, ale indexy na hlavních trzích si připsaly ztráty. Dařilo se zejména cyklickým titulům. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,05 % na 408,61 bodu, německý DAX odepsal 0,08 % na 13 925,06 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,65 % na 6 754,11 bodu a francouzský CAC se snížil o 0,20 % na 5 650,97 bodu.

Jak investičně uchopit novou realitu podle expertů z Fidelity

Jak se zastaví kryptoměnový rychlík?

3. Pražská v úterý posílila, mírně oslabily jen ČEZ a Erste 

Pražská burza korigovala pondělní pokles, v úterý posílila. Index PX stoupl o 0,43 % na 1 076,29 bodu. Dařilo se většině titulů, skokový nárůst zaznamenaly Kofola (po zvýšení cílové ceny od analytiků z Komerční banky) a Česká zbrojovka, a to 11,5 %, respektive 7,9 %. Mírně oslabily jen ČEZ a Erste.

Kofola ČS - model ocenění od KB (leden 2021)

Kompletní doporučení na akcie Kofoly ČS od Komerční banky

ČS: Lednová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Ve středu investory v Evropě čekají údaje o listopadové průmyslové produkci, v USA pak bude oznámena inflace a také zásoby ropy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. NYT: Od Trumpa se odklání i Deutsche Bank, jeho úvěrový partner

Od amerického prezidenta Donalda Trumpa se po nepokojích na Kapitolu z minulého týdne odklání i největší německá bankovní společnost Deutsche Bank, která je jeho hlavním úvěrovým partnerem. S odkazem na své zdroje to napsal list The New York Times, podle kterého prezidentova společnost The Trump Organization čelí po středečních událostech řadě problémů, z nichž by se podle NYT již nemusela plně zotavit.

6. Twitter smazal přes 70 000 účtů spojených s konspirací QAnon

Americká technologická společnost Twitter smazala od pátku na své stejnojmenné sociální síti přes 70 000 účtů spojených se šířením spiklenecké teorie známé jako QAnon. Krok podnikla v reakci na nepokoje z minulého týdne, při nichž přívrženci prezidenta Donalda Trumpa, z nichž někteří byli také vyznavači QAnon, napadli sídlo Kongresu USA. Při potyčkách zemřelo pět lidí. Twitter již v pátek zablokoval natrvalo prezidentův účet, podle společnosti jej totiž Trump využíval k podněcování násilností.

7. UBS ve Švýcarsku zavře pětinu poboček, rozšíří záporné úroky

Největší švýcarská banka UBS v tomto čtvrtletí uzavře ve Švýcarsku zhruba 20 % poboček a od července začne u vkladů nad 250 000 franků klientům účtovat záporný úrok. Stane se tak první velkou bankou, která si začne z klientských vkladů brát část peněz i z relativně menšího zůstatku. Banka změny oznámila za situace, kdy pandemie omezuje volný pohyb a nutí lidi více používat on-line služby.

8. Šéf britské centrální banky varoval před dopady nových restrikcí

Britská ekonomika se kvůli nejnovějším opatřením proti šíření koronaviru nachází ve velice obtížné situaci a s jejím oživením lze počítat až poté, co přísné restrikce skončí a obavy ze šíření viru poleví. Uvedl to v úterý podle listu The Guardian guvernér britské centrální banky Andrew Bailey. Zároveň se skepticky vyjádřil k myšlence, že jednoduchou cestou k podpoře hospodářského růstu by bylo zavedení záporných úrokových sazeb.

9. Altmaier: Německo nepotřebuje další balík stimulačních opatření

Německo bude muset ještě po určitou dobu uplatňovat přísná koronavirová omezení, nepotřebuje však další balík opatření na podporu ekonomiky. Uvedl to v úterý německý ministr hospodářství Peter Altmaier v rozhovoru s listem Die Zeit.

10. Tesla je blíže působení v Indii, registrovala tam dvě společnosti

Výrobce elektromobilů Tesla je o krok blíže působení v Indii, tedy na pátém největším automobilovém trhu. Americká automobilka nyní v indickém městě Béngalúru, kde sídlí řada technologických firem, registrovala dvě společnosti, Tesla Motors India a Energy Private.

11. Nové restrikce vracejí ekonomiku eurozóny do recese, varují analytici

Ekonomika eurozóny se v důsledku nových opatření proti šíření koronaviru vrátí do recese, která je obvykle definována jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Předpokládají to podle agentury Bloomberg analytici z předních bankovních společností, jako jsou JPMorgan Chase a UBS.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

LONG vs. SHORT

Nejvíce shortované akcie (tedy ty, u nichž investoři spekulují na pokles) podle Goldman Sachs vydělaly od března 2020 celých 218 %. Jen od začátku letošního roku přidaly již 64 %. Shortování není vždy dobrý nápad, mnozí "shortaři" na trhu s akciemi Tesly by mohli vyprávět.

Musíte vědět
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat