Co musíte ráno vědět (16. května)
|

Co musíte ráno vědět (16. května)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jak se v prvním čtvrtletí dařilo nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko a co by mohlo být novým lékem na kocovinu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý oslabily kvůli obavám z rychlejšího růstu úrokových sazeb Fedu

Americké akcie v úterý klesly. Údaje o dubnovém růstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech obnovily obavy, že americká centrální banka přikročí k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Index Dow klesl o 0,78 % na 24 706,41 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,68 % na 2 711,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,81 % na 7 351,63 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 13,15 % na 14,63 bodu a výnos desetiletých vládních dluhopisů USA se vyšplhal na téměř sedmileté maximum 3,07 %. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory, nejvýrazněji klesly realitní odvětví, sektor zdravotní péče a technologické odvětví. Relativně nejlepší výkon podaly energetický sektor a finanční odvětví.

USA mimo dohodu s Íránem: Bod pro OPEC?

Býčí trend na dluhopisovém trhu? Ten skončil již dávno!

2. Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, akcie společnosti Iliad se propadly o téměř 20 %

Evropské akcie v úterý uzavřely smíšeně, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a řadu evropských makrodat. V centru pozornosti bylo také dění v Itálii, kde se rýsuje nová vládní koalice. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,05 % na 392,37 bodu, britský FTSE 100 získal 0,16 % na 7 722,98 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,23 % na 5 553,16 bodu a německý DAX odepsal 0,06 % na 12 970,04 bodu. Dařilo se sektoru ropy a zemního plynu, který těžil z růstu cen černého zlata, výrazně naopak kleslo odvětví telekomunikací, jež do mínusu stáhly akcie francouzského operátora Iliad, který dopoledne odtajnil horší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál. Akcie firmy se poté propadly o téměř 20 %.

Forex: Jaká literatura by vás mohla inspirovat?

Posilování dolaru by mělo brzy skončit, vyhlídky eura jsou solidní

3. Pražská burza v úterý mírně stoupla, dařilo se akciím Komerční banky

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělního obchodování, index PX stoupl o 0,18 % na 1 106,30 bodu. Nahoru burzu táhly Komerční banka a energetická skupina ČEZ, výrazně naopak klesly akcie mediální společnosti CME. Objem obchodů byl s 538 miliony korun mírně podprůměrný. Akcie polostátní společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 0,8 % na 568 Kč.

ČS: Květnová strategie pro české akcie

Investorský magazín: IPO společnosti Fillamentum

4. Očekávané události

V noci na středu Japonsko zveřejní data o vývoji ekonomiky a průmyslové výroby a Čína na trh pošle index cen domů. V Evropě dopoledne vyjdou inflační statistiky Německa, Itálie a celé eurozóny. Itálie rovněž odtajní objednávky a tržby v průmyslu. Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území, zahájenou výstavbou, počtem udělených stavebních povolení a průmyslovou výrobou. Pozornost bude ve středu poutat také veřejné vystoupení šéfa ECB Maria Draghiho. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí budou reportovat společnosti Fortuna, Macy's a Cisco Systems. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kofole ČeskoSlovensko stouply v prvním čtvrtletí tržby o 6,7 % na 1,43 miliardy Kč

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 68,1 milionu korun. O rok dříve za stejné období vykázala ztrátu 68,4 milionu korun. Firma ale vykázala nárůst tržeb o 6,7 % na 1,43 miliardy Kč. První čtvrtletí je pro Kofolu tradičně nejslabším obdobím roku a na celoroční výsledky nemívá zásadní dopad.

6. Meziroční růst tuzemské ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil na 4,5 %

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 4,5 % z 5,5 % v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,5 %. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Obdobný růst tuzemské ekonomiky odhadovali i analytici.

7. Valná hromada ČEZ nebude rozhodovat o rozdělení skupiny

Na červnové valné hromadě energetické skupiny ČEZ se nebude hlasovat o rozdělení skupiny. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v úterý uvedl, že program valné hromady bude teprve zveřejněn, ale žádné schvalování transformace nyní navrhováno není. Hospodářské noviny v této souvislosti zdůrazňují odpor politiků v čele s ministrem průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem.

8. MMF: Růst evropské ekonomiky je silný, země ale zaostávají v reformách

Růst evropské ekonomiky je silný, a to hlavně díky domácí poptávce. Vlády však dostatečně nevyužívají této výhody ke snížení svých dluhů a zavádění reforem. Uvedl to ve své úterní zprávě Mezinárodní měnový fond.

9. Na trh pražské burzy START vstoupily akcie Fillamenta a Prabosu

Na novém trhu pražské burzy START se v upisovacím období upsal plný objem akcií společnosti Fillamentum a více než 30 % požadované emise akcií firmy Prabos plus. Naopak se neupsal požadovaný minimální objem akcií společnosti Primoco UAV, která tak zatím nebude na START zařazena.

10. Škoda Auto dodala v dubnu 107 100 vozů, meziročně o 10,1 % více

Automobilka Škoda Auto zaznamenala nejlepší duben ve své historii. Firma v minulém měsíci zákazníkům dodala 107 100 vozů, meziročně tak jde o 10,1% nárůst. I když celosvětové dodávky vozů stouply, trh v České republice klesl meziročně o dvě procenta, firma na domácím trhu dodala 8 500 aut.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vědci na myších úspěšně otestovali "lék" proti kocovině

"Civilizace začíná s destilací," prohlásil kdysi americký romanopisec a také piják William Faulkner. Přestože se naše chuť na alkohol datuje již do doby kamenné, nikdo zatím nepřišel s univerzálním návodem, který by lidem pomohl vypořádat se s kocovinou.

Změnit se to rozhodli vědci z Univerzity Jižní Kalifornie, kteří po měsících výzkumu vyvinuli protilátku ve formě pilulky plné přírodních enzymů, jež se obvykle nacházejí v jaterních buňkách a pomáhají tělu vypořádat se s následky vyšší konzumace alkoholu.

Nový lék vědci již navíc úspěšně otestovali na myších. Úroveň alkoholu v krvi opilého tvora se po požití protilátky během čtyř hodin snížila o 45 % ve srovnání s úrovní alkoholu v krvi myši, jež žádný lék nedostala. Úspěchem je také extrémně nízká úroveň acetaldehydu v krvi, který stojí za bolestí hlavy a vede ke zvracení.

Vědci nyní dokončují první fázi testování léku na zvířatech, která by měla potvrdit, že užívání protilátky nemá žádné vedlejší účinky. Pokud bude první fáze úspěšná, testování na prvních dobrovolnících by mohlo začít do roka.

Berkshire Hathaway zvýšila podíl v Applu
Berkshire Hathaway zvýšila podíl v Applu
před 21 minutami

Berkshire Hathaway zvýšila podíl v Applu

Investiční firma Warrena Buffetta Berkshire Hathaway zvýšila ve druhém čtvrtletí své podíly v Applu, izraelském...
Berkshire Hathaway Warren Buffett Apple
Americké akciové indexy v úterý napravily část ztrát z předchozích…
Americké akciové indexy v úterý napravily část ztrát z předchozích…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý napravily část ztrát z předchozích dnů, pomohlo uklidnění obav ohledně Turecka

Akcie v USA v úterý posílily a širší index S&P 500 vykázal nejvýraznější denní růst za tři týdny. Náladu na trhu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čína schválila druhý velký projekt městské železnice
včera v 20:53

Čína schválila druhý velký projekt městské železnice

Čínská vláda urychluje plány na investice v objemu miliard dolarů do infrastrukturních projektů. Ekonomika totiž...
Čína Emerging Markets Infrastruktura
Evropské akcie zakončily úterní obchodování téměř beze změny
Evropské akcie zakončily úterní obchodování téměř beze změny
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily úterní obchodování téměř beze změny

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely kolem nuly, když se investoři částečně oprostili od obav z ekonomické krize v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla vytvořila výbor k posouzení návrhů na stažení akcií z burzy
Tesla vytvořila výbor k posouzení návrhů na stažení akcií z burzy
včera v 17:03

Tesla vytvořila výbor k posouzení návrhů na stažení akcií z burzy

Americký výrobce elektromobilů Tesla vytvořil zvláštní výbor k posouzení návrhů na stažení akcií podniku z burzy....
Tesla Americké akcie
Pražská burza v úterý uzavřela v červených číslech, akcie Kofoly však…
Pražská burza v úterý uzavřela v červených číslech, akcie Kofoly však…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v červených číslech, akcie Kofoly však zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý po sedmé v řadě klesla, když index PX ztratil 0,5 % na 1 067,26 bodu. Dolů burzu stáhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
FBI varovala před hrozbou útoku hackerů na bankomaty ATM
včera v 16:20

FBI varovala před hrozbou útoku hackerů na bankomaty ATM

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v pondělí varoval před hrozbou kyberútoku hackerů na síť bankomatů ATM,...
Banky Spojené státy americké (USA)
Slovensko rok po aféře s dotacemi znovu zahajuje program podpory
včera v 16:02

Slovensko rok po aféře s dotacemi znovu zahajuje program podpory

Rok po aféře spojené s podezřením na netransparentní rozdělování evropských dotací na Slovensku, kvůli které loni...
Slovensko Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Maďarská jaderná elektrárna Paks snížila výkon jednoho bloku
včera v 15:21

Maďarská jaderná elektrárna Paks snížila výkon jednoho bloku

Maďarská jaderná elektrárna Paks oznámila, že snížila výkon jednoho ze svých čtyř bloků. Důvodem je blíže neurčená ...
Maďarsko Energetika Jaderná energetika
Ze světa investičních doporučení (14. srpna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (14. srpna)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Úvěry ze stavebního spoření jsou po letech levnější než hypotéky
včera v 14:46

Úvěry ze stavebního spoření jsou po letech levnější než hypotéky

Úvěry ze stavebního spoření se letos po mnoha letech staly ve většině případů levnějšími než hypoteční úvěry. Uvedli...
Česká republika Stavebnictví Úvěry
USA: Index dovozních cen v červenci meziročně stoupl o 4,8 %, index…
včera v 14:30

USA: Index dovozních cen v červenci meziročně stoupl o 4,8 %, index vývozních cen se zvýšil o 4,3 %

Americký index dovozních cen se v červenci meziročně zvýšil o 4,8 % po růstu o 4,3 % v červnu (odhad: +4,6 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
Bitcoin v úterý klesl pod 6 000 USD, ethereum ztrácí 18 %
včera v 14:02

Bitcoin v úterý klesl pod 6 000 USD, ethereum ztrácí 18 %

Nejpopulárnější digitální měna bitcoin v úterý nenavázala na mírný pondělní růst a propadla se pod hranici 6 000 USD....
Bitcoin Kryptoměny
Maduro chce zvýšit domácí ceny benzinu na mezinárodní úroveň
Maduro chce zvýšit domácí ceny benzinu na mezinárodní úroveň
včera v 13:20

Maduro chce zvýšit domácí ceny benzinu na mezinárodní úroveň

Venezuela by měla zvýšit státem dotované domácí ceny benzinu na mezinárodní úroveň. Zabránila by tak ztrátám milionů...
Venezuela Pohonné hmoty Latinská Amerika
Turecký prezident vyhlásil bojkot elektroniky z USA
Turecký prezident vyhlásil bojkot elektroniky z USA
včera v 12:42

Turecký prezident vyhlásil bojkot elektroniky z USA

Turecko bude bojkotovat elektroniku ze Spojených států. Uvedl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan....
Turecko Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod