Co musíte ráno vědět (19. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (19. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jakým tempem letos podle MMF poroste globální ekonomika a co by mohlo zdobit okolí zdi mezi Spojenými státy a Mexikem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý oslabily kvůli slabším hospodářským výsledkům firem

Americké akcie během úterního obchodování oslabily kvůli neuspokojivým hospodářským výsledkům některých významných společností. Investory navíc nadále znepokojuje zvýšené geopolitické napětí. Index Dow odepsal 0,55 % na 20 523,28 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,29 % na 2 342,19 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,12 % na 5 849,47 bodu. Index volatility VIX v úterý klesl o 1,64 % na 14,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm a půl bazického bodu na 2,175 %. Nejslabší výkon podaly odvětví zdravotní péče, finanční sektor a odvětví energetiky, dařilo se sektoru necyklického spotřebního zboží, realitnímu odvětví a sektoru veřejných služeb.

Cooperman & Einhorn: Trumpova neschopnost protlačit reformu zdravotnictví je velkým rizikem pro akcie

Goldman Sachs: Další ropný průšvih nás čeká v roce 2018

2. Evropské akcie v úterý po oznámení předčasných voleb v Británii klesly na třítýdenní minima

Evropské burzy v první seanci po velikonoční pauze uzavřely v červených číslech. Investory překvapil plán britské premiérky Theresy Mayové, která chce 8. června uspořádat předčasné volby. Od nich Mayová očekává silnější mandát pro jednání o brexitu. Pozornost trhů se rovněž upíná k Francii, kde se o víkendu bude konat první kolo prezidentských voleb. Regionální index STOXX Europe 600 v úterý spadl o 1,11 % na 376,35 bodu, má tak za sebou nejhorší den za posledních deset týdnů. V mínusu seanci zakončily všechny jeho hlavní sektory, nedařilo se zejména sektoru základních materiálů, který dolů stáhly nižší ceny oceli a železné rudy. Britský index FTSE 100 se po oznámení plánu Theresy Mayové propadl o 2,46 % na 7 147,50 bodu, britská libra vůči americkému dolaru ale stoupla o 1,5 % na 1,276 GBP/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Francouzský CAC 40 přišel o 1,59 % na 4 990,25 bodu a německý DAX ztratil 0,9 % na 12 000,44 bodu. FTSE 100 zaznamenal nejprudší propad od doby po loňském referendu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie a CAC 40 zaznamenal nejvýraznější ztrátu za téměř sedm měsíců.

Macron, Le Penová, Fillon, nebo Mélenchon: Jak ovlivní výsledek francouzských prezidentských voleb finanční trhy?

V kůži portfoliomanažera (7. díl): Jak ve střední Evropě vsadit na zdravotnictví?

3. Pražská burza v úterý klesla o necelé procento, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza v první seanci po velikonočních svátcích uzavřela v červených číslech, index PX ztratil 0,87 % na 968,06 bodu. Dolů burzu táhly zejména finanční tituly, výrazně naopak stouply akcie sázkařské Fortuny a petrochemického holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl se 756 miliony Kč mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý akcie polostátní společnosti ČEZ, které zlevnily o 0,61 % na 439,30 Kč.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

Investorský magazín: Dva expertní investorské názory na prahu druhého čtvrtletí

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit obchodní bilanci Itálie a eurozóny a zprávě o inflaci v eurozóně. Odpoledne se pozornost přesune do zámoří, Spojené státy na trh pošlou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA a večer ještě Fed zveřejní pravidelnou situační zprávu o vývoji americké ekonomiky zvanou Béžová kniha. Do výsledkové sezóny v USA přispějí US Bancorp, Abbott Laboratories, BlackRock, QUALCOMM, American Express, CSX nebo eBay a v Evropě společnosti Akzo Nobel a Heineken a na pražské burze se bude naposledy obchodovat s akciemi Philip Morris ČR s nárokem na dividendu z loňského zisku ve výši 1 000 Kč na akcii (zhruba 7% dividendový výnos). Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF: Růst globální ekonomiky letos zrychlí na 3,5 %

Tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce stoupne na 3,5 %. V jarním výhledu světové ekonomiky to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond. Loni dosáhl růst 3,1 %. Na příští rok předpovídá MMF další zrychlení růstu, a to na 3,6 %. Rychleji porostou jak vyspělé, tak rozvíjející se ekonomiky, zejména díky růstu zpracovatelského sektoru, obchodu a investic.

6. Británie je připravena prodat zbytek podílu v zachráněné Lloyds

Britská vláda je po téměř deseti letech připravena zbavit se všech akcií zachráněné banky Lloyds Banking Group. Návrat banky do soukromých rukou by mohl být dokončen v květnu a bude zlomovým okamžikem pro bankovní sektor, napsal list Financial Times.

7. Škoda plánuje, že bude za 8 let prodávat čtvrtinu aut na elektřinu

Škoda Auto plánuje, že bude v roce 2025 prodávat čtvrtinu vozů na elektrický nebo hybridní pohon. K tomu jí má pomoci pět elektromobilů a několik dalších modelů na hybridní pohon kombinující spalovací agregát a elektromotor s dobíjením z elektrické zásuvky (plug in hybrid). Škoda to uvedla v úterý v tiskové zprávě.

8. Euler Hermes: Brexit nejsilněji zasáhne Nizozemsko a Irsko

Brexit nejsilněji hospodářsky zasáhne Nizozemsko, Irsko a Belgii. Britská ekonomika může v krajním případě upadnout až do recese. Dvouletá lhůta pro brexit nebude na dokončení složitých vyjednávání o nových obchodních vztazích mezi Velkou Británií a EU stačit, vyplývá z odhadů analytiků světového lídra na trhu pojištění pohledávek Euler Hermes.

9. Zeman: Koruna bude mírně posilovat, ustálí se kolem 25,50 EUR/CZK

Česká koruna bude podle prezidenta Miloše Zemana mírně posilovat a ustálí se na rovnovážné hodnotě kolem 25,50 EUR/CZK. Zeman to uvedl na úterní debatě na Vysoké škole finanční a správní. Zároveň tvrdě kritizoval spuštění devizových intervencí v listopadu 2013 a strůjce devizových intervencí přirovnal k sovětskému diktátorovi Josifu Stalinovi. Zeman byl po celou dobu devizových intervencí proti nim a usiloval o jejich zrušení. Zároveň zopakoval, že je zastáncem národní měny.

10. Počet lidí žijících v extrémní chudobě se výrazně snižuje, i ty nejbohatší země však trpí příjmovou nerovností

Počet lidí žijících v extrémní chudobě se každý den snižuje v průměru o více než 100 000. I přes tento úspěch společného úsilí za odstranění chudoby však většina předních ekonomik trpí výraznou příjmovou nerovností, ukázal nejnovější výzkum Světové banky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

U zdi s Mexikem by mohly být i atrakce či solární panely

U hraniční zdi mezi Spojenými státy a Mexikem by mohly vyrůst i turistické atrakce nebo solární panely, které by elektřinou zásobovaly blízké okolí. Firmy, které se ucházely o možnost navrhnout podobu zdi, v nejbližší době postaví prototypy zdi v San Diegu, informovala agentura AP. Vláda oznámí vítězné projekty až kolem 1. června, někteří uchazeči ale své plány již zveřejnili sami.

Společnost Gleason Partners z Las Vegas navrhuje, aby kolem zdi byly solární panely. Ty by napájely osvětlení, čidla a hlídkové stanice podél ní. Prodejem takto vyrobené elektřiny by se daly do dvaceti let zaplatit náklady na její výstavbu a část elektřiny by se mohla prodávat do Mexika, navrhuje firma. "Chtěl bych, aby si ta zeď na sebe dokázala vydělat," řekl manažer firmy Thomas Gleason.

Další zájemce, společnost Crisis Resolution Security Services z Illinois, navrhuje, aby zeď byla 17 metrů vysoká a 7 metrů široká. Tak, aby se po ní nahoře mohli procházet turisté a kochat se výhledem na poušť. Téměř dvojnásobná výška, než jakou požadovala vláda, má odrazovat odvážlivce, kteří by chtěli zeď přelézt.

Jiná firma, Clayton Industries z Pittsburghu, chce v okolí zdi uskladnit jaderný odpad. Peníze, které již od uživatelů jaderné energie vybralo ministerstvo energetiky, by podle společnosti posloužily k financování stavby zdi. Jaderný odpad by se případně mohl přetvářet na energii.

Zeď jako umělecké dílo je naopak představa společnosti Concrete Contractors Interstate ze San Diega. Navrhuje zeď z leštěného betonu osázenou po obou stranách kameny a artefakty z okruhu asi tří kilometrů ode zdi. Ta by měla přitom být "esteticky líbivá", myslí si zástupce firmy Russ Baumgartner.

DarkPulse Technologies z města Scottsdale v Arizoně navrhuje betonovou zeď, která by dokázala vzdorovat jakémukoli narušiteli nebo útoku, třeba i z tanku.

S revolučním návrhem přišla skupina Američanů a Mexičanů Otra Nation. Zeď nechtějí žádnou. Místo ní by měla vzniknout muzea, knihovny, galerie a workshopy ve spolupráci mezi americkým městem San Diego a mexickou Tijuanou. Prostor by zůstal otevřen oběma národům a zakázána by tam byla těžba ropy.

včera v 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika