Co musíte ráno vědět (2. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (2. listopadu)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na akciových trzích v Evropě a USA, co přineslo zasedání ČNB a jak se šikovně zbavit dluhu půl miliardy dolarů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstu, index Dow za poslední tři dny stoupl o více než 900 bodů

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za sebou posílily. Za jejich růstem stojí naděje, že Spojené státy a Čína dokážou vyřešit své obchodní spory. Náladu na akciovém trhu podpořily rovněž příznivé hospodářské výsledky některých firem. Index Dow vzrostl o 1,06 % na 25 380,74 bodu a za poslední tři seance se zvýšil o více než 900 bodů, širší index S&P 500 stoupl rovněž o 1,06 % na 2 740,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,75 % na 7 434,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,9 % na 19,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 3,14 %. V zelených číslech obchodování zakončily všechny sektory s výjimkou utilit, jež ztratily zhruba půl procenta. Nejvyšší zisk si připsal sektor základních materiálů, který vzrostl téměř o tři procenta. O více než dvě procenta zpevnilo také cyklické spotřební zboží.

Rekordní zisky nestačí aneb Jak těžký je život akciového analytika
Zisky amerických firem budou letos skvělé, znělo od začátku roku finančním mediálním éterem. A ony jsou! Jenže na růst cen akcií to nestačí.
3 témata, která znervózňují akciové investory
Zvýšená volatilita v posledních týdnech investorům připomněla, že akciový trh neroste do nebe. Kolísání cen jde podle analytiků z velké části na vrub výsledkové sezóny. To ale není jediné riziko současnosti. Jaká jsou ta další?

2. Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, v centru pozornosti bylo zasedání BoE

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy nenašly ve čtvrtek společný směr, když investoři reagovali na nezměněné úrokové sazby Bank of England a na zprávy o příznivém vývoji jednání o brexitu. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ziskem 0,2 procenta, přičemž jednotlivé sektory i burzy uzavíraly se smíšenými výsledky. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,19 procenta, německý DAX si naopak připsal 0,18 procenta a francouzský CAC 40 skončil se ztrátou 0,15 procenta. Před koncem obchodování posílila libra o 1,58 procenta na 1,297 dolaru.

Končí éra korporací?
Nástup takzvané gig economy oslabí pozici korporací, které přijdou o loajalitu zaměstnanců. Ti budou pracovat zároveň pro několik firem, a budou se tak primárně soustředit na vlastní zájmy, nikoli na zájmy zaměstnavatele, řekla v rámci projektu Alter Eko viceprezidentka společnosti SAP Andrea Hepnerová.

3. Pražská burza ve čtvrtek znovu posílila, stoupaly akcie bank

Pražská burza ve čtvrtek opět posílila. Index PX vzrostl o 0,37 procenta na 1070,59 bodu. Pomohl k tomu růst akcií Monety Money Bank a Komerční banky, které se podílely na většině z celkového objemu obchodů na burze. Nejvýrazněji si polepšily cenné papíry softwarové společnosti Avast, které posílily o 3,68 procenta na 84,50 koruny. Naopak největší propad postihl provozovatele horských středisek TMR, jehož akcie zlevnily o 3,21 procenta na 755 korun.

Investiční fórum: Jak investovat v roce 2019?
Chcete se dozvědět, jak se budou vyvíjet kapitálové, měnové, realitní a komoditní trhy v roce 2019? A co čeká svět alternativních investic? Jedinečnou možnost máte ve čtvrtek 3. ledna 2019 na Investičním fóru.

4. Očekávané události

V noci na pátek Austrálie zveřejní maloobchodní tržby a index výrobních cen. V Evropě dopoledne vyjdou indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru pro Španělsko, Itálii, Francii, Německo i celou eurozónu. Spojené království se pochlubí PMI ve stavebnictví a Německo odtajní index dovozních cen. Spojené státy na trh pošlou statistiku z trhu práce, obchodní bilanci, tovární objednávky, ISM index aktivity pro oblast New Yorku a údaje o počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. Obchodní bilanci a míru nezaměstnanosti odtajní také Kanada. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti AbbVie, Newell Brands, ExxonMobil, Chevron, Berkshire Hathaway, Alibaba Group či Erste Group Bank. Rakouská finanční skupina podle analytika J&T Banky Milana Vaníčka zveřejní 12% meziroční růst čistého zisku na 406 milionů EUR. "Důvodem by mělo být zlepšení na téměř všech hlavních položkách. Potvrzení solidního vývoje hospodaření by podle našeho názoru mohlo přilákat nákupní objednávky," uvedl Vaníček. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB opět zvedla sazby, utahuje šrouby nejrazantněji od jara 1996

Česká národní banka na listopadovém zasedání počtvrté v řadě a už popáté v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1,75 %, lombardní sazbu posunula z 2,5 % na 2,75 % a diskontní sazbu zvýšila z 0,5 % na 0,75 %. Zasedání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů. Zveřejněna byla i nová ekonomická prognóza. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 2. listopadu.

6. Británie se prý s EU předběžně dohodla o firmách ve finančnictví

Britská premiérka Theresa Mayová se s Evropskou unií předběžně dohodla na přístupu britských firem poskytujících finanční služby na evropský trh v období po brexitu. Ve čtvrtek o tom informoval server britského listu The Times, který se odvolává na nejmenované zdroje v britském kabinetu.

7. Bank of England ponechala základní sazbu na 0,75 %

Britská centrální banka na listopadovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. V srpnu Bank of England sazbu zvýšila o 25 bazických bodů, poprvé od loňského listopadu, v září měnovou politiku nezměnila. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP zůstává po listopadovém zasedání rovněž beze změny.

8. V Německu dostal soud první vzorovou žalobu na Volkswagen

Německá organizace na ochranu spotřebitelů Verbraucherzentrale Bundesverband podala ve čtvrtek u soudu v dolnosaském Braunschweigu první takzvanou vzorovou žalobu na koncern Volkswagen kvůli emisnímu skandálu. Institut vzorové žaloby, díky němuž se spotřebitelé nemusejí s velkými firmami soudit jednotlivě, je možné v Německu využít právě od čtvrtka.

9. Americký fond rizikového kapitálu koupil podíl v Deutsche Bank

Americký hedgeový fond Hudson Executive Capital LP koupil podíl v Deutsche Bank. Využil současné nízké ceny akcií největší německé banky a věří v jejich pozdější zhodnocení. Podle zakladatele fondu a bývalého člena finančního představenstva americké banky JPMorgan Chase Douglase Braunsteina je německá bankovní společnost "špatně pochopená a podceněná".

10. ČR: Přebytek státního rozpočtu ke konci října klesl na 5,7 miliardy Kč

Přebytek státního rozpočtu ke konci října klesl na 5,7 miliardy korun ze zářijových 16,8 miliardy korun. Loni v říjnu vykázal rozpočet přebytek 26,5 miliardy korun. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mabelon + 0,5 miliardy USD = Mabeljanov

Co že ta rovnice znamená? Podnikatel Igor Mabeljanov, který se loni přistěhoval z Ruska do Izraele, za sebou v Rusku zanechal dluh 500 milionů dolarů. Mabeľjanov v Rusku vlastnil řetězec klenotnictví, několik obchodů duty-free a investoval také do nemovitostí. Izraelské občanství získal na základě zákona o návratu, který umožňuje cizincům-židům získat občanství Izraele, napsal izraelský list The Marker.

Rus přijal v Izraeli jméno Jicchak Mabelon. Před odjezdem do Izraele v Rusku ohlásil bankrot. Bance Sberbank dluží údajně přes 200 milionů dolarů. Banka usilovala o to, aby Rus ohlásil bankrot i v Izraeli, ale podle tamního soudu zvolila špatný procedurální postup. Banka tvrdí, že v Rusku Mabelona zažalovala za dluh 15 miliard rublů (230 milionů dolarů) a že Rus využil své víry, aby uprchl před svými finančními povinnostmi v Rusku. V Izraeli ho banka vypátrala s pomocí soukromého detektiva.

Mabeljanov nyní žije v rodinném domě v Rišon Lecionu u Tel Avivu. Podle banky je motivem Mabeľjanova tajného přesídlení únik před věřiteli. Rus však u soudu uvedl, že jeho podnikání v Rusku bylo úspěšné až do ruské finanční krize v roce 2015. Označil se za filantropa a aktivního člena ruské židovské komunity. Sdělil také, že jeho podniky začaly mít problémy až po ruské invazi na Krym a kvůli následným mezinárodním sankcím. Důvodem jeho vystěhování byl údajně rostoucí antisemitismus v Rusku. A je to.

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé