Co musíte ráno vědět (22. března)
|

Co musíte ráno vědět (22. března)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jak v loňském roce hospodařil energetický gigant ČEZ a který český fotbalista se může pochlubit zlatou mincí s vlastním portrétem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Velké čekání v úterý skončilo. Americké akciové indexy po pěti měsících ztratily přes procento

Americké akciové trhy ztrácely od začátku úterního obchodování. Níže stahovaly trh například akcie bank, kterým nesvědčily poklesy výnosů amerických vládních dluhopisů. Ve Spojených státech se navíc řeší to, zda se Donald Trump zamotá do sporů s Kongresem o osud zdravotnické reformy, zatímco trh od něj čeká především opatření na podporu ekonomiky. Index Dow oslabil o 1,14 % na 20 668,01 bodu a S&P 500 odepsal 1,24 % na 2 344,02 bodu, čímž oba poprvé po více než 100 obchodních dnech ztratily přes procento. Index S&P 500 to navíc seslalo pod nejbližší hranici podpory okolo 2 350 bodů. Index Nasdaq Composite v úterý oslabil dokonce o 1,83 % na 5 793,83 bodu. V mírném plusu se udržely pouze sektory necyklického spotřebního zboží a veřejných služeb, nejhlubší ztráty naopak zaznamenala odvětví technologií, financí a základních materiálů. Index volatility VIX stopl o 9,96 % na 12,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 4,5 bazického bodu na 2,4157 %.

Americké akcie a silný býk? Ne tak docela!
Akciový trh v USA pokračuje v jednom z nejdelších růstů bez alespoň 20% korekce. Pohled na jednotlivé sektory ale odhaluje, že od března 2009, kdy hlavní indexy dosedly na dno, nastala řada dílčích medvědích trendů. Na jednu stranu to ukazuje, že není vše tak růžové, jak se zdá, na druhou stranu to ale dává býkům naději, že růst může navzdory stále vyšším valuacím pokračovat.

2. Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v červených číslech, výrazně klesl sektor základních materiálů

Evropské akcie v úterý prohloubily pondělní ztrátu. Níže je stáhl propad amerických akcií, které po plusovém úvodu seance kvůli klesajícím výnosům amerických státních dluhopisů spadly do negativního pásma. V hledáčku investorů je nyní zejména čtvrteční vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové. Britský FTSE 100 přišel o 0,69 % na 7 378,34 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,19 % na 5 002,43 bodu a německý index DAX se snížil o 0,75 % na 11 962,32 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,53 % na 375,67 bodu. Nedařilo se zejména sektoru zdravotní péče, jenž ztratil necelé procento. Podepsalo se na něm dění v USA, kde republikánští členové Kongresu připravili návrh zákona na zrušení a nahrazení Obamacare. Výrazně kleslo také odvětví základních materiálů (-2,5 %), které ovlivnil pokles cen kovů. Z úterních makrodat upoutala pozornost zejména britská inflační statistika. Inflace ve Spojeném království byla v únoru nejvyšší od září 2013. Spotřebitelské ceny v meziročním srovnání stouply o 2,3 %, a poprvé od roku 2013 tak inflace překročila 2% cíl britské centrální banky.

V kůži portfoliomanažera (5. díl): Realitní dividendová defenziva
V dalším dílu seriálu, ve kterém vás nechávám nahlédnout do své investiční kuchyně, se vydáme na realitní trh. Portfolio Conseq Invest Akciového fondu, stejně jako všechna ostatní akciová portfolia, se snažíme řídit hodnotovým stylem s důrazem na nízké ukazatele ocenění ve spojení s výrazným bezpečnostním rizikovým polštářem. Část pozic je proto určena "defenzivním" akciím firem se silným FCF výnosem (volným cash flow), nízkým zadlužením a atraktivním dividendovým výnosem a kvalitním managementem. Takovou společností je například rakouská Atrium European Real Estate.

3. Pražská burza v úterý zpevnila, akcie ČEZ po oznámení hospodářských výsledků stouply o procento

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX vzrostl o 0,3 % na 982,72 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Komerční banky a energetické skupiny ČEZ, nedařilo se naopak rakouským titulům. Objem obchodů byl s 572 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý akcie energetického gigantu ČEZ, které zdražily o 1,01 %. K dobrému výkonu titulu pomohlo zveřejnění hospodářských výsledků za loňský rok. Druhý nejvyšší zobchodovaný objem zaznamenaly cenné papíry Komerční banky, které stouply také o 1,01 %. Dalším finančním titulům se však nedařilo. Erste Group Bank odevzdala 0,58 %, MONETA Money Bank přišla o 0,17 % a VIG klesla o 1,01 %. Nedařilo se ani petrochemickému holdingu Unipetrol, jehož akcie zlevnily o 0,36 %. Nejvyšší procentuální zisk si v úterý připsala mediální společnost CME (+1,72 %). spokojeni však mohou být také akcionáři Fortuny (+0,9 %), O2 Czech Republic (+1,05 %) a Philip Morris ČR (+0,9 %).

4. Očekávané události

V noci na středu v Japonsku vyjdou statistiky lednové obchodní bilance a zápis z posledního zasedání japonské centrální banky. Za řečnický pultík se postaví Guy Debelle z australské centrální banky. V Evropě dopoledne vyjde lednová bilance běžného účtu a pozornost bude poutat i zasedání ECB, které však nebude věnováno otázkám nastavení měnové politiky. Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území, zveřejněny budou také únorové prodeje starších domů a lednový index cen domůUdálosti celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. ČEZ za loňský rok vykázal upravený čistý zisk 19,6 miliardy korun, navrhuje vyplatit dividendu 33 korun na akcii

Energetická skupina ČEZ v loňském roce hospodařila s upraveným čistým ziskem 19,6 miliardy korun. Podařilo se jí tak překonat cíl managementu 18 miliard korun. Spolu se zveřejněním hospodářských výsledků ČEZ oznámil také záměr navrhnout na valné hromadě výplatu dividendy v hrubé výši 33 korun na akcii. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl na zisku 40 korun na akcii.

ČEZ příjemně překvapil hospodářskými výsledky i navrhovanou dividendou. Jak reportovaná čísla a upravenou dividendovou politiku hodnotí finanční ředitel společnosti?
Kvartální i celoroční hospodářské výsledky energetické skupiny ČEZ investory příjemně překvapily a pozitivně trh přijal i záměr společnosti navrhnout výplatu dividendy z loňského zisku ve výši 33 korun na akcii. Jak výsledky za loňský rok hodnotí finanční ředitel společnosti Martin Novák a proč se ČEZ rozhodl dočasně upravit svoji dividendovou politiku?
ČEZ chce letos vstoupit až do 4 startupů v takzvané nové energetice
Energetická skupina ČEZ chce v letošním roce prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital uskutečnit dvě až čtyři nové akvizice do startupů v pokročilejší fázi růstu v oblasti takzvané nové energetiky v Česku a Evropské unii. Na úterní tiskové konferenci k loňským výsledkům společnosti to uvedl šéf týmu Rozvoj ČEZ Tomáš Pleskač. Plánovanou výši těchto investic nespecifikoval.

6. OECD: Růst čínské ekonomiky letos i příští rok zpomalí

Tempo růstu čínské ekonomiky v letošním roce zřejmě zpomalí na 6,5 % a příští rok na 6,3 %, přestože vývoz by měl ožít díky posílení globální poptávky. Ve svém pravidelném výhledu to uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Varovala však také před obrovským růstem firemního dluhu v zemi.

7. Zahraniční dluh Česka loni stoupl o desetinu na 3,528 bilionu Kč

Dluh Česka vůči zahraničí loni meziročně vzrostl o 332 miliard na 3,528 bilionu korun. Odpovídal tak 74,8 % HDP. Růst dluhu výrazně zrychlil, ke konci roku 2015 činil meziroční nárůst podle aktuálních údajů 172 miliard korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka. Mezičtvrtletně dluh ve čtvrtém čtvrtletí 2016 vzrostl o zhruba 142 miliard korun.

8. Čína hodlá zkrotit "přehřátý" trh nemovitostí

Velká čínská města zahájila další kolo restrikcí ve snaze zchladit přehřátý realitní trh, kterému podle čínských médií hrozí, že přeroste do bubliny. Nemovitosti se minulý týden dostaly i na pořad jednání výročního zasedání čínského parlamentu, vláda přislíbila "zkrotit ceny realit na přehřátém trhu", uvedl list Financial Times.

9. ČNB zřejmě musela po Zemanových slovech skoupit eura za 54 miliard korun

Prezident Miloš Zeman v pondělí při návštěvě Olomouckého kraje prohlásil, že by Česká národní banka mohla intervence proti koruně ukončit dříve než v polovině roku. Po jeho slovech výrazně vzrostla aktivita na devizovém trhu. Prezidentovy komentáře totiž zřejmě přilákaly další zahraniční kapitál, zároveň mohly donutit některé váhající české vývozce zajistit se proti budoucím kurzovým výkyvům.

10. Eurostat: České stavebnictví bylo loni v EU osmé nejhorší

Výkon českého stavebnictví byl loni z 28 zemí Evropské unie osmý nejhorší. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat, podle nichž české stavebnictví loni meziročně kleslo o 6,2 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Fotbalista Nedvěd má zlatou minci s vlastním portrétem

Bývalý kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd má minci s vlastním portrétem. Do zlata si ji v úterý osobně vyrazil v České mincovně v Jablonci nad Nisou. Čtyřiačtyřicetiletý někdejší záložník je desátý v sérii věnované československým fotbalovým legendám, pomyslnou jedenáctku zkompletuje nejlepší střelec v historii národního týmu Jan Koller.

"Je to obrovská čest. Vidět svůj obličej na minci, ten pocit je zvláštní, ale máte takovou hrdost v sobě," uvedl před ražbou držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy z roku 2003.

Výtvarnou podobu jeho mince vytvořil medailér Martin Dašek. Na rubu je Nedvěd vyobrazen s nezaměnitelným střapatým účesem. "Poznávám se. I když se mi zdá, že jsem tam trochu oteklý, ale mně se (mince) líbí. Je to hezká mince, obrázek pěkný," zhodnotil svůj portrét Nedvěd, nynější viceprezident Juventusu Turín. Na minci je i Nedvědův podpis a nápis, že patří mezi vicemistry Evropy z roku 1996. S reprezentací získal na evropském šampionátu ještě bronz v roce 2004.

Mincovna vydává na počest Nedvěda zlaté a stříbrné mince. Zlaťáky jsou vyraženy ze čtvrtiny troyské unce v počtu 200 kusů, jedna stojí 11 450 Kč. Stříbrných mincí o hmotnosti 29 gramů je 500, a prodávají se po 1 450 Kč. Do zlata mají vyražený portrét i brankář Ivo Viktor, obránci Jan Lála, Karol Dobiaš a Miroslav Kadlec. Ve zlaté záloze jsou vedle Nedvěda ještě Josef Masopust, Karel Poborský a Antonín Panenka. Útočnou trojici tvoří Josef Kadraba, Zdeněk Nehoda a Jan Koller, jehož mince by se měla razit zhruba za měsíc.

Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost…
Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost…
před hodinou

Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost konektivity

Fidelity International přejmenovává svůj fond Fidelity Global Communication Fund na Future Connectivity Fund. Nový...
Telekomunikace Internet 5G sítě
MONETA vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,92 miliardy…
MONETA vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,92 miliardy…
07:17

MONETA vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,92 miliardy Kč, výsledek ovlivnily opravné položky

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 1,92 miliardy Kč. Meziročně...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky
Co musíte ráno vědět (30. října)
Co musíte ráno vědět (30. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím...
Musíte vědět
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
včera v 22:56

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
včera v 22:40

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
včera v 22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
včera v 21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
včera v 21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
včera v 19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
včera v 18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
včera v 18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
včera v 17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
včera v 17:44

ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
včera v 15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil
včera v 15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
včera v 15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi
včera v 14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
včera v 14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky