Co musíte ráno vědět (14. dubna)

Image
Pivo - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Jak si vedly v úterý světové akciové trhy? Která další vakcína proti covidu-19 možná není tak bezpečná, jak se doufalo? Máme vyšší inflaci my nebo Američané? A neodzvoní náhodou českému pivnímu sklu? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, S&P 500 vylepšil historické maximum

Americké akcie uzavřely úterní obchodování smíšeně. Index Dow mírně oslabil, zatímco index S&P 500 uzavřel na novém rekordu. Cena akcií americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson během obchodování sestoupila až na měsíční minimum kvůli obavám ohledně její vakcíny proti covidu-19, později však část ztrát smazala. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,20 % na 33 677,27 bodu. Širší index S&P 500 se však zvýšil o 0,33 % na 4 141,59 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl dokonce o 1,05 % na 13 996,10 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,54 % na 16,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,62 %. Ceny ropy stouply o procento, o něcé mírněji posílilo zlato a stříbro zpevnilo o bezmála dvě procenta. Přes pět procent pak přidal bitcoin a obchodoval se na maximu nad 63 000 USD.

Jak Fed (ne)úmyslně převzal kontrolu nad trhy

2. Evropské akcie v úterý udržely zelenou nulu, investory znepokojila makrodata i problémy s další vakcínou

Do obchodování na evropských burzách v úterý zasáhly významné zprávy ze zámoří, kde bylo pozastaveno očkování vakcínou Johnson & Johnson a firma následně oznámila, že odloží také plánované dodávky do Evropy. Americká inflace vykázala vyšší růst, než se čekalo. Britský HDP naopak rostl pod očekávání a ukázalo se, že němečtí investoři jsou o něco méně optimističtí než před měsícem. Panevropský benchmark Stoxx 600 připsal v úterý 0,12 % na 435,75 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,02 % na 6 890,49 bodu, německý DAX se zvýšil o 0,13 % na 15 234,36 bodu a francouzský index CAC 40 vzrostl o 0,36 % na 6 184,10 bodu.

Cowen: Nakupte tyto akcie z maloobchodního sektoru, než bude pozdě

3. ČEZ v úterý rozsvítil pražskou burzu. Kraloval objemům i procentům

Úterý na české akciové scéně jednoznačně patřilo společnosti ČEZ, jejíž akcie si připsaly téměř dvě a půl procenta a v průběhu dne poprvé za šest let dosáhly mety 600 Kč. Z dalších titůlů se dařilo Avastu, Komerční bance a O2 Czech Republic. Ztrácely Erste, Česká zbrojovka Group i MONETA. Index PX vykázal zisk 0,46 % na 1 101,54 bodu.

Anketa: V čem tkví potenciál oživení české ekonomiky v době po pandemii?

Technická analýza: Zlatý nádech se zarazil o 50denní průměr

4. Očekávané události

Středeční dopoledne nabídne průmyslovou výrobu v eurozóně, odpoledne přidají Spojené státy indexy dovozních a vývozních cen a večer americká centrální banka zveřejní pravidelnou situační zprávu o stavu ekonomiky Spojených států zvanou Béžová kniha. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné banka JPMorgan. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Úřady v USA z opatrnosti doporučují přerušit očkování vakcínou od Johson & Johnson, firma také odložila dodávky do Evropy

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve Spojených státech vyšetřují vzácné zprávy o problémech s krevními sraženinami u lidí naočkovaných vakcínou proti covidu-19 od firmy Johson & Johnson. Agentury ve společném prohlášení doporučily, aby bylo v zájmu maximální opatrnosti očkování touto vakcínou pozastaveno. Společnost Johnson & Johnson také kvůli vyšetřování odkládá distribuci své vakcíny proti covidu -19 v Evropě.

6. Obchod mezi Británií a EU se v únoru po lednovém propadu zotavil

Obchod mezi Británií a Evropskou unií se po lednovém propadu způsobeném novými pravidly obchodu v únoru zotavil. Vývoz z Británie do EU se zvýšil o 46,6 % po lednovém propadu o 42 %. Dovoz z EU také vzrostl, i když pomaleji. Hrubý domácí produkt Británie se pak v únoru zvýšil proti předchozímu měsíci o 0,4 %. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil britský statistický úřad.

7. Ve Spojených státech roste inflace vyšší než očekávanou rychlostí

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu meziročně vzrostly o 2,6 %. V předchozím měsíci se zvýšily o 1,7 % a analytici čekali, že nyní růst dosáhne 2,5 %. Meziměsíčně ceny stouply o 0,6 %, což je nejvíce za osm let, při očekávání 0,5% růstu po jejich zvýšení o 0,4 % v únoru. Meziroční jádrová inflace (bez započtení kolísavých cen energií a potravin), která je považovaná za spolehlivější měřítko cenových výkyvů, se v březnu zvýšila na 1,6 % z 1,3 % (odhad: +1,5 %), meziměsíčně jádrové ceny vzrostly o 0,3 % z únorových 0,1 % (odhad: +0,2 %).

8. Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, česká inflace stoupla na 2,3 %

Meziroční inflace letos v březnu stoupla z únorových 2,1 % na 2,3 %. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se tak po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 %. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 %. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 %. Meziroční inflace v ČR zůstane i v dalších měsících a zřejmě i po zbytek roku nad dvěma procenty, vyplývá z vyjádření analytiků.

9. Alternativní taxislužba Grab vstupuje v rekordní transakci na burzu

Alternativní taxislužba Grab, která je největší v Asii, vstupuje na akciový trh ve Spojených státech. Firma, která se zabývá i rozvozem jídla, se za tímto účelem spojí se společností specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Transakce tento nejhodnotnější jihoasijský startup oceňuje na 39,6 miliardy dolarů, čímž jde o největší transakci tohoto druhu na světě.

10. Bitcoin poprvé překonal cenu 63 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v úterý poprvé překonala hranici 63 tisíc dolarů. Investoři nákupy reagují na vstup kryptoburzy Coinbase na americký trh, který se uskuteční ve středu formou přímého úpisu akcií. Je považován za výrazný milník po letech skepse tradičních investorů vůči nejznámější kryptoměně.

BONUS

Minipivovary v ČR si již zkoušejí stáčení do plechovek, zatím jsou pro ně drahé

Většina ze zhruba 500 českých minipivovarů už si vyzkoušela stáčení piva do plechovek, které zatím v ČR využívají hlavně větší výrobci piva. Nejmenší producenti také vidí hliník jako atraktivní obal, který by jim pomohl nalákat hlavně mladé zákazníky, zejména v době uzavření hospod vinou pandemie. Výrobní série ale musí být větší, aby se jim to vyplatilo. Minipivovary do toho určitě postupně půjdou, řekl ČTK prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

"Zařízení na stáčení je drahé, ale některé minipivovary už si ho pořídily. Stáčecí linku má například Permon (v Sokolově), Zichovec (v Lounech) a určitě další," uvedl. Tyto pivovary stáčejí malým výrobcům pivo na zakázku. Další firma má "stáčečku" na nákladním voze, který jezdí na objednávku do minipivovarů. "Stáčení do plechovek je cestou a vyzkoušeli si to už prakticky všichni," řekl Šuráň. Podle něj ho budou určitě stále více využívat, protože hlavně mezi mladými je tento obal populární.

Podle Evy Strakové, vrchní sládkové plzeňského minipivovaru Purkmistr, je plech pro pivo nejlepší, protože je tam ve tmě, perfektně uzavřené a nedostane se tam kyslík. "Ale je drahý. Ani ne tak plechovka, ale lákavý potisk," řekla. Podle Strakové může přijít až na 15 až 20 korun. "Je to cesta pro speciální piva a pro firmy, které mají více peněz," řekl Šuráň.

Hliníkové plechovky jsou skladné, lehké a rychle se zchladí. Podle Petra Krýsla, vrchního sládka plzeňského minipivovaru Beer Factory, který vaří v Letinech, dosahuje cena profesionální linky na stáčení v ochranné atmosféře k milionu korun. Cena samotného obalu je srovnatelná se skleněnou i PET lahví, tedy mezi třemi až pěti korunami. "Plech je zpestřením pro mladé, kteří jsou na něj zvyklí z energetických nápojů. Ale plechovka nikdy nepředčí skleněnou láhev, kterou preferuje klasický piják," řekl.

Beer Factory zatím plech využívat nebude. Odbyt na pivo má. "Až budeme mít čtyřnásobně větší pivovar, tak budeme hledat cesty, jak se dostat do velkoobchodů a supermarketů. Pak bychom si pořídili kombinovanou linku na láhve i plechovky," uvedl Krýsl. Atraktivní potisk je výrazně dražší než samolepicí etiketa, ale plechovku nejde prodávat za dvojnásobnou cenu. Podle Krýsla je to cesta pro výrobce, kteří mají piva hodně a nevědí, co s ním. "Moc minipivovarů plechovky nenabízí," uvedl.

Pivovary, které pivo stáčejí na zakázku, požadují podle Strakové nejméně 500 litrů. "Museli bychom to tam vézt v chlazeném tanku nebo v sudech. Na místě se pak musí přečerpat do jejich tanku, který je napojený na linku. A tam už mám strach, že se bude kvalita snižovat," uvedla. Podle Krýsla je přemisťování a přečerpávání vždy pro pivo rizikem. Kromě stáčení se musí zaplatit i doprava.

Původním smyslem minipivovarů bylo prodávat "kolem komína" regionální potravinu. "Ale když je všechno zavřené, tak jsme rádi za každý prodaný litr," uvedla Straková. Pokud se chce pivovar dostat dále, je pro něj podle Šuráně plech cestou, musí ale zvýšit trvanlivost piva.

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat