Co musíte ráno vědět (21. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (21. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak v letošním a příštím roce podle ministerstva financí poroste česká ekonomika a jaká emise dluhopisů by mohla zaujmout opravdu dlouhodobé investory? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie na úvod týdne posílily, dařilo se i dolaru

Akciové indexy v USA v pondělí posílily díky oživení průmyslových titulů, zisky technologických akcií však částečně kompenzoval pokles zdravotnického sektoru. Index Dow, jenž zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,31 % a obchodování uzavřel na 24 430,33 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,13 % na 2 582,14 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,12 % na 6 790,71 bodu. 7 z 11 hlavních oborových indexů zpevnilo v čele s průmyslem, financemi a spotřebitelskými tituly, ztrácely naopak energetika, veřejné služby nebo zdravotnictví. Index volatility VIX klesl o 6,82 % na 10,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než dva bazické body na 2,3648 %. Bitcoin zdražil o více než 2 % na více než 8 200 USD, ethereum přidalo přes 4 %.

Goldman Sachs: 50 titulů pro současné prostředí
Globální ekonomika má v nejbližších letech růst jen mírně a analytici z Goldman Sachs vybrali 50 akciových titulů, kterým by takové podmínky měly nejvíce prospívat. Které to jsou a jaké podmínky musejí splnit?
Američané oslaví Den díkůvzdání. Pro akcie to historicky znamená zelenou
Index S&P 500 v týdnech, které zahrnují Den díkůvzdání, svým výkonem historicky překonává průměrné čtyřdenní období. Pro tento ani následující týdny listování burzovním almanachem nic neznamená, býčí oko se ale jistě potěší.

2. Evropské burzy v pondělí stouply, akcie švýcarské společnosti Roche získaly bezmála 6 %

Evropské akciové trhy zahájily týden v plusových číslech. Investory sice znervóznilo dění v Německu, kde ztroskotala jednání o nové vládě, pozitivně však na obchodování v Evropě působil ziskový začátek seance na Wall Street. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,67 % na 386,39 bodu, britský FTSE 100 získal 0,12 % na 7 389,46 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,4 % na 5 340,45 bodu a německý DAX si polepšil o 0,5 % na 13 058,66 bodu. Index švýcarských akcií SMI stoupl o 1,26 % díky téměř 6% zisku švýcarské farmaceutické společnosti Roche. Ta v pondělí investory potěšila zprávou, že úspěšně dokončila testy léku na rakovinu plic.

Evropa může na americké technologické obry "shodit" matku všech pokut
Tržní kapitalizace Amazonu, Applu, Facebooku i Microsoftu by brzy mohla vystoupat nad bilion dolarů, tvrdí Scott Galloway, podnikatel a profesor marketingu na New York University Stern School of Business. Tím jediným, co by se jim mohlo postavit do cesty, je podle něj zásah z vyšších míst.

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně klesla, CME odepsala zhruba 3 %

Pražská burza v pondělí nenavázala na zisk ze závěru minulého týdne, index PX klesl o 0,11 % na 1 053,55 bodu. Dolů trh stáhly Erste Group Bank a MONETA Money Bank, dařilo se naopak energetické skupině ČEZ a Komerční bance. Objem obchodů byl s 438 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry ČEZ, které zdražily o 0,52 %. Nejvyšší zisk si připsala VIG (+1,85 %). Další finanční tituly se však na směru neshodly (Erste Group Bank -1,9 %, Komerční banka +0,62 %, MONETA Money Bank -0,39 %).

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy
Technická analýza cen akcií ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank, jejímž autorem je analytik Šimon Janů z České spořitelny.
KONTEXT: Proč v Česku již dobře (ne)bylo aneb Jak je dobré míti EU
Domácí ekonomika i ve třetím čtvrtletí překonala očekávání trhu. Většina zavedených tipujících se proto chystá na revizi odhadu celoročního růstu. Společně s tím nicméně analytici bedlivě sledují narůstající rizika, která mohou dobře rozjetou party ukončit. Klíčový je v této souvislosti nedostatek poptávaných zaměstnanců, kvůli kterému se nejspíše na vlně evropské euforie povezeme o něco kratší dobu, než bychom si přáli. Poučíme se?
Novák (ČEZ): Posilování koruny pro nás není velkým rizikem. Bulharská aktiva prodáme, jen pokud to bude výhodné
Jaký vliv má na hospodaření ČEZ sílící česká měna? A dokdy by se mělo rozhodnout o prodeji bulharských aktiv české energetické jedničky? Zeptali jsme se finančního ředitele ČEZ Martina Nováka.

4. Očekávané události

V noci na úterý odtajní australská centrální banka zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Dopoledne Švýcarsko zveřejní výsledek obchodní bilance, Británie přidá zprávu o úvěrování ve veřejném sektoru a Evropská centrální banka zveřejní zprávu o finanční stabilitě EU. Odpoledne na trh Spojené státy pošlou index aktivity chicagského Fedu a zprávu o prodejích starších domů a na Stern School of Business vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. Hospodářskými výsledky se v Evropě pochlubí Medtronic či easyJet a v USA mimo jiné společnosti Hormel Foods, Dollar Tree, Campbell Soup nebo HP, Hewlett Packard Enterprise a salesforce.com. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok

Ministerstvo financí ČR v nové prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 4,1 % a příští rok na 3,3 %. Ke zvýšení odhadů vedla dobrá kondice české ekonomiky i vývoje v zahraničí, informoval v tiskové zprávě úřad. V předchozí červencové prognóze ministerstvo počítalo letos s růstem ekonomiky o 3,1 % a pro příští rok s 2,9 %. Loni hrubý domácí produkt stoupl o 2,6 %.

6. Členové OPEC údajně podporují prodloužení dohody o omezení těžby

Většina členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) podporuje prodloužení dohody o omezení těžby. Konečné rozhodnutí ale padne až na schůzce kartelu, která se bude konat 30. listopadu. Podle agentury Reuters to v pondělí řekl íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne.

7. Uber koupí 24 000 samořízených aut od švédské společnosti Volvo

Alternativní taxislužba Uber hodlá od švédské společnosti Volvo koupit až 24 000 osobních vozů s autonomním řízením. Budováním vlastní flotily aut by společnost učinila první krok od stávajícího modelu, v němž její řidiči používají své automobily.

8. Automobilka Volkswagen zlepšila výhled pro tržby i zisk

Německý automobilový koncern Volkswagen očekává, že do roku 2020 zvýší tržby o více než 25 % z rekordních 217 miliard eur loni. V březnové prognóze firma růst tržeb odhadovala na více než 20 %. Automobilka v pondělí také uvedla, že odhad růstu hrubého zisku do roku 2020 zvyšuje na nejméně 30 % z dříve předpokládaných minimálně 25 %.

9. Toshiba zvýší kapitál, aby odvrátila stažení akcií z burzy

Japonský elektrotechnický koncern Toshiba se rozhodl zvýšit kapitál o 600 miliard jenů. Transakce má pomoci odvrátit hrozbu, že akcie podniku budou staženy z burzy v případě, že se nepodaří včas dokončit prodej čipové divize. Toshiba rovněž uvedla, že posoudí možnost prodeje aktiv americké jaderné divize Westinghouse, která byla letos nucena vyhlásit bankrot.

10. Webový obchod Alibaba kupuje podíl v provozovateli hypermarketů

Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding investuje 22,4 miliardy hongkongských dolarů (62,2 miliardy Kč) do nákupu více než třetinového podílu v největším čínském provozovateli hypermarketů Sun Art Retail Group. Alibaba v pondělí uvedla, že se tak stane druhým největším akcionářem společnosti Sun Art, která v Číně provozuje asi 450 hypermarketů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dánská energetická společnost vydala dluhopisy splatné v roce 3017

Srdce investorů, kteří hledají dlouhodobé investice, musela zaplesat nad krokem dánské energetické společnosti Ørsted, která v minulém týdnu vydala tisícileté dluhopisy. Firma si od vydání hybridních bondů, u nichž má investor právo být uspokojen při splatnosti dluhopisu akciemi vydavatele bondu, slibovala získání prostředků, které budou použity na projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Že šlo o sázku na správnou kartu, dokládá úspěch vydaných dluhopisů. Během jedné noci od vydání cenných papírů se totiž podařilo vybrat téměř půl miliardy eur, přičemž celková hodnota všech nabídek dosáhla 2,4 miliardy eur. Podle agentury Bloomberg ale emise žádnou velkou kuriozitou, přičemž vysvětlení je celkem jednoduché (najdete v článku).

Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly…
Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly…
18:00

Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 procenta na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 procent. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD …
13:06

Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD (odhad: -5,86 USD), tržby 3,17 miliardy USD (loni: 11,91 miliardy USD, odhad: 2,81 miliardy USD)

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy...
Americké akcie Doprava Turismus a cestovní ruch
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
12:59

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
12:51

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport