Co musíte ráno vědět (23. března)
|

Co musíte ráno vědět (23. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na evropských i amerických burzách, jak rozhodlo vedení Bank of England o úrokových sazbách a jak se měří spokojenost nového šéfa Fedu Jeromea Powella? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek prudce oslabily, investoři hodnotili nová cla zaměřená proti Číně

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek ztratily téměř tři procenta. Šlo o největší jednodenní propad od 8. února. Reagovaly na zprávu, že americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. To by mělo dopad na celosvětový obchod. Ztrácely především akcie průmyslových firem, dolar posiloval. Index Dow klesl o 2,93 % a uzavřel na 23 957,89 bodu, S&P 500 oslabil o 2,52 % na 2 643,69 bodu a Nasdaq Composite odepsal 2,43 % na 7 166,68 bodu. Dařilo se pouze sektoru veřejných služeb, ostatní hlavní odvětví ztrácela. Index volatility VIX stoupl o 30,68 % na 23,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o bezmála šest bazických bodů na 2,8244 %.

Co potřebujete vědět o hrozící obchodní válce
Prezident Trump zavádí clo na dovoz oceli do USA ve výši 25 % a na dovoz hliníku ve výši 10 %. Sám přiznává, že tím může vyvolat obchodní válku, a s arogancí a hloupostí sobě vlastní tvrdí, že ji určitě vyhraje. Má ale taková válka vůbec vítěze?

2. Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z obchodních válek

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy skončily ve čtvrtek v červených číslech, když investoři reagovali na americké vyhlášení protičínských dovozních cel, na rozhodnutí britské centrální banky neměnit úrokové sazby a později během dne i na slabý začátek obchodování na Wall Street. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 1,55 %, když všechna odvětví zaznamenala na konci obchodování prudký pokles. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 zakončil seanci se ztrátou 1,23 %, francouzský index CAC 40 poklesl o 1,38 % a německý DAX klesl o 1,7 %, což znamenalo nejhorší denní bilanci od 2. března.

Globální inflační tlaky se plíživě blíží
V současném globalizovaném světě může růst mezd v jedné části světa rychle ohrozit vyššími náklady i podniky jinde. Tlak na náklady a mzdy by měl v příštích dvanácti měsících růst, firmy by ale neměly zvyšovat ceny zboží a služeb dramaticky, částečně i díky zdravým rezervám v maržích.

3. Pražská burza odepisovala, největší ztráty utrpěly Erste Group Bank a ČEZ

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,69 % a uzavřel na 1 118,73 bodu při zobchodovaném objemu přes 668 milionů korun. Nejobchodovanější tituly, Erste Group Bank a ČEZ, skončily v červených číslech. Nejvíce se naopak dařilo akciím Vienna Insurance Group a Unipetrolu.

Ekonomika nepíše jen úspěšné příběhy
Česká republika se veze na vlně hospodářského růstu a nízké nezaměstnanosti. Poslední rok ale nabídl i řadu významných firemních úpadků, ve kterých figurují i velká jména českého podnikatelského světa.

4. Očekávané události

V pátek po skončení obchodování v Praze vydá Kofola ČeskoSlovensko svou výroční zprávu za rok 2017. Za celý rok by firmě měl výrazně narůst jak čistý zisk, tak EBITDA. Dozvíme se také, kolik z celkového českého dluhu drželi ke konci loňského roku zahraniční investoři. Ve světě odstartuje pátek japonská inflace, během dne zaujmou především americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a prodeje nových domů. Na konci týdne pak společnost Baker Hughes oznámí, kolik je ve Spojených státech aktivních vrtů na těžbu ropy a zemního plynu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská centrální banka sazby nezměnila, možná vzrostou v květnu

Měnový výbor Bank of England ve čvrtek podle očekávání ponechal hlavní úrokovou sazbu beze změny na 0,5 %. Dva z členů výboru však nečekaně hlasovali pro okamžité zvýšení úroků, uvádí se v prohlášení banky. To posiluje očekávání analytiků, že banka zvýší náklady na úvěry již v květnu.

6. Výbuch v kralupské chemičce zabil šest lidí, dva jsou zraněni

Při výbuchu v areálu Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku ve čtvrtek dopoledne zemřelo šest lidí a další dva utrpěli středně těžká zranění.  Záchranáři je přepravili do pražských nemocnic. Vinohradská nemocnice v Praze aktivovala takzvaný traumaplán, který počítal s příjmem většího počtu pacientů.

7. Jak iPhony zkreslují obchodní deficit USA?

Americký prezident Donald Trump často ze svého iPhonu posílá tweety, ve kterých tlačí na Čínu, aby udělala něco pro snížení svého obchodního přebytku 375 miliard USD se Spojenými státy. Bližší pohled na chytré přístroje od Applu však ukazuje, jak jsou tato čísla zkreslená. Přístroje se montují v Číně, odkud jsou dodávány do celého světa. Velká část dílů, ze kterých se sestavují, však pochází od dodavatelů z celého světa.

8. Společnost Pegas Nonwovens za rok 2017 dosáhla EBITDA 44,7 milionu EUR a zlepšila výhled na rok 2018

Výroba za čtvrté čtvrtletí 2017 dosáhla bezmála 29 tisíc tun a byla hlavním důvodem toho, že šlo z hlediska provozního hospodaření pro Pegas Nonwovens o nejsilnější kvartál loňského roku. Meziročně byly výsledky firmy u většiny ukazatelů horší, a to především kvůli vyšším provozním nákladům spojeným se spouštěním nových provozů.

9. Pojišťovnické skupině VIG loni vzrostlo hrubé předepsané pojistné i čistý zisk, společnost navrhuje dividendu 0,9 eura na akcii

Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group za loňský rok vykázala čistý zisk 297,6 milionu eur při hrubém předepsaném pojistném 9,39 miliardy eur. Hrubé předepsané pojistné tak společnosti stouplo o 3,7 % a zisk se jí zvýšil o 3,4 %. VIG oznámila, že vzhledem k příznivým hospodářským výsledkům navrhuje vyplatit dividendu 0,9 eura na akcii. Ze zisku za rok 2016 vyplatila loni 0,8 eura na akcii.

10. Čínské vyšetřování CEFC má dopad na koupi podílu v Rosněfti

Čínský konglomerát CEFC zaplatil první tranši za koupi podílu v ruské ropné firmě Rosněfť dříve, než policie zatkla šéfa CEFC a poradce českého prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Následně konglomerát přerušil veškerou komunikaci. Obchod za 9,1 miliardy dolarů je tak pozastaven, řekly agentuře Reuters tři informované zdroje. Ty neuvádějí, kolik peněz bylo zaplaceno. Podle jednoho z nich ale sám fakt, že část peněz přešla z ruky do ruky, ztěžuje oběma stranám možnost se z obchodu vyvázat.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rozzlobený a znechucený

Kde jsou doby, kdy finančníci a novináři hádali podle velikosti kufříku šéfa Fedu Alana Greenspana, zda se bude hýbat s úrokovými sazbami, nebo nebude. Dnes je na to software pracující s rozpoznáváním výrazu tváře. Používá jej firma Prattle, jež zkoumá dění na finančních trzích. Jejími klienty jsou především hedgeové fondy. Prattle pustila svůj sofware na současného šéfa Fedu Jeromea Powella, jenž ve středu strávil 40 minut vysvětlováním, co si jeho instituce myslí o úrokových sazbách. Podle Prattle to není nic pěkného. Během oněch 40 minut vyjadřoval Powellův výraz čtyřikrát radost, pětkrát pohrdání, šestatřicetkrát znechucení a jedenačtyřicetkrát hněv. (A to uvažme, že většinu času strávil čtením vlastních poznámek.) Dobrá zpráva snad je, že se ani jednou nebál.

Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky…
Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky…
včera v 22:00

Americké akcie zahájily týden smíšeně, Dow udržely v plusu výsledky Bank of America

Akcie ve Spojených státech uzavřely smíšeně. Bankovní společnosti posilovaly díky výsledkům hospodaření Bank of...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
E15: Čínská CEFC vycouvala z cestovní kanceláře Canaria Travel
včera v 21:26

E15: Čínská CEFC vycouvala z cestovní kanceláře Canaria Travel

Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99% podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, který loni v říjnu koupila od...
Turismus a cestovní ruch Česká republika Čína
Bloomberg: Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii
včera v 20:25

Bloomberg: Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem v moderní historii. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni
Pracovníci Amazonu v Německu podpoří protest v Polsku a Španělsku
včera v 19:33

Pracovníci Amazonu v Německu podpoří protest v Polsku a Španělsku

Tisíce zaměstnanců německých skladů největšího internetového prodejce Amazon vstoupí v úterý do stávky za lepší...
Amazon Americké akcie Německo
Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku
Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku
včera v 18:34

Primární rozpočet řecké vlády skončil v pololetí v přebytku

Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních šest měsíců roku přebytek 617 milionů eur. To je vysoko...
Řecko Rozpočet
Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání…
Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání…
včera v 18:00

Evropské burzy v pondělí převážně klesly, pozornost poutalo setkání prezidentů USA a Ruska

Evropské akciové trhy zakončily pondělní seanci převážně v negativním pásmu, když se investoři soustředili na...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč
TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč
včera v 17:23

TV Nova loni zvýšila zisk o polovinu na 451 milionů Kč

Televize Nova loni zvýšila čistý zisk o polovinu na 451 milionů korun. Tržby stouply o čtyři procenta na 4,836...
CME (CETV) Média Výsledková sezóna
MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně
MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně
včera v 17:05

MMF zhoršil výhled hospodářského růstu v eurozóně

Mezinárodní měnový fond nadále předpokládá, že růst světové ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,9 procenta z...
Eurozóna Evropská ekonomika HDP
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se akciím společnosti CME

Pražská burza začala nový týden v zelených číslech, když index PX zpevnil o 0,32 % na 1 088,24 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU
Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU
včera v 16:21

Der Spiegel: Vyšší příjmy z cel by pomohly rozpočtu EU

Z případné další eskalace obchodního sporu se Spojenými státy a ze zavedení nových cel by měl prospěch rozpočet...
Evropská unie Rozpočet Mezinárodní obchod
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo
Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo
včera v 15:21

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává podle studie Německo

Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává Německo. Letos už na kontinentu nakoupili firmy či podíly v nich za...
Čína Evropa Investice
Ze světa investičních doporučení (16. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčné stouply o 0,5 %
včera v 14:32

Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčné stouply o 0,5 %

Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 %, jak se očekávalo. Květen byl revidován z +0,8 % na +1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Maloobchod
Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více
Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více
včera v 14:16

Škoda Auto dodala v červnu 116 500 vozů, meziročně o 10,8 % více

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v uplynulém měsíci zákazníkům dodala 116 500 vozů, meziročně tak jde o 10,8%...
Volkswagen Auta Česká republika
OECD očekává růst českého HDP o 3,8 %, doporučuje úpravu penzí
OECD očekává růst českého HDP o 3,8 %, doporučuje úpravu penzí
včera v 14:02

OECD očekává růst českého HDP o 3,8 %, doporučuje úpravu penzí

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odhaduje letošní růst české ekonomiky na 3,8 procenta. Příští...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu
Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu
včera v 13:46

Čtvrtletní zisk Bank of America vzrostl o třetinu

Druhá největší americká banka Bank of America zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o třetinu na 6,8...
Bank of America Americké akcie Výsledková sezóna
Plocha dokončených skladů a hal ve 2. čtvrtletí klesla o 20 %
včera v 13:28

Plocha dokončených skladů a hal ve 2. čtvrtletí klesla o 20 %

Ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo v Česku dokončeno celkem 170 300 metrů čtverečních skladových ploch, a to v...
Česká republika Stavebnictví