Co musíte ráno vědět (14. března)
|

Co musíte ráno vědět (14. března)

Jak se v úvodu týdne obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, co podle šéfa NATO ohrožuje stabilitu aliance a z čeho bude hrazen let dalšího Američana k ISS? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí uzavřely kolem nuly, investoři čekají na výsledek zasedání Fedu

Americké akcie zahájily týden bez větších změn. Investoři na Wall Street čekají na to, zda měnový výbor centrální banky USA ve středu přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Dow oslabil o 0,1 % na 20 881,48 bodu, zatímco širší S&P 500 posílil o 0,04 % na 2 373,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,24 % na 5 875,78 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,66 % na 11,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,615 %. V plusu skončila většina hlavních sektorů, nejvýraznější zisk si připsaly odvětví veřejných služeb, sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončily průmyslový sektor a odvětví zdravotní péče.

10 šíleností, kterým věří (snad jen) burziáni z Wall Street

Akcie: Jak dopadne letošní březen?

2. Evropské akcie v pondělí zdražily, náladu na trzích určuje blížící se zasedání Fedu

Evropské akciové trhy v pondělí převážně rostly. Investoři začali týden v očekávání událostí následujících dnů. V USA proběhne zasedání Fedu, které by mělo přinést další utažení měnové politiky, v Evropě se netrpělivě čeká na výsledek parlamentních voleb v Nizozemsku. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,38 % na 374,64 bodu, v plusu uzavřely téměř všechny jeho sektory. Nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, mírně naopak ztratily akcie telekomunikačních společností. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,33 % na 7 367,08 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,13 % na 4 999,60 bodu a německý DAX zpevnil o 0,22 % na 11 990,03 bodu.

Ekonomika eurozóny si užívá příznivých trendů, rizika jsou převážně politického charakteru

KONTEXT: Trh práce 21. století aneb Proč se (ne)bát, že nás roboty připraví o zaměstnání

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila o více než půl procenta, znovu rostly akcie Erste Group Bank

Pražská burza v pondělí zpevnila o 0,58 %, index PX seanci uzavřel na 977,91 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank a O2 Czech Republic, nedařilo se naopak mediální CME a tabákové firmě Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 494 miliony Kč podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,81 % na 929,40 Kč. S výjimkou pojišťovny VIG, která klesla o 0,33 % na 625,10 Kč, stouply všechny finanční tituly. Erste Group Bank navázala na zisky z předcházejících dnů, její akcie zdražily o 1,65 % na 831,40 Kč. MONETA Money Bank si pak polepšila o 0,83 % na 84,80 Kč. Nejvyšší procentuální zisk si připsala Fortuna (+2,46 % na 104 Kč). Spokojeni byli rovněž akcionáři telefonního operátora O2 Czech Republic (+1,94 % na 279 Kč), petrochemického holdingu Unipetrol (+1,36 % na 223 Kč) a nápojářské Kofoly ČeskoSlovensko (+0,64 % na 406,20 Kč).

Investorský magazín: Multi asset strategie aneb Jak si v prostředí nízkých úroků zajistit kladný výnos?

Akademie tradingu (4. díl): Obchodní styly

4. Očekávané události

V úterý nad ránem vyjdou zprávy o vývoji tržeb čínských maloobchodníků a o čínské průmyslové výrobě, dopoledne budou investoři věnovat pozornost údajům o německé inflaci, indexům institutu ZEW pro největší evropskou ekonomiku a celou eurozónu a evropská měnová unie doplní ještě zprávu o průmyslové výrobě. Odpoledne dojde v USA na index výrobních cen a večer ještě ropný institut API vydá zprávu o vývoji zásob černého zlata na území USA. Výsledky hospodaření na trh pošlou společnosti RWE a Prudential. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Intel koupí izraelskou Mobileye, zaplatí za ni zhruba 15 miliard dolarů

Americký výrobce počítačových čipů Intel koupí izraelskou softwarovou společnost Mobileye, která se podílí na vývoji systémů pro samořízení automobilů. V pondělí o tom informoval izraelský finanční list TheMarker. Intel za izraelskou společnost zaplatí 15,3 miliardy dolarů, transakci chce dokončit během devíti měsíců. Jde o největší převzetí izraelského podniku v oblasti špičkových technologií.

6. Boeing začne už tento měsíc stavět továrnu v Číně

Americký výrobce letecké techniky Boeing začne už tento měsíc stavět svou první továrnu v Číně. Závod, na kterém se firma dohodla už v roce 2015, bude kompletovat vnitřní zařízení letadel 737, ročně ho má opustit 100 těchto strojů. V pondělí o tom informovala agentura Nová Čína.

7. Malé rozpočty na armádu podle šéfa NATO ohrožují pevnost aliance

Pro udržení pevného transatlantického svazku je třeba, aby členové Severoatlantické aliance zvýšili své výdaje na obranu. V pondělí to prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při zveřejnění výroční zprávy aliance za rok 2016. Ke zvýšení vojenských rozpočtů vyzval nedávno spojence i nový americký prezident Donald Trump.

8. Evropská komise schválila spojení větrných aktivit Siemensu a Gamesy

Evropská komise v pondělí schválila bez dodatečných podmínek plán německého strojírenského koncernu Siemens a španělské společnosti Gamesa na spojení jejich aktivit na poli větrné energie. Transakcí vznikne největší dodavatel zařízení pro větrnou energii na světě, který předstihne dosavadní jedničku, dánskou společnost Vestas.

9. Ministři financí EU budou na G20 odmítat protekcionismus

Ministři financí EU budou na schůzce finančních činitelů G20 prosazovat odmítnutí obchodního protekcionismu a zachování zpřísněné regulace finančního sektoru zavedené po krizi roku 2008. Vyplývá to podle agentury Reuters z dokumentu, který ministři vypracovali jako společnou pozici pro evropské delegace na finanční schůzce G20 na konci týdne v Německu.

10. Kofola vzdala plány na rozvoj konceptu restaurací NaGrilu

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko ukončila koncept NaGrilu. První restauraci tohoto projektu rychlého občerstvení, která se specializovala na grilované kuřecí, sendviče, polévky či dezerty, otevřela předloni v srpnu v Praze. Koncept se jí ale nevyplácel. V pondělí to uvedl magazín Forbes.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Let Američana k ISS bude hrazen z ruského dluhu u firmy Boeing

Náklady na zářijový let amerického astronauta kosmickou lodí Sojuz na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) budou uhrazeny z dluhu, který má ruská raketová firma Eněrgija u amerického Boeingu. Agentuře TASS to v pondělí řekl zdroj z ruského kosmického průmyslu. Eněrgija, hlavní výrobce ruské kosmické techniky, dluží americkému koncernu 330 milionů dolarů za nerealizovaný společný projekt z 90. let.

Projekt Sea Launch (Mořský start) počítal s vybudováním plovoucího kosmodromu v rovníkových oblastech Tichého oceánu, kde lze při startech nosných raket nejvýhodněji využít rychlost otáčení Země. Eněrgija o vybudování kosmodromu u Velikonočního ostrova uzavřela smlouvu s Boeingem v roce 1995, o čtrnáct let později ale projekt zkrachoval.

Kalifornský soud v roce 2015 rozhodl o tom, že Eněrgija má americké firmě splatit dluh, který při přípravě projektu Sea Launch vznikl. Loni se obě společnosti dohodly, že úhrada se uskuteční formou služeb při realizaci rusko-amerických projektů.

První splátkou má být zářijový let Američana Josepha Acaby, který v pondělí v Rusku zahájil přípravu na start. Další start se má za stejných podmínek uskutečnit napřesrok a tři pak v roce 2019, uvedla agentura TASS.

Americká vesmírná agentura NASA ukončila v roce 2011 program raketoplánů, od té doby využívá k dopravě astronautů na ISS ruské lodě Sojuz. Kontrakt byl naposledy prodloužen v roce 2015. Částka za dopravu jedné osoby se podle informací médií pohybuje kolem 70 milionů dolarů.

12:06

Nízké sazby, inflace a volatilita aneb Co byste si (také) měli hlídat při sestavování investičního portfolia

Centrální banky hodlají držet sazby nízko po dlouhou dobu, obrovské sumy peněz napumpované do systému hrozí...
Investiční strategie Investiční portfolio Diverzifikace investic
06:22

Tooze: Deglobalizace probíhá, globální epidemie ji může urychlit

Dodavatelské řetězce velkých nadnárodních korporací byly a stále jsou globální, pandemie covidu-19 a před ní i napětí...
Světová ekonomika Globalizace Koronavirus
28. 10. 2020 07:03

Horyna (eMan): Regulace velkých technologických korporací by se hodila. Musela by mít ale nadnárodní charakter, jinak si koledujeme o další nástup čínských obrů

Americké technologické giganty v poslední době doslova požírají jakoukoli konkurenci, která doroste do určité...
Informační technologie Technologie Regulace
26. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Trhy 33 let od černého pondělí a začátek velkého investičního trendu

Ačkoli se na trzích a v ekonomice kvůli covidu-19 přepisuje historie, některá srovnání s důležitými milníky...
Panika na trzích Ponaučení pro investory Burzovní almanach
23. 10. 2020 06:39

Aleš Prandstetter (eFrank.cz): Na tyto sektory má smysl dlouhodobě vsadit

Neumím říci, jak se budou vyvíjet ceny akcií v tom kterém odvětví do prezidentských voleb v USA nebo třeba do konce...
Americké akcie Světové akcie ETF
21. 10. 2020 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla