Co musíte ráno vědět (21. září)

Jak velkou paseku nadělala Evergrande v pondělí na světových trzích, kdo vydělá na nedostatku zemního plynu v Evropě a kolik miliard forintů stojí hlasy maďarských voličů? I to musíte ráno vědět.

1. Akcie v USA na úvod týdne kvůli čínské Evergrande výrazně ztratily, Nasdaq je nejníže za měsíc

Americké akcie v pondělí výrazně oslabily, index technologického trhu Nasdaq Composite je nejníže za zhruba měsíc. Obavy z možného kolapsu čínské realitní společnosti Evergrande a jeho dopadů spustily rozsáhlý výprodej. Investoři též neklidně vyhlížejí zasedání americké centrální banky, které se koná tento týden. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,78 % na 33 970,47 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,70 % na 4 357,73 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 2,19 % na 14 713,90 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 23,55 % výše na 25,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o šest bazických bodů na 1,312 %. Ceny ropy se snížily o 1,5-3,0 %, půl procenta přidalo zlato, stříbro stejnou část své hodnoty odepsalo. Ztrácely také bitcoin a ether (-8 %, respektive -9 %).

Býk (býčí trhy)
20. 9. 2021 8:03
JPMorgan a Goldman Sachs vyhlížejí další růst cen amerických akcií. Index S&P 500 může atakovat hladinu 5 000 bodů a na korekci nejsou podmínky

Září je zatím pro investory do amerických akcií náročné, index S&P 500 má za sebou dva týdny poklesů a přece jen...

2. Evergrande v pondělí děsila i evropské investory, banky ztratily čtyři procenta

Kolaps čínského realitního gigantu Evergrande v pondělí přinesl ztráty nejen asijským, ale také evropským investorům. Bankovní sektor starého kontinentu zaznamenal více než čtyřprocentní pokles, což je letošní nejhorší denní výsledek. Z velkých evropských benchmarků si vedl nejhůře německý DAX. Na burzách dále sílí obavy, že se centrální banky ve velkých zemích chystají omezovat podpůrná opatření zavedená loni kvůli dopadům pandemie covidu-19.

Býk vs. medvěd
20. 9. 2021 18:02
Negativismus po roce 2008 měl důvod, vítězi se ale opět stali optimisté

Po roce 2008 se ve světě investic stal mainstreamem pesimismus, jedním z nejčtenějších investičních webů byl Zero Hedge...

3. České akcie v pondělí odepsaly přes půl druhého procenta, zisk vybojovala jen CZG

Pražské burze se v pondělí nevyhnul celosvětový akciový výprodej. Index PX oslabil o 1,69 % na 1 283,2 bodu především vinou Erste a Komerční banky, jejichž ztráty přesáhly dvě procenta. Jediným titulem na trhu Prime, který úspěšně bojoval s negativním trendem, byla Česká zbrojovka Group. 

Video thumbnailplay-btn
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?

Stále levné a dostupné hypotéky v kombinaci s hrozbou inflace a malou nabídkou na trhu posouvají ceny českých...

4. Očekávané události

V úterý vyjde zápis z posledního zasedání centrální banky Austrálie a v Americe budou oznámena vydaná stavební povolení, zahájená výstavba a také běžný účet. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
17. 9. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010

Akcie čínské realitní společnosti Evergrande, která se potýká s finančními problémy, se během pondělního obchodování na burze v Hongkongu propadly až o 19 % a dostaly se na nejnižší úroveň od května 2010. Investoři jsou pesimističtí ohledně vyhlídek podniku, zatímco regulační úřady varují, že neschopnost firmy splácet závazky by mohla způsobit širší problémy v čínském finančním sektoru.

6. Norsko v příštích měsících zvýší dodávky plynu do Evropy

Norská ropná a plynárenská společnost Equinor a její partneři získali povolení ke zvýšení dodávek plynu z norských nalezišť Troll a Oseberg. Equinor v pondělí uvedl, že v příštích 12 měsících tak bude moci posílat přes plynovody více suroviny do dalších evropských zemí. Ceny plynu se v Evropě v posledních měsících výrazně zvyšují. Ruská společnost Gazprom v minulých dnech dokončila plynovod Nord Stream 2 do Německa, Evropská unie ale ruský plyn nechce.

7. Lufthansa chce z prodeje akcií získat 2,1 miliardy eur na splacení státní půjčky

Německá letecká společnost Lufthansa chce získat 2,14 miliardy eur prodejem akcií s velkou slevou. Získané peníze pak využije na splacení finanční pomoci, kterou získala v době pandemie od německé vlády. Ta aerolinkám celkem schválila půjčku devět miliard eur.

8. FT: Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times. Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů. To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

9. PPF údajně zvažuje možnosti prodeje části společnosti CETIN

Podle pondělních Hospodářských novin investiční skupina PPF zvažuje mimo jiné další strategický rozvoj společnosti CETIN, v rámci kterého má být zvažován také možný prodej části firmy přes veřejný trh. Údajně se zvažuje buď uvedení části společnosti na burzu v Amsterdamu, nebo prodej jinému investorovi napřímo.

10. Rubl po volbách v Rusku sestoupil na nejnižší úroveň za téměř dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn. Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Maďarská vláda vrátí rodičům daně z příjmů, krok vyjde na stovky miliard forintů

Maďarská vláda na začátku nadcházejícího roku vrátí rodinám s dětmi část daní z příjmů za tento rok v celkové výši 600 miliard forintů (43,1 miliardy Kč) a kvůli rostoucí inflaci vyplatí důchodcům zvláštní příspěvek. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámil maďarský premiér Viktor Orbán.

Daň z příjmů hodlá vláda v únoru vrátit všem rodinám. Částka bude přitom zastropována výší daně z příjmů odvedenou při průměrné mzdě. "Dohromady vrátíme 600 miliard forintů 1,9 milionu rodičů," řekl Orbán na zasedání parlamentu.

Podle Orbána si vláda může tyto kroky dovolit díky oživení ekonomiky po pandemickém útlumu. Premiér uvedl, že maďarská ekonomika by tento rok měla růst o více než 5,5 %.

Premiér rovněž vyzval ke zvýšení minimální mzdy ze současných 167 400 forintů (zhruba 12 000 Kč) na 200 000 forintů (zhruba 14 400 Kč). Upřesnil, že probíhající jednání se zaměstnavateli dávají vysokou naději, že v tomto ohledu dojde k dohodě.

Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby, v nichž se poprvé za deset let rýsuje konkurenční boj, podotkla agentura Reuters. Proti Orbánovi se chce totiž postavit široká koalice opozičních stran. Maďarský předseda vlády prosazuje stále radikálnější kroky v sociální politice, která je podle něj motivována snahou ochránit tradiční křesťanské hodnoty. Potvrdil například svoji podporu zákonu, který byl schválen v červnu a zakazuje jakékoli zobrazení či propagaci homosexuality mezi nezletilými. Podle představitelů Evropské unie tato norma diskriminuje sexuální menšiny a je v rozporu s hodnotami EU.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 10. 2021 20:30
SLEDOVALI JSME: Představení Indexu investiční gramotnosti
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Zlato jako opravdu bezpečný přístav aneb Proč (ne)řešit nákupní cenu
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
23. 10. 2021 20:00
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Začátek výsledkové sezóny na Wall Street vyzněl slibně, čísla bank…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat