Co musíte ráno vědět (16. května)
|

Co musíte ráno vědět (16. května)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jak se v prvním čtvrtletí dařilo nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko a co by mohlo být novým lékem na kocovinu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý oslabily kvůli obavám z rychlejšího růstu úrokových sazeb Fedu

Americké akcie v úterý klesly. Údaje o dubnovém růstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech obnovily obavy, že americká centrální banka přikročí k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Index Dow klesl o 0,78 % na 24 706,41 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,68 % na 2 711,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,81 % na 7 351,63 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 13,15 % na 14,63 bodu a výnos desetiletých vládních dluhopisů USA se vyšplhal na téměř sedmileté maximum 3,07 %. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory, nejvýrazněji klesly realitní odvětví, sektor zdravotní péče a technologické odvětví. Relativně nejlepší výkon podaly energetický sektor a finanční odvětví.

USA mimo dohodu s Íránem: Bod pro OPEC?

Býčí trend na dluhopisovém trhu? Ten skončil již dávno!

2. Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, akcie společnosti Iliad se propadly o téměř 20 %

Evropské akcie v úterý uzavřely smíšeně, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a řadu evropských makrodat. V centru pozornosti bylo také dění v Itálii, kde se rýsuje nová vládní koalice. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,05 % na 392,37 bodu, britský FTSE 100 získal 0,16 % na 7 722,98 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,23 % na 5 553,16 bodu a německý DAX odepsal 0,06 % na 12 970,04 bodu. Dařilo se sektoru ropy a zemního plynu, který těžil z růstu cen černého zlata, výrazně naopak kleslo odvětví telekomunikací, jež do mínusu stáhly akcie francouzského operátora Iliad, který dopoledne odtajnil horší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál. Akcie firmy se poté propadly o téměř 20 %.

Forex: Jaká literatura by vás mohla inspirovat?

Posilování dolaru by mělo brzy skončit, vyhlídky eura jsou solidní

3. Pražská burza v úterý mírně stoupla, dařilo se akciím Komerční banky

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělního obchodování, index PX stoupl o 0,18 % na 1 106,30 bodu. Nahoru burzu táhly Komerční banka a energetická skupina ČEZ, výrazně naopak klesly akcie mediální společnosti CME. Objem obchodů byl s 538 miliony korun mírně podprůměrný. Akcie polostátní společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 0,8 % na 568 Kč.

ČS: Květnová strategie pro české akcie

Investorský magazín: IPO společnosti Fillamentum

4. Očekávané události

V noci na středu Japonsko zveřejní data o vývoji ekonomiky a průmyslové výroby a Čína na trh pošle index cen domů. V Evropě dopoledne vyjdou inflační statistiky Německa, Itálie a celé eurozóny. Itálie rovněž odtajní objednávky a tržby v průmyslu. Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území, zahájenou výstavbou, počtem udělených stavebních povolení a průmyslovou výrobou. Pozornost bude ve středu poutat také veřejné vystoupení šéfa ECB Maria Draghiho. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí budou reportovat společnosti Fortuna, Macy's a Cisco Systems. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kofole ČeskoSlovensko stouply v prvním čtvrtletí tržby o 6,7 % na 1,43 miliardy Kč

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 68,1 milionu korun. O rok dříve za stejné období vykázala ztrátu 68,4 milionu korun. Firma ale vykázala nárůst tržeb o 6,7 % na 1,43 miliardy Kč. První čtvrtletí je pro Kofolu tradičně nejslabším obdobím roku a na celoroční výsledky nemívá zásadní dopad.

6. Meziroční růst tuzemské ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil na 4,5 %

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 4,5 % z 5,5 % v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,5 %. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Obdobný růst tuzemské ekonomiky odhadovali i analytici.

7. Valná hromada ČEZ nebude rozhodovat o rozdělení skupiny

Na červnové valné hromadě energetické skupiny ČEZ se nebude hlasovat o rozdělení skupiny. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v úterý uvedl, že program valné hromady bude teprve zveřejněn, ale žádné schvalování transformace nyní navrhováno není. Hospodářské noviny v této souvislosti zdůrazňují odpor politiků v čele s ministrem průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem.

8. MMF: Růst evropské ekonomiky je silný, země ale zaostávají v reformách

Růst evropské ekonomiky je silný, a to hlavně díky domácí poptávce. Vlády však dostatečně nevyužívají této výhody ke snížení svých dluhů a zavádění reforem. Uvedl to ve své úterní zprávě Mezinárodní měnový fond.

9. Na trh pražské burzy START vstoupily akcie Fillamenta a Prabosu

Na novém trhu pražské burzy START se v upisovacím období upsal plný objem akcií společnosti Fillamentum a více než 30 % požadované emise akcií firmy Prabos plus. Naopak se neupsal požadovaný minimální objem akcií společnosti Primoco UAV, která tak zatím nebude na START zařazena.

10. Škoda Auto dodala v dubnu 107 100 vozů, meziročně o 10,1 % více

Automobilka Škoda Auto zaznamenala nejlepší duben ve své historii. Firma v minulém měsíci zákazníkům dodala 107 100 vozů, meziročně tak jde o 10,1% nárůst. I když celosvětové dodávky vozů stouply, trh v České republice klesl meziročně o dvě procenta, firma na domácím trhu dodala 8 500 aut.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vědci na myších úspěšně otestovali "lék" proti kocovině

"Civilizace začíná s destilací," prohlásil kdysi americký romanopisec a také piják William Faulkner. Přestože se naše chuť na alkohol datuje již do doby kamenné, nikdo zatím nepřišel s univerzálním návodem, který by lidem pomohl vypořádat se s kocovinou.

Změnit se to rozhodli vědci z Univerzity Jižní Kalifornie, kteří po měsících výzkumu vyvinuli protilátku ve formě pilulky plné přírodních enzymů, jež se obvykle nacházejí v jaterních buňkách a pomáhají tělu vypořádat se s následky vyšší konzumace alkoholu.

Nový lék vědci již navíc úspěšně otestovali na myších. Úroveň alkoholu v krvi opilého tvora se po požití protilátky během čtyř hodin snížila o 45 % ve srovnání s úrovní alkoholu v krvi myši, jež žádný lék nedostala. Úspěchem je také extrémně nízká úroveň acetaldehydu v krvi, který stojí za bolestí hlavy a vede ke zvracení.

Vědci nyní dokončují první fázi testování léku na zvířatech, která by měla potvrdit, že užívání protilátky nemá žádné vedlejší účinky. Pokud bude první fáze úspěšná, testování na prvních dobrovolnících by mohlo začít do roka.

Spojené státy neoznačily Čínu za měnového manipulátora
Spojené státy neoznačily Čínu za měnového manipulátora
před hodinou

Spojené státy neoznačily Čínu za měnového manipulátora

Vláda Spojených států zatím neoznačila Čínu ani žádného jiného ze svých obchodních partnerů za měnového manipulátora....
Spojené státy americké (USA) Čína Měny
Německo: Index velkoobchodních cen v září meziročně stoupl o 3,5 %
před hodinou

Německo: Index velkoobchodních cen v září meziročně stoupl o 3,5 %

Německý index velkoobchodních cen v září meziročně vzrostl o 3,5 % po růstu o 3,8 % v předchozím měsíci. V...
Německo Inflace
Avastu v třetím čtvrtletí stouply upravené tržby o 7,2 % na 209,8…
Avastu v třetím čtvrtletí stouply upravené tržby o 7,2 % na 209,8…
08:07

Avastu v třetím čtvrtletí stouply upravené tržby o 7,2 % na 209,8 milionu USD

Vývojáři antivirového softwaru Avast v třetím čtvrtletí letošního roku stouply upravené tržby o 7,2 % na 209,8...
Avast Software Evropské akcie
Mediální CME v třetím čtvrtletí vzrostly tržby na 123,52 milionu USD,…
Mediální CME v třetím čtvrtletí vzrostly tržby na 123,52 milionu USD,…
07:52

Mediální CME v třetím čtvrtletí vzrostly tržby na 123,52 milionu USD, čistý zisk dosáhl 68,57 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí...
CME (CETV) Média Televize
Americký prezident Trump vyzval svůj kabinet k úsporám
Americký prezident Trump vyzval svůj kabinet k úsporám
včera v 22:01

Americký prezident Trump vyzval svůj kabinet k úsporám

Americký prezident Donald Trump ve středu vyzval členy svého kabinetu, aby předložili návrhy na snížení výdajů svých...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Donald Trump
Americké akciové indexy ve středu po kolísavém obchodování mírně…
Americké akciové indexy ve středu po kolísavém obchodování mírně…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu po kolísavém obchodování mírně ztratily. Dařilo se bankám, ztrácely technologie

Americké akcie během středečního obchodování hledaly jasný směr, nakonec ale oslabily. Přispělo k tomu zveřejnění...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Zářijové zvýšení sazeb podpořili všichni účastníci zasedání FOMC,…
Zářijové zvýšení sazeb podpořili všichni účastníci zasedání FOMC,…
včera v 20:35

Zářijové zvýšení sazeb podpořili všichni účastníci zasedání FOMC, americká centrální banka plánuje zpřísňovat politiku navzdory kritice prezidenta Trumpa

Zvýšení úrokových sazeb na zasedání vedoucích představitelů americké centrální banky 25.-26. září podpořili všichni...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
Růst ruského HDP ve 3. čtvrtletí zpomalil na 1,3 %
včera v 19:45

Růst ruského HDP ve 3. čtvrtletí zpomalil na 1,3 %

Meziroční růst ruské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,3 % z 1,9 % ve druhém kvartálu. Uvedlo to ruské...
Rusko Emerging Markets BRICS
Evropské burzy v polovině týdne uzavřely v mínusu, nedařilo se…
Evropské burzy v polovině týdne uzavřely v mínusu, nedařilo se…
včera v 18:00

Evropské burzy v polovině týdne uzavřely v mínusu, nedařilo se automobilovému sektoru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v červených číslech, když se investoři soustředili na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Turecká ekonomika zasažená měnovou krizí podle analytiků míří do…
Turecká ekonomika zasažená měnovou krizí podle analytiků míří do…
včera v 17:22

Turecká ekonomika zasažená měnovou krizí podle analytiků míří do recese

Turecká ekonomika, která se potýká s prudkým poklesem domácí měny a vysokou inflací, směřuje do recese. Vyplývá to z...
Turecko HDP
Oettinger: Že EK Itálii vrátí návrh rozpočtu, je pouze můj názor
Oettinger: Že EK Itálii vrátí návrh rozpočtu, je pouze můj názor
včera v 17:03

Oettinger: Že EK Itálii vrátí návrh rozpočtu, je pouze můj názor

Eurokomisař pro rozpočet Evropské unie Günther Oettinger opravil zprávu týdeníku Der Spiegel, podle níž měl říci, že...
Evropská unie Itálie Rozpočet
Pražská burza ve středu mírně klesla, akcie společnosti CME však…
Pražská burza ve středu mírně klesla, akcie společnosti CME však…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu mírně klesla, akcie společnosti CME však zdražily zhruba o 3,3 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX odepsal 0,05 % na 1 087,86...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
E15: ČR není proti evropské digitální dani, klade si ale podmínky
včera v 16:01

E15: ČR není proti evropské digitální dani, klade si ale podmínky

Česká republika se proti zavedení nové digitální daně, pomocí které chce Evropská unie vybírat více peněz od...
Česká republika Evropská unie Daně
Nezaměstnanost v Rusku klesla v září na nový rekord
včera v 15:21

Nezaměstnanost v Rusku klesla v září na nový rekord

Míra nezaměstnanosti v Rusku v září klesla na 4,5 % z 4,6 % v předchozím měsíci. Jedná se o nejnižší hodnotu v...
Rusko Nezaměstnanost
Index výrobních cen v Rusku v září meziročně vzrostl o 14,4 % (odhad:…
včera v 15:03

Index výrobních cen v Rusku v září meziročně vzrostl o 14,4 % (odhad: 13,2 %, srpen: 15,3 %)

Ruské maloobchodní tržby v září meziročně stouply o 2,3 % po růstu o 2,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Rusko Inflace Maloobchod
Ze světa investičních doporučení (17. října)
včera v 14:45

Ze světa investičních doporučení (17. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
USA: Zahájená výstavba v září výrazně klesla
včera v 14:30

USA: Zahájená výstavba v září výrazně klesla

Zahájená výstavba ve Spojených státech v září meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,268 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví