Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v USA a Evropě, co má v plánu příští ministryně financí USA a v čem je Česká republika (zase jednou) první na světě? To vše musíte ráno vědět.

Image
Rouška, koronavirus, COVID-19 - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com

1. Americké akcie v úterý posílily, investoři věří v další podporu ekonomiky

Americké akcie zpevnily díky očekávání nových opatření na podporu ekonomiky Spojených států, která se potýká s negativními dopady pandemie covidu-19. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,38 % na 30 930,52 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,81 % na 3 798,91 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 1,53 % na 13 197,18 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,52 % na 23,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o půl bazického bodu na 1,092 %. Ceny ropy se zvedly bezmála o dvě procenta, mírně zdražilo zlato, zatímco stříbro odevzdalo v dolarovém vyjádření půl procenta. Bitcoin zpevnil o procento na zhruba 36 700 USD, ethereum vystřelilo o 14 % na více než 1 400 USD.

Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem

Doug Kass: Toto je 13 možných překvapení roku 2021

2. Evropské akcie v úterý ztrácely

Akcie na západoevropských trzích zaznamenaly v úterý po volatilním průběhu obchodního dne mírné ztráty. Po dobrém začátku investory znervóznilo možné prodloužení lockdownu v Německu. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,19 % na 407,92 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,11 % na 6 712,95 bodu, německý DAX oslabil o 0,24 % na 13 815,06 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,33 % na 5 598,61 bodu.

Regulovaná digitalizace: Bezhotovostní euro je (stále více) reálný projekt

3. Pražská burza mírně oslabila, v úterý se nedařilo akciím KB či Erste

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX klesl o 0,18 % na 1072,99 bodu. Dolů ho táhly především akcie Komerční banky a Erste. Z předních emisí ztratil mírně také ČEZ. Naopak se ziskem uzavřely Avast či O2 Czech Republic. Největší přírůstek, přes dvě procenta, registrovala Česká zbrojovka Group.

Jak (nejen v roce 2021) na kontrariánské investování

4. Očekávané události

Ve středu oznámí vývoj spotřebitelských cen Británie a Německo přidá ceny ve výrobě. Inflační data vyjdou také za celou eurozónu a v Kanadě, kde navíc centrální banka rozhodne o měnové politice. Spojené státy přidají index cen domů. Pokračuje také výsledková sezóna a dopoledne se můžete těšit na stream s aktuálními investičními nápady. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kandidátka na ministryni financí USA plánuje revizi sankcí. Také chce silnou podporu ekonomiky

Kandidátka na americkou ministryni financí Janet Yellenová v případě nástupu do funkce počítá s rychlým spuštěním revize sankční politiky Spojených států. Yellenová to uvedla při úterním slyšení v Senátu. Dodala, že jejím cílem je zajistit, aby se sankce využívaly "strategicky a přiměřeně". Vedle toho Yellenová dala jasně najevo, že je namístě americkou ekonomiku výrazně fiskálně podpořit.

6. Gazprom varuje před rizikem zrušení plynovodu Nord Stream II

Ruský plynárenský gigant Gazprom připustil existenci rizika, že výstavba plynovodu Nord Stream II bude kvůli různým problémům, včetně politických tlaků, zastavena nebo úplně zrušena. Firma o tom podle agentury Reuters informuje v prospektu, v němž nabízí prodej eurobondů.

7. Obchod KLDR s Čínou loni kvůli koronaviru klesl o 81 %

Hodnota obchodu mezi Severní Koreou a Čínou se loni propadla o 80,7 % na 539 milionů USD. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský celní úřad. Čína je hlavním spojencem KLDR, na kterou jsou uvaleny mezinárodní obchodní sankce. Na celkovém objemu obchodu komunistické Koreje se Čína podílí asi 90 %. Loni izolovanou ekonomiku Severní Koreje navíc zatížila omezení související se snahou zabránit šíření nemoci covid-19.

8. Země EU chystají plány pro čerpání z fondu obnovy, Evropská komise vidí chyby

Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi k posouzení, mají nedostatky, jež by státům komplikovaly plné čerpání peněz z mimořádného krizového fondu. Po videokonferenci s ministry financí členských zemí to v úterý řekl místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis. Podle portugalského předsednictví státy směřují k tomu, aby v polovině roku mohly z balíku obsahujícího 672 miliard eur dostat první peníze.

9. Bidenův test: Naplánovat růst v politicky rozdělené zemi

Když Joe Biden vstoupil do Bílého domu jako viceprezident, ekonomika byla samý kráter. Nezaměstnanost rostla, akcie se hroutily, miliony Američanů byly v počátečním stádiu ztráty domova kvůli prasknutí bubliny na trhu s bydlením. O 12 let později se Biden vrací do Bílého domu jako prezident a ekonomika je poničená pandemií, píše agentura AP. Tentokrát je ale situace odlišná.

10. Předání moci na Twitteru bude složitější než při nástupu Trumpa

Procesu předávání moci mezi administrativou končícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a týmem kolem Joea Bidena se účastní i velké sociální sítě. Facebook, Twitter i YouTube s koncem Trumpova mandátu převádí oficiální prezidentské účty do rukou nových správců. Deník The New York Times informuje, že v případě Twitteru letos přechod nebude tak jednoduchý jako před čtyřmi roky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Česká firma vyvinula první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Česká firma Pardam Nano4fibers z Roudnice nad Labem na Litoměřicku vyvinula a začíná vyrábět první nanovlákenný respirátor nejvyšší ochranné třídy FFP3 na světě. V úterý o tom informovala firma a Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, jejímž je členem. Společnost uvedla, že díky nanomembráně se zvyšuje odolnost vůči vlhkosti, a respirátor tak lze při správné péči používat jako ochranu před viry a bakteriemi po více dnů.

Absence výdechového ventilu podle ní umožňuje uživateli chránit nejen sebe, ale i své okolí, neboť potenciální viry a bakterie uživatel nevylučuje do okolí. "Od jara jsme pracovali na plné certifikaci respirátoru, který by splňoval parametry pro nejvyšší ochrannou třídu FFP3. Jsem rád, že po několika měsících vývoje a testování jsme certifikovali jako první v Česku nanovlákenný respirátor, který je i světovým unikátem," řekl v úterý ředitel firmy Jan Buk.

Asociace nanotechnologického průmyslu ČR uvedla, že nanovlákenný respirátor BreaSAFE Classic FFP3 získal vedle certifikátu vydaného podle evropské normy také potvrzení z americké laboratoře Nelson Labs potvrzující více než 99,5% záchyt virů a bakterií. Aktuální výrobní kapacita společnosti Pardam Nano4fibers je 800 000 respirátorů měsíčně a byla rozšířena i za přispění programu ministerstva průmyslu a obchodu Czech Rise Up.

Společnost Pardam Nano4fibers se zabývá výzkumem a vývojem nanovláken, jejich aplikací a uplatněním v komerční sféře. Na poli nanovláken se pohybuje více než deset let a uvádí, že je světovým lídrem ve vývoji a průmyslové výrobě anorganických nanovláken a polymerních nanovlákenných membrán.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat