Co musíte ráno vědět (22. února)
|

Co musíte ráno vědět (22. února)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakou mají Češi důvěru ke kryptoměnám a jaká stavba by měla vyrůst v Tokiu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a odevzdaly denní zisky. Investoři hodnotili zápis z jednání FOMC

Americké akciové indexy se po většinu středeční obchodní seance držely v plusu a po zveřejnění zápisu z lednového zasedání FOMC krátce skokově posílily, krátce poté ovšem zamířily níže a ztratily okolo půl procenta. Index Dow nakonec odepsal 0,67 % na 24 797,78 bodu, S&P 500 klesl o 0,55 % na 2 701,33 bodu a Nasdaq Composite ztratil 0,22 % na 7 218,23 bodu. S výjimkou průmyslu se nedařilo všem hlavním odvětvím, nejvíce ztrácely energetika a veřejné služby. Index volatility VIX klesl až na 17 bodů, nakonec ale odepsal jen 2,82 % na 20,02 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála šest bazických bodů na 2,9463 %.

Pokud vám ještě nebylo čtyřicet, měli byste se modlit za burzovní krach, říká expert z Wall Street
Světové akcie zažily na přelomu ledna a února pořádně divokou jízdu a řada investorů, jejichž portfolia v posledních několika letech nepřetržitě rostla, znervózněla. Investiční poradce Joshua Brown ze společnosti Ritholtz Wealth Management ale říká, že správně by investoři měli nad každým pádem cen akcií jásat.
Montier: Trh je na vrcholu bubliny pro blázny
Americké akcie mají za sebou velice volatilní týdny. Začátek února přinesl pokles o více než 10 % z lednových maxim, rychle ale přišlo posílení o více než 5 %. Znamená to, že je korekce u konce? Známý investor James Montier si to nemyslí a věří, že akciový trh spěje k hlubšímu propadu. Do akcií podle něj v současnosti investují pouze cyničtí spekulanti.
Akcie: Proč se (ne)bát strachu na trhu?
Když se snažíte vybrat dobrou akciovou investici, díváte se na poměr rizika a potenciálního zisku. Sledujete fundamenty, případně technické faktory a indikátory. Když se snažíte zhodnotit celkové tržní prostředí, je to přece jen kreativnější práce.

2. Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore zdražily o více než 5 %

Evropské akciové trhy uzavřely v polovině pracovního týdne smíšeně. V centru pozornosti investorů byly odhady únorových indexů nákupních manažerů a výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,16 % na 381,1 bodu, britský FTSE 100 si polepšil o 0,48 % na 7 281,57 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,23 % na 5 302,17 bodu a německý DAX šel proti trendu, když klesl o 0,14 % na 12 470,49 bodu. Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který těžil z oznámení britské firmy Glencore (+5,24 %), že její hospodářské výsledky za uplynulý rok byly nejlepší v historii. Akcie těžařského gigantu ve středu zdražily o 5,24 %.

Michal Šnobr: Toto je největší průšvih evropské energetiky
Ceny elektřiny v následující dekádě porostou, Angela Merkelová svou energetickou politikou vkládá osud Německa do ruských rukou. Také o tom hovořil na lednovém Investičním fóru v Praze analytik z J&T Banky a expert na energetiku Michal Šnobr a neváhal použít i jadrnější výrazy.
Evropský problém se špatnými úvěry v pěti grafech
Mezinárodní měnový fond koncem roku 2017 nazval evropskou ekonomiku motorem světového obchodu, to ale nic nemění na tom, že bankovní sektor v zemích eurozóny je jako celek nadále velice křehký. Bolehlav v podobě téměř jednoho bilionu eur nesplácených úvěrů totiž hned tak nezmizí, přičemž v centru pozornosti není nikdo jiný než Itálie.

3. Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se většině finančních titulů

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterní seance, když index PX zpevnil o 0,46 % na 1 111,21 bodu. Nahoru burzu táhly cenné papíry Erste Group Bank a Monety Money Bank, v mínusu naopak skončily ČEZ a Komerční banka. Objem obchodů byl s 585 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zlevnily o 0,32 % na 927 Kč. Další finanční tituly naopak uzavřely v plusu. Erste Group Bank získala 1,73 % na 1 000 Kč, MONETA Money Bank si připsala 1,22 % na 82,75 Kč a pojišťovna VIG vzrostla o 1 % na 704 Kč. S výsledkem obchodování naopak nebudou spokojeni akcionáři ČEZ (-0,49 % na 510,50 Kč), Kofoly ČeskoSlovensko (-1,44 % na 411 Kč), Pegasu Nonwovens (-0,22 % na 914 Kč) a Stock Spirits (-0,49 % na 82 Kč).

Další dobrá známka pro české banky: Pokles ekonomiky by zvládly, výzvou jsou inovace
Banky jsou v podstatně lepší kondici než před deseti lety na počátku globální finanční krize. Není však jisté, zda by bankovní sektor při stávající rentabilitě vlastního kapitálu zvládl neočekávaný propad ekonomiky. Banky musejí zredukovat činnosti, které zajišťují samy, a více využívat podpůrnou infrastrukturu a nejrůznější partnery.
Investorský magazín: Český Boyard jako dluhopisová investice
S dluhopisy malých firem se na českém trhu roztrhl pytel. V aktuálním Investorském magazínu přibližujeme jeden, který nabízí zajímavé zhodnocení v kombinaci s důvěryhodným zajištěním. Tematický mix doplňují kryptoměny, únorový výbuch na akciových trzích a v závěru tradičně také výhled na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek v Evropě vyjdou ekonomické indexy institutu Ifo pro Německo, francouzská a italská inflační statistika, britský HDP a údaje o průmyslové výrobě a objednávkách v Itálii. Evropská centrální banka zveřejní záznam z posledního měnověpolitického zasedání. Spojené státy se pochlubí indexem průmyslové aktivity kansaského Fedu a pravidelnými týdenními zprávami o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o zásobách ropy na americkém území. Kanada odtajní maloobchodní tržby. Za řečnický pultík se ve čtvrtek postaví prezident newyorského Fedu William Dudley nebo šéf dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí budou reportovat například společnosti Hewlett Packard Enterprise, Hormel Foods, PPL, Herbalife, HP, First Solar, British American Tobacco, Deutsche Telekom, Barclays či Anglo American. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich jich ale přemýšlí desetina

Češi důvěřují kryptoměnám minimálně. Virtuální měny, jako jsou bitcoin, ethereum, litecoin a další, jsou důvěryhodné pro tři procenta české populace. Kryptoměny jsou ale nejzvažovanější možností v případě investice do měn. Přemýšlí o nich 11 % lidí. Dvě třetiny Čechů však o investici do měn vůbec neuvažují, polovina ani neplánuje nakoupit hotovost v nějaké měně. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro obchodníka s měnami TopForex. On-line dotazování se v únoru účastnilo 525 respondentů.

6. Apple chce kupovat kobalt přímo od těžařů

Americká technologická společnost Apple poprvé sama jedná o dlouhodobých dodávkách kobaltu přímo s těžebními firmami. Chce si zajistit dostatek klíčového komponentu baterií, kterého zřejmě bude kvůli očekávanému boomu elektromobilů nedostatek. Až dosud firma nákupy kobaltu nechávala na výrobcích baterií.

7. Průměrná sazba hypoték v ČR v lednu stoupla na 2,28 %

Průměrná úroková sazba hypoték v ČR v lednu stoupla na 2,28 % z prosincových 2,19 %. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Předloni v prosinci byla sazba na historickém minimu 1,77 %. Tehdy začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. Loni začala zvyšovat sazby také Česká národní banka.

8. Hackeři zneužili cloudový systém Tesly k těžbě kryptoměn

Cloudový systém amerického výrobce elektromobilů Tesla napadli hackeři a využili ho k těžbě kryptoměn. Podle sdělení společnosti RedLock, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, pronikli do administrativní konzole Kubernetes, která nebyla chráněna heslem. Dopad útoku na bezpečnost vozidel ani dat zákazníků Tesla zatím nezjistila. Jak uvedl server televize CNBC, ohroženy byly účty na úložišti Amazon Web Services.

9. Broadcom snížil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Qualcomm

Americký výrobce čipů Broadcom ve středu snížil nabídku na převzetí rivala Qualcomm na 117 miliard USD ze 121 miliard USD. Broadcom se touto úpravou rozhodl zohlednit úterní zvýšení nabídky Qualcommu na rivala NXP Semiconductors.

10. Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EMU

Ekonomická úroveň Česka v poměru k 19 zemím eurozóny v následujících letech poroste. Ministerstvo financí v aktuální lednové makroekonomické prognóze letos počítá s růstem českého hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně na 85 % a příští rok na 86 %. Loni bylo Česko podle odhadů MF na 84 % zemí eurozóny. Česko by tak na tom mělo být lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko či Slovinsko.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Tokiu chtějí postavit nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě

Japonská společnost Sumitomo Forestry chce u příležitosti 350 let od svého založení postavit největší dřevěný mrakodrap na světě. V Tokiu by měl vyrůst do roku 2041. Na stavbu sedmdesátipatrového věžáku plánuje firma použít 180 000 kubických metrů dřeva, napsal zpravodajský server BBC. V mrakodrapu mají být kromě bytů i hotely, obchody a kanceláře.

Velkolepá budova s názvem W350 má mít na výšku 350 metrů a její nosnou konstrukci bude jen z deseti procent tvořit ocel. Konstrukce bude navržena tak, aby mrakodrap chránila i před zemětřeseními, která jsou v Tokiu poměrně častá. Celý interiér o rozloze 455 000 čtverečních metrů pak firma plánuje postavit ze dřeva.

Náklady na stavbu se odhadují na 600 miliard jenů, což je až dvojnásobek ceny klasického věžáku stejné výšky. Firma ale předpokládá, že díky technologickému pokroku budou náklady před dokončením nižší.

Nejvyšším dřevěným mrakodrapem na světě je v současné době studentská kolej v kanadském Vancouveru, která má na výšku 53 metrů.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko