Co musíte ráno vědět (22. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (22. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo na evropských a amerických burzách, jak jsou na tom čínské firmy se splácením dluhopisů a jak vypadá venezuelský nákup v praxi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zpevnily, index S&P 500 vytvořil nové historické maximum

Americké akcie zakončily úterní obchodování v plusových číslech, když je nahoru táhly naděje na urovnání obchodních sporů mezi Čínou a USA. Investoři zároveň věří současným krokům amerického prezidenta Donalda Trumpa a očekávají, že se pod jeho vedením bude nadále dařit americké ekonomice a poroste ziskovost firem. Benchmark S&P 500 se díky tomu vyšplhal na nový rekord. Vyrovnal rovněž své doposud nejdelší růstové období, stoupá již 3 452 dní. Index Dow získal 0,25 % na 25 822,29 bodu, širší index S&P 500 v průběhu obchodování stoupl až na 2 873,23 bodu, a překonal tak dosavadní maximum 2 872 bodů z 23. ledna letošního roku. Seanci však na rekordu neuzavřel, když zpevnil o 0,21 % na 2 862,96 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,49 % na 7 859,17 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,96 % na 12,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,83 %. Trh s kryptoměnami v úterý klesal. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com krátce po 22.00 SELČ odepisoval zhruba 0,4 % na 6 443 USD, ethereum ztrácelo necelá 4 % na 277 USD a ripple klesal o 3 % na 0,33 USD.

Americké akcie jsou na křižovatce. ABCD začínajícího investora poradí, kterým směrem z ní vyrazit
Americký akciový trh se blíží dalšímu rekordnímu zářezu. Část investorů to pojímá jako příležitost k oprášení proroctví brzké (dramatické) korekce, část naopak predikuje další růst. Které argumenty v rámci této diskuze brát vážně, a kterými se spíše bavit? I na to se zaměří podzimní ABCD začínajícího investora. V dalším ohlédnutí za jarním cyklem nabízíme několik souvisejících rad předních tržních expertů.
199 dnů za vrcholem aneb Je tolerance k riziku dobrým indikátorem?
Kdybyste v březnu 2000 nebo říjnu 2007 věděli, že má trh před sebou propad bezmála o polovinu, prodali byste své akcie? Mnozí určitě ano, protože tolerance k riziku s propadem cen rychle klesá. Jak jsme na tom s tolerancí k riziku v současnosti? A lze z toho něco vyvozovat?

2. Evropské akcie v úterý před jednáním Washington-Peking vesměs stoupaly

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování s mírnými zisky, když investoři s nadějemi očekávali obchodní rozhovory mezi USA a Čínou, přestože kritické komentáře prezidenta Donalda Trumpa optimismus tlumily. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel o 0,24 procenta výše, když většina jeho sektorů skončila v kladném pásmu. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 oslabil o 0,34 procenta, německý DAX si však připsal 0,43 procenta a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,54 procenta. Sektor ropy a zemního plynu patřil během úterního obchodování k nejúspěšnějším, když posílil o 0,82 procenta.

Co Twitter dal: Kde Řecko končí, Turecko začíná
O možné pomoci Turecku, hrozícím nedostatku likvidity, nekonečném růstu Amazonu, extrémním optimismu, volatilních rozvíjejících se trzích a spekulacím proti Tesle.
Evropa zapomíná na finanční krizi, Řecko má stále co napravovat
Deset let po začátku finanční krize se většina Evropy vzpamatovala z dopadů recese a následné dluhové která donutila pět zemí přijmout mezinárodní pomoc. Řecko, nejvíce zasažená země, která v těchto dnech má ukončit záchranný program, má ale stále co napravovat.

3. Pražská burza v úterý přidávala, získávaly ČEZ a Erste Group Bank

Index pražské burzy PX zakončil úterní obchodování se ziskem 0,65 procenta, když uzavřel na hodnotě 1 068,86 bodu při zobchodovaném objemu těsně pod 350 milionů korun. Akcie ČEZ, jež samy obstaraly přes polovinu veškerého obchodování, stouply o rovné procento. Dařilo se také Komerční bance a Erste Group Bank. Naopak v červených číslech skončily likérka Stock Spirits a antivirový výrobce Avast.

Ekonomika a trh s auty: Dopady krize a trendy současnosti
Krize globální ekonomiky odhalila, že je trh s auty v mnohém podobný trhu realitnímu, především kvůli závislosti na úvěrovém financování. Preference spotřebitelů se výrazně posunuly, a tak na to musel reagovat také automobilový trh. V současnosti je trendem na západě důraz na ekologii, ve střední a východní Evropě ale zatím není tak silný. Nejen o tom spolu v rámci projektu Alter Eko hovořili ekonom Richard Hindls a generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová. Kompletní pořad si můžete v premiéře poslechnout vždy ve středu v 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech se ve středu začne plnit významnějšími údaji. Budou oznámeny prodeje starších domů a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Nejsledovanější však bude zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu, který by měl potvrdit pokračující jestřábí rétoriku centrální banky. Kromě toho se investoři dozvědí údaje o kanadských maloobchodních tržbách a dohasínající výsledková sezóna přinese převážně údaje od firem, které mají svá fiskální čtvrtletí posunutá oproti těm kalendářním, například Urban Outfitters a Lowe's v USA a Uniqa nebo Sberbank v Evropě.

Z českého pohledu budou zajímavá kvartální čísla antivirové firmy Avast. Analytik Jiří Kostka z Komerční banky odhaduje, že společnost za celý letošní rok vykáže nárůst objemu upravených fakturací ve spotřebitelském segmentu o asi 11 % na 691 milionů USD. Docházet by také mělo k synergickým efektům z proběhlých akvizic společností AVG a Piriform, a to formou mírného snižování nákladů a současně růstu tržeb díky cross-sellingu produktů v nově získané uživatelské základně. Srovnatelné výsledky společnosti za loňské první pololetí nejsou k dispozici, proto je podle Kostky těžké odhadovat čísla za prvních šest měsíců letošního roku. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Problémy se splácením dluhopisů má v Číně letos 18 firem

Celkem 18 čínských podniků už mělo od začátku letošního roku problém včas splatit dluhopisy. V prodlení se splácením je tak 37 emisí dluhopisů v celkové hodnotě 41,2 miliardy jüanů. To zvyšuje obavy o další vývoj čínské ekonomiky v době, kdy její růst zpomaluje, zatímco obchodní válka se Spojenými státy nabývá na síle. Uvedla to agentura Reuters.

6. Tsipras: Řecko po opuštění záchranného programu čekají lepší časy

Řecko má dobrý důvod věřit, že po formálním opuštění záchranného programu má před sebou lepší časy. Prohlásil to v úterý řecký premiér Alexis Tsipras. Řecko oficiálně opustilo poslední ze tří záchranných programů v pondělí.

7. Těžařská společnost BHP za uplynulý rok zvýšila zisk o 33 procent

Společnost BHP, která je největší těžařskou skupinou na světě, zvýšila za uplynulý fiskální rok očištěný zisk o 33 procent na 8,93 miliardy USD. K růstu přispěly hlavně vyšší ceny ropy a základních kovů, uvedla v úterý firma. Výsledky však zaostaly za odhady analytiků.

8. Majetek v podílových fondech v pololetí stoupl o 4,5 miliardy Kč

Hodnota majetku, který mají Češi uložen v podílových fondech, stoupla v pololetí o 4,5 miliardy na 488 miliard korun. V tiskové zprávě o tom v úterý informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Celkem 82 procent objemu majetku v těchto fondech drží fyzické osoby, 18 procent právnické osoby.

9. Malajsijci ztratili radioaktivní zařízení, potenciální teroristickou zbraň

Malajsijské úřady pátrají po průmyslovém zařízení obsahujícím nebezpečný radioaktivní materiál, které se ztratilo při přepravě 10. srpna. Informoval o tom v úterý zpravodajský server BBC News s odvoláním na místní policii.

10. Slovenský antimonopolní úřad povolil KMV převzetí tamní PepsiCo

Slovenský antimonopolní úřad povolil Karlovarským minerálním vodám převzetí nápojářské společnosti PepsiCo na tamním trhu. Souhlas mají již z Maďarska, chybí tak pouze souhlas českého Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, sdělili v úterý zástupci KMV. ÚOHS se nákupem zabývá od dubna, v červnu se rozhodl, že akvizici prozkoumá detailněji. Na vyřknutí rozhodnutí tak má čas do podzimu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vypadá hyperinflace doopravdy

Z Venezuelanů jsou miliardáři, než řeknete Maduro. Prezident nařídil devalvaci bolívaru, tamní parodie na měnu, o 96 procent. Ve starých cenách to vypadalo takhle (čtěte rychle, protože než se dostanete na konec, ceny už zase platit nebudou):

Kilo rajčat a pět milionů bolívarů, které jste potřebovali k jeho koupi

Kuře a 14,6 milionu bolívarů

Toaletní papír (protože toho je zapotřebí zejména) a 11 milionů

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
včera v 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
včera v 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
včera v 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
včera v 16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
včera v 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
včera v 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
včera v 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
včera v 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
včera v 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
včera v 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
včera v 12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
včera v 11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
včera v 10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
včera v 09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
včera v 09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus