Co musíte ráno vědět (2. října)
|

Co musíte ráno vědět (2. října)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co vše se za víkend stihlo odehrát na (geo)politické mapě a komu je v pondělí pětašedesát? I to by vás mohlo zkraje týdne zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek přepisovaly historii, všechny tři hlavní indexy zdražily i za týden, měsíc a čtvrtletí

Americké akcie uzavřely poslední zářijový týden růstem a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite vystoupily na nová maxima. Zájem byl především o akcie z technologického sektoru. Všechny hlavní indexy zaznamenaly zisky také za celý týden, měsíc i čtvrtletí. Index Dow v pátek přidal 0,11 % a uzavřel na 22 405,09 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,37 % na nové zavírací maximum 2 519,36 bodu (absolutní rekord benchmark posunul na 2 519,44 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,66 % na nové zavírací maximum 6 495,96 bodu (historické maximum benchmark posunul na 6 497,98 bodu). Index volatility VIX v pátek klesl o 0,42 % na 9,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 2,335 %. Z hlavních sektorů si nejlépe vedly technologie, jejichž dílčí index stoupl o zhruba 0,7 %. Dařilo se také sektoru zdravotní péče, finančnímu odvětví a odvětví cyklického spotřebního zboží. Mírně pod nulou skončily sektory necyklického spotřebního zboží, energetiky a veřejných služeb. Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 0,25 %, S&P 500 přidal 0,69 % a Nasdaq Composite vzrostl o 1,07 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Historicky slabé září zakončily americké akcie na rekordech, výsledková sezóna je za dveřmi
Index S&P 500 v posledním zářijovém týdnu posílil o 0,69 % a uzavřel zářijové obchodování na historickém maximu.

2. Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden si připsaly více než procento

Evropské akciové trhy v pátek stouply. Investoři se vraceli k důležitým událostem týdne, z nichž na obchodování pozitivně působilo zejména středeční oznámení daňové reformy amerického prezidenta Donalda Trumpa, a vyhodnocovali také řadu pátečních makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 v pátek zpevnil o 0,47 % na 388,16 bodu, za celý týden vzrostl o 1,29 % (září: +5,36 %, 3Q2017: +1,98 %). Britský FTSE 100 stoupl o 0,68 % na 7 372,76 bodu (týden: +0,8 %, září: +0,44 %, 3Q2017: +0,26 %), francouzský CAC 40 získal 0,68 % na 5 329,81 bodu (týden: +0,92 %, září: +5,92 %, 3Q2017: +0,68 %) a německý DAX si polepšil o +0,98 % na 12 828,86 bodu (týden: +1,88 %, září: +7,39 %), 3Q2017: +3,32 %).

Žebříček globálních finančních center: Karty míchá (nejen) brexit
Společnost Z/Yen dvakrát ročně aktualizuje svůj index globálních finančních center. Jak vypadá nejvyšších dvacet příček zářijového pořadí?

3. Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zůstala beze změny

Pražská burza v pátek potřetí v řadě zpevnila, index PX vzrostl o 0,14 % na 1 045,17 bodu. Nahoru trh táhly Erste Group Bank, Komerční banka a Fortuna, nedařilo se naopak ČEZ a Pegasu Nonwovens. Objem obchodů byl s 803 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek cenné papíry ČEZ, které zlevnily o 1,28 %. Výrazně klesly také Pegas Nonwovens (-3,88 %), Unipetrol (-1,16 %), Kofola ČeskoSlovensko (-0,72 %) a O2 Czech Republic (-0,74 %). Spokojeni naopak byli akcionáři společnosti Fortuna (+4,96 %), v plusu zakončily také Erste Group Bank (+2,04 %), Komerční banka (+0,56 %), VIG (+0,4 %) a CME (+0,28 %). Vítězem týdne se stala sázkařská společnost Fortuna (+5 %), po skončení dobrovolné nabídky odkupu se naopak propadla cena akcií Pegasu Nonwovens (-8,6 %).

Akciový výhled: Klid před bouří? Možná, ale kam povane vítr?
Růstový trend na globálních akciových trzích ve třetím čtvrtletí narušovalo narůstající geopolitické napětí. Přestože makroekonomické podmínky byly nadále pozitivní, jaderné harašení KLDR odrazovalo investory od rizikovějších investic. Po mírné pauze ve druhém kvartálu ale posilovala pražská burza, která více než 6% růstem překonala většinu západoevropských trhů a držela krok s ostatními středoevropskými parkety. Co čekat od akcií v dalších měsících?

4. Očekávané události

Týden zahájí série indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v jednotlivých zemích včetně ČR. Vedle toho bude oznámena míra nezaměstnanosti v zemích eurozóny, Spojené státy pak odpoledne předloží trhu údaje o stavebních výdajích. Na politické úrovni budou asi nejvíce sledované dozvuky násilně potlačeného nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Živý (geo)politický víkend

Katalánské referendum o nezávislosti na Španělsku centrální vláda označila za ilegální a policejními zásahy se pokusila mu zabránit. I tak část Katalánců hlasovala. U mnoha volebních místností se lidé střetli s policií, která nasadila i gumové projektily. Řada evropských politiků způsob potlačení plebiscitu odsoudila.

Turecko již nepotřebuje vstoupit do Evropské unie, ale pozastavená jednání o připojení k unii jednostranně neopustí. V projevu v tureckém parlamentu to v neděli řekl prezident země Recep Tayyip Erdoğan.

Americký prezident Donald Trump v neděli označil možnost vyjednávání KLDR za ztrátu času. Ministr zahraničí Rex Tillerson přitom v sobotu řekl, že USA zjišťují, zda by Severní Korea nechtěla o svém jaderném programu jednat. "Řekl jsem Rexi Tillersonovi, že ztrácí čas snahou o vyjednávání s 'malým rakeťákem'," napsal v neděli Trump na Twitteru.

6. Mnuchin: Nemůžeme zaručit snížení daní pro celou americkou střední třídu

Jedním z hlavních cílů daňového plánu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa je pomoc střední třídě. Americký ministr financí Steven Mnuchin však v neděli řekl televizní stanici ABC, že nemůže zaručit, že daně se sníží všem rodinám ze střední třídy.

Jak podle Goldman Sachs hrát Trumpovu daňovou reformu?
Americký prezident Donald Trump ve středu představil dlouho očekávanou daňovou reformu, která by měla snížit zdanění firemních zisků na 20 % ze současných 35 %. Z opatření však podle analytiků z americké investiční banky Goldman Sachs nemusí těžit jen korporace, ale i drobní investoři. Co analytici doporučují?

7. MF: Ekonomická úroveň ČR ve srovnání s 19 zeměmi eurozóny poroste

Ekonomická úroveň Česka v poměru k 19 zemím eurozóny v následujících letech mírně poroste. Ministerstvo financí v aktuální makroekonomické prognóze letos počítá s růstem českého hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně na 85 % a příští rok na 86 %. Loni byla ČR na 83 % zemí eurozóny. Česko by tak na tom bylo lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko či Slovinsko.

Česko zůstalo 31. v žebříčku konkurenceschopnosti, skokanem první desítky je Hongkong
Česká republika letos zůstala na žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), na 31. příčce. Zhoršilo se hodnocení hlavně tuzemské dopravní infrastruktury. Zpráva o globální konkurenceschopnosti 2017-2018 porovnávala 137 ekonomik světa. Studie bude zveřejněna na úterní konferenci WEF, kterou pořádá Praha 5.
Průzkum: Češi hodnotí svou situaci pozitivně, bojí se imigrace
Většina Čechů hodnotí svou životní situaci pozitivně, především z ekonomické stránky. Každý druhý Čech očekává, že se mu bude v následujících 12 měsících dařit lépe, 56 procent je spokojeno se svým životním standardem. Naopak obavy mají Češi z imigrace z mimoevropských zemí. Vyplývá to z průzkumu agentury GfK pro společnost Provident Financial, jehož se zúčastnilo 1 001 Čechů. Odpovídali také Poláci, Maďaři a Rumuni.

8. Aktivita v čínských továrnách rostla v září nejrychleji za 5 let

Aktivita ve zpracovatelském sektoru Číny rostla v září nejrychleji od roku 2012. Továrny zvyšovaly výrobu díky silné poptávce a vysokým cenám. Výroba, počet nových objednávek a výstupní ceny rostly nejvíce za poslední rok a dále zrychlil stavební sektor. Zpráva, kterou v sobotu zveřejnil čínský statistický úřad, zmírňuje obavy ze zpomalení čínské ekonomiky před důležitým politickým zasedáním.

9. Výsledky E4U za první pololetí potvrdily stabilitu hospodaření solární společnosti

V prvním pololetí roku 2017 bylo vyrobeno v obou elektrárnách provozovaných společností E4U celkem 2 713 MWh elektrické energie. Tento objem výroby byl zhruba pět procent nad dlouhodobým (osmiletým) průměrem, šlo tedy o zhruba očekávaný údaj. Za červenec a srpen 2017 bylo vyrobeno celkem 1 264 MWh, což je téměř identická výroba ve srovnání s obdobím července a srpna 2016 (1 255 MWh).

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jan Švejnar slaví 65. narozeniny. Patří mezi nejznámější české ekonomy

Ekonom a pedagog Jan Švejnar, který 2. října slaví pětašedesáté narozeniny, patří k nejvýraznějším postavám mezi českými ekonomy. Ve své vědecké práci se věnuje zejména ekonomii rozvojových zemí a strategii transformací jejich hospodářství. Široké veřejnosti je znám také jako někdejší kandidát na prezidenta republiky. V roce 2008, kdy hlavu státu volil ještě parlament, byl vážným soupeřem Václava Klause, který ho nakonec porazil až ve třetím kole druhé volby.

Jan Švejnar se narodil v Praze. V roce 1970 opustil s rodiči ještě před maturitou Československo a chybějící maturitní vysvědčení, kvůli kterému měl problémy s přijetím na evropské univerzity, jej nakonec přivedlo do USA. Zde studoval na Cornellově univerzitě a Princetonské univerzitě, kde v roce 1979 obhájil doktorát.

Pedagogickou dráhu zahájil koncem 70. let jako odborný asistent na Cornellově univerzitě. Poté jako pedagog působil i na Pittsburské a Michiganské univerzitě. Od roku 2012 je profesorem globální politické ekonomie na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Od pádu komunistického režimu má mnoho aktivit i v Česku. Coby učitel, spoluzakladatel a dlouholetý šéf Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální studia CERGE při Univerzitě Karlově se výrazně zasloužil o výchovu nové generace českých ekonomů. Působil i jako ekonomický poradce prezidenta Václava Havla. Zasedl také v poradním sboru Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) a byl členem Národní ekonomické rady vlády ČR.

Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
18:00

Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly

Akcie na západoevropských burzách v pondělí opět klesaly. Hlavním důvodem je opět rychle rostoucí počet nových...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit
17:52

Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit

Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským prezidentem Donaldem...
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
16:50

Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2, Erste a VIG, akcie Pilulky zdražily o téměř 18 %

Pražská burza zahájila týden poklesem. Index PX v pondělí oslabil o 0,33 % na 860,27 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů
16:36

Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů

Developerská společnost Finep CZ prodala dům se 70 byty pro nájemní bydlení v Praze na Barrandově investičnímu fondu...
Realitní trh Česká republika
WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu
15:46

WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

Světová obchodní organizace v pondělí oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev
15:38

Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev

Vláda schválila další rozšíření daňových úlev pro podnikatele a firmy zasažené opatřeními proti šíření koronaviru....
Česká republika Daně Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (26. října)
15:25

Ze světa investičních doporučení (26. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly
15:00

USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly

Prodeje nových domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,5 % na celoročně přepočítané tempo 0,959...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Realitní trh
Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %
14:54

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat...
Česká republika Daně Pracovní trh
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63…
12:19

Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 1,78 miliardy USD (odhad: 1,74 miliardy USD)

Americký výrobce hraček Hasbro ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o čtyři procenta na 221 milionů dolarů...
Americké akcie Výsledková sezóna
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
11:28

Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní kapitalizace firmy se zřítila o 25 miliard eur

Akcie německé softwarové společnosti SAP v pondělí dopoledne ztrácely více než 17 %. Tržní kapitalizace firmy se tak...
SAP Evropské akcie Panika na trzích
Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám
11:19

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům a naopak...
Banky Finanční sektor Úvěry
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
10:56

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v minusu. V zelených číslech se udržela jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
09:47

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer