Co musíte ráno vědět (17. října)
|

Co musíte ráno vědět (17. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem rostly v září ceny v českém průmyslu a čím naštval britskou veřejnost řetězec Marks & Spencer? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v úterý prudce stouply díky dobrým firemním výsledkům

Americké akcie v úterý výrazně posílily díky příznivým hospodářským výsledkům některých velkých společností, například bankovních domů Goldman Sachs a Morgan Stanley. Index Dow přidal 2,17 % na 25 798,42 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 2,15 % na 2 809,92 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 2,89 % na 7 645,49 bodu. Index volatility VIX se snížil o 17,28 % na 17,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 3,16 %.

Americké firmy do zpětných odkupů pumpují stovky miliard dolarů. Prohlubují tím příjmovou nerovnost, tvrdí experti
Mimořádně uvolněná měnová politika centrálních bank v čele s Fedem je podle všeho minulostí. Americké firmy, které příznivých měnových podmínek v posledních letech využívaly k čerpání velkého objemu levných peněz, si ale s utahováním měnových kohoutů nelámou hlavu. Místo toho, aby snadno získané finance investovaly do vývoje, pokračují v šílenství jménem zpětné odkupy.

2. Evropské burzy v úterý uzavřely v plusu, akcie firmy Meggitt zdražily o 7 %

Západoevropské akciové trhy v úterý výrazně stouply, když se na ně přelil pozitivní sentiment z úvodu seance na Wall Street. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou sezónu, která přinesla hospodářská čísla velkých amerických bank Goldman Sachs a Morgan Stanley. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,58 % na 364,99 bodu, britský FTSE 100 získal 0,43 % na 7 059,40 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,53 % na 5 173,05 bodu a německý DAX se zvýšil o 1,4 % na 11 776,55 bodu. Pomyslným vítězem dne se stala britská strojírenská firma Meggitt, která v úterý zlepšila výhled tržeb pro letošní rok, na což její akcie zareagovaly růstem o zhruba 7 %.

Hypoteční úvěry v Evropě v grafické kostce
Evropané se kvůli vlastnímu bydlení zadlužují stále více. Celkový objem úvěrů na bydlení vzrostl v rámci 28 zemí Evropské unie ke konci roku 2017 meziročně o 4,3 % na 6,369 bilionu eur. Nejvyšší růst zaznamenaly především země střední a východní Evropy, přesto stále patří k nejméně zadluženým v rámci EU. Vyplývá to z dat Eurostatu, ECB a Crédit Foncier.

3. Pražská burza v úterý stoupla, akcie společnosti PFNonwovens zdražily o 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, index PX zpevnil o 0,68 % na 1 088,44 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, nedařilo se nápojářské Kofole ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 678 miliony Kč nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zdražily o 0,27 % na 554 Kč. Nejvyšší zisk si připsala textilka PFNonwovens, jež vzrostla o 2,02 % na 910 Kč.

Investorský magazín: Domácí fotovoltaika aneb Jak ušetřit na výdajích za elektřinu
Na světě jsou jen dvě jistoty – daně a smrt. Tento citát Benjamina Franklina lze možná doplnit o třetí jistotou, a tou jsou rostoucí spotřebitelské ceny elektřiny. O tom, jak na ně vyzrát a jak se připravit na možné výpadky sítě, je aktuální Investorský magazín. Speciální díl v závěru doplňuje ekonomický výhled na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve středu ve Spojeném království vyjde index maloobchodních cen, inflační statistika a index cen domů. Evropský statistický úřad Eurostat odtajní inflaci a stavební výrobu v eurozóně. Spojené státy se pochlubí zahájenou výstavbou, stavebními povoleními a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Americká centrální banka navíc odpoledne zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál budou reportovat například společnosti Abbott Laboratories, Alcoa či Akzo Nobel. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ceny v průmyslu v Česku v září dále rostly, pokles v zemědělství zpomalil

Ceny průmyslových výrobců v Česku v září dále zpomalily meziroční růst na 3,2 % ze srpnových 3,3 %. Ceny nadále rostly také u stavebních prací a tržních služeb pro podniky, v zemědělství opět výrazně zpomalily pokles. Údaje v úterý zveřejnil Český statistický úřad.

6. WSJ: Primární nabídka by mohla ohodnotit Uber až na 120 miliard USD

Společnost Uber Technologies nedávno obdržela návrh od bank z Wall Street, který ohodnocuje firmu pro primární nabídku akcií až na 120 miliard USD. Nabídka by se mohla uskutečnit v první polovině příštího roku. Napsal to v úterý list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje.

7. Banka Goldman Sachs zvýšila zisk o téměř 21 %, těžila z akciových obchodů

Americká investiční banka Goldman Sachs zvýšila ve třetím čtvrtletí meziročně čistý zisk o 20,5 % na 2,45 miliardy dolarů. Podobně jako její konkurent Morgan Stanley tak překonala očekávání. Výsledek podle jejího úterního sdělení podpořily zisky z obchodování s akciemi a z investičního bankovnictví.

8. Předsedou představenstva firmy PFNonwovens se stal Allen Bodford

Předsedou představenstva společnosti PFNonwovens, která vyrábí netkané textilie, se stal dosavadní člen představenstva Allen Bodford. Je zároveň generálním ředitelem koncernu, který zahrnuje jak firmu PFNonwovens Czech, tedy bývalý Pegas Nonwovens s továrnami ve Znojmě, Bučovicích a Egyptě, tak další firmy v USA a Číně, které letos díky nákupu akcií ovládla česká investiční skupina R2G Rohan Czech.

9. S&P: Skrytý dluh místních vlád v Číně může činit až 60 % HDP

Skrytý dluh místních samospráv v Číně, tedy takový, který není uváděn v oficiálních rozvahách, může činit až 40 bilionů jüanů. V poměru k loňskému hrubému domácímu produktu by tak mohl dosahovat až 60 %. To je alarmující údaj, protože růst čínské ekonomiky zpomaluje a zpracovatelský sektor se dostává do potíží kvůli obchodnímu sporu mezi Čínou a USA. Vyplývá to ze zprávy agentury S&P Global Ratings.

10. Bloomberg: Hrozbou použít ropu jako zbraň Saúdové porušili tabu

Už 45 let je to v Saúdské Arábii považováno za něco, co je za hranou. Najednou ovšem Rijád naznačil, že by klidně mohl udělat to, co mnozí považují za skrytou hrozbu. Pouštní království by mohlo využít své ropné bohatství jako politickou zbraň. To je něco neslýchaného už od roku 1973, kdy arabské embargo vyvolalo první ropnou krizi. Napsala to agentura Bloomberg.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Marks & Spencer v Británii sklízí kritiku za školní hidžáby

Britský řetězec Marks & Spencer sklízí v Británii kritiku veřejnosti za prodej školní uniformy pro malé holčičky. Oděv je totiž ve formě hidžábu. Firma svůj krok vysvětlila tím, že se na ni obrátilo s požadavkem prodávat tento výrobek mnoho škol.

Hidžáb pro holčičky od tří let je k dostání v oddělení školních uniforem už za šest liber. Podle rozhlasového moderátora Maajida Nawaze jde o krok směrem ke středověku. "Mají právo dát přednost zisku před zásadami. Ale my zase máme právo je za to zostudit. Říká se tu malým holčičkám, že není slušné chodit s odhalenými vlasy," řekl Nawaz.

Někteří zákazníci chtějí obchod za jeho rozhodnutí bojkotovat. "Odporné. Jak můžete vydělávat na něčem, co ponižuje ženy a děti? To je nemravné! Pro společnost s klesajícím ziskem to je špatné rozhodnutí. Já i další ji budeme bojkotovat, dokud to nestáhnou," napsala zákaznice jménem Lorraine Smithová. "Nebudu u vás nakupovat, dokud s tím neskončíte," vzkázala na Facebooku firmě Melissa Turnbullová ze Skotska.

Firma na svém twitterovém účtu vysvětlila, že prodává zakázkové školní uniformy pro 250 škol v Británii. "Řeknou nám, jakou součást potřebují, a mnoho škol letos požadovalo hidžáb," napsala firma.

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii