Co musíte ráno vědět (19. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (19. ledna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciovým trhům v Evropě a Americe, která města Amazon vybral do finálové dvacítky kandidátů pro své druhé ústředí a jak dokáže Whole Foods oživit vzpomínky na sovětské obchody s potravinami (či bez nich)? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy mírně korigovaly středeční růst, ztráty ale byly  ve čtvrtek minimální

Americké akcie během čtvrtka kolísaly a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se z mínusu dokázaly dočasně vyhoupnout nad nulu, nakonec ale všechny hlavní benchmarky mírně ztratily. Investoři se vedle hospodářských výsledků firem zabývali především pátečním termínem pro schválení výdajů vlády v Kongresu. Index Dow odepsal 0,37 % na 26 017,81 bodu, S&P 500 ztratil 0,16 % na 2 798,03 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,03 % na 7 296,05 bodu. Dařilo se technologickému a telekomunikačnímu sektoru, ztrácely naopak energetika, průmysl a základní suroviny. Index volatility VIX stoupl o 2,6 % na 12,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,62 %. Silný den mají za sebou bitcoin a ethereum se zisky okolo 8 %.

Zvyšování sazeb Fedu a (ne)reakce dolaru
Forex je trh pro tradery, na kterém nováčci mnohdy přicházejí o velké peníze. Jedním ze sledovaných a dlouhodobě podstatných faktorů jsou úrokové sazby stanovované centrálními bankami. Kdo by ale chtěl sázet na měny podle toho, jak se aktuálně mění úroky, může pohořet. Dobře to ukazuje vývoj hodnoty amerického dolaru v posledních dvou letech, kdy Fed postupně zvyšuje sazby.
Rosenberg: Domácnosti drží příliš mnoho akcií, to nedopadne dobře
David Rosenberg, hlavní ekonom Gluskin Sheff, upozorňuje na to, že americké domácnosti drží stejné množství akcií jako na vrcholu technologické bubliny. Dodává, že exponenciální růst cen akcií může trvat déle, než investoři v průměru čekají, konec růstu ovšem bude bolet.

2. Evropské akcie ve čtvrtek mířily vzhůru, vzestup vedl technologický sektor

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy většinou během čtvrtečního obchodování stoupaly. Investoři sledovali firemní výsledky a během odpoledne příznivě reagovali na optimistický začátek seance na Wall Street. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel téměř o dvě desetiny procenta výše než ve středu, když většina jeho sektorů končila v černých číslech, stejně jako většina velkých trhů. Výjimkou byl tentokrát hlavní index londýnské burzy FTSE 100, jenž odepsal 0,32 %. Německý DAX naopak přidal 0,74 %, zatímco francouzský CAC 40 skončil na zelené nule s minimálním ziskem 0,02 %. Nejúspěšnějším sektorem byly technologie, jež zakončily seanci se ziskem 1,4 %. 

Političtí vítězové a poražení roku 2017
Jak se v roce 2017 vedlo politických lídrům? Kdo slavil úspěchy a kdo by na loňský rok raději zapomněl? Server Politico ze svého přehledu nevynechal ani českou kotlinu.
Analytik: Akcie globálně nabídnou zhodnocení téměř 8 % ročně
Akcie budou dlouhodobě posilovat o 7,8 % ročně, Wall Street navzdory nadprůměrnému ocenění akcií ještě není na vrcholu. Takový akciový výhled nabídl na lednovém Investičním fóru v Praze nezávislý analytik se zkušenostmi z největších investičních bank Tibor Bokor.

3. Pražskou burzu ve čtvrtek táhl vzhůru Unipetrol

Index pražské burzy PX si ve čtvrtek připsal 0,31 % na 1 119,05 bodu. Při celkovém zobchodovaném objemu přes 562 milionů korun byl nejobchodovanějším titulem Unipetrol, jehož akcie stouply o 0,13 %. Největší zisk zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits, jejichž cena poskočila o 9,64 %. Naopak ztrácely oba rakouské finanční tituly (Erste -0,12 %, VIG -0,62 %)a Komerční banka (-0,21 %).

Novák (AKCENTA CZ): Středoevropské ekonomiky si vedou dobře, politických rizik se neobávám
Solidní růst ekonomiky a nízká míra nezaměstnanosti zdobí ekonomiky střední a východní Evropy. Podle Miroslava Nováka, analytika ze společnosti AKCENTA CZ, by příznivý vývoj měl pokračovat i v letošním roce. Uvedl to na lednovém Investičním fóru v Praze.

4. Očekávané události

V pátek dopoledne Německo zveřejní index výrobních cen, eurozóna výsledek běžného účtu a Spojené království zprávu o maloobchodních tržbách. Spojené státy odpoledne na trh pošlou finální lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a společnost Baker Hughes večer jako každý týden představí zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Výsledky hospodaření v závěru týdne představí Schlumberger. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Amazon zveřejnil užší výběr kandidátů na sídlo své druhé centrály

Americký internetový obchod Amazon zveřejnil ve čtvrtek užší výběr 20 kandidátů na sídlo své druhé centrály. Vedle New Yorku, Chicaga a Los Angeles je mezi nimi i hlavní město Spojených států Washington a kanadské Toronto. Které město z původně 238 přihlášených si podnik nakonec vybere, má být známo v průběhu tohoto roku. Amazon hodlá do nového sídla investovat pět miliard dolarů a vytvořit až 50 000 pracovních míst.

6. Evropská komise: Apple dále dluží Irsku 16 miliard USD, nehledě na platby v USA

Americká společnost Apple bude muset uhradit celých zhruba 16 miliard dolarů, které dluží na daních Irsku. Nic na tom nemění ani fakt, že v souvislosti s převodem peněz ze zahraničí do USA Apple slibuje, že v USA zaplatí na daních asi 38 miliard dolarů. Prohlásil to ve čtvrtek mluvčí Evropské komise. Kvůli sporu o platbu daně poslala komise loni na podzim Apple k soudu.

7. Ukrajina schválila zákon o privatizaci požadovaný MMF

Ukrajinští zákonodárci ve čtvrtek schválili zákon, jehož cílem je urychlit privatizaci více než 3 000 převážně ztrátových státních podniků a posílit její transparentnost. Schválení zákona je jednou z podmínek pro získání další finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu.

8. Rusko zakládá státní banku pro financování armády

Rusko založí státní banku pro financování potřeb sektoru obrany. Reaguje tím na americké sankce, které postihují ruské úvěrové instituce.

9. Volkswagen bude montovat auta ve Rwandě

Německý automobilový koncern Volkswagen začne montovat tři modely aut ve Rwandě. Vozy budou určeny k prodeji na místním trhu a pro nově zaváděnou službu sdílené jízdy. Firma ve čtvrtek uvedla, že do projektu, který jí má pomoci proniknout do subsaharské Afriky, investuje 20 milionů dolarů.

10. Ekonomickou situaci ČR kladně hodnotí nejvíce lidí od roku 1999

Ekonomickou situaci v Česku na konci loňského roku kladně hodnotilo 45 % lidí, nejvíce od roku 1999. Od té doby bylo maximum 40 % z počátku roku 2017. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Téměř dvě pětiny lidí uvedly, že nepovažují současnou ekonomickou situaci v ČR ani za dobrou, ani za špatnou.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Whole Foods jako za Brežněva

Jak získat v době hojnosti prázdné regály, nadávající zákazníky a frustrované zaměstnance? Ve Whole Foods ten hlavolam rozlouskli - znovuobjevili kouzlo centrálně plánované ekonomiky. Ústředí firmy v texaském Austinu zavedlo nový systém správy zásobování tak, aby obchody neměly žádné zboží ve skladech. Vše se objednává podle systému známého jako OTS, což není Otrava třetího stupně, nýbrž Order to Shelf čili objednávka do regálu (rovnou, bez přestupu ve skladu). A teď to nejdůležitější - o objemu objednávek se rozhoduje centrálně z Austinu.

Nejenže to firmě pomáhá ušetřit, nýbrž to ještě úspěšně evokuje obraz východoevropských obchodů s potravinami z dob sovětského centralizovaného zásobování, protože stačí málo, aby vše - dobře, skoro vše - bylo vyprodáno.

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
před 38 minutami

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna