Co musíte ráno vědět (23. června)

Image
Metalurgie - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Jaké dopadlo úterní obchodování na obou stranách Atlantiku a valná hromada akcionářů Monety Money Bank, která centrální banka předstihla zvýšením úrokových sazeb tu českou, co všechno je v českých veřejných financích dlouhodobě neudržitelné a čím Ukrajina lepí díry v rozpočtu? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý posílily, Nasdaq je na rekordu

Americké akcie posílily, index Nasdaq Composite dokonce uzavřel obchodování na novém rekordním maximu. K růstu akciového trhu přispěla například softwarová společnost Microsoft, jejíž tržní hodnota během dne poprvé překonala hranici dvou bilionů dolarů. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,20 % na 33 945,58 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,51 % na 4 246,44 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,79 % na nové maximum 14 253,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,88 % na 16,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,467 %. Ceny ropy se snížily o tři čtvrtě procenta, okolo půl procenta odepsaly také zlato a stříbro. Divoké obchodování má za sebou bitcoin, jehož cena nejprve klesla pod 30 000 USD, aby na konci dne oproti pondělí stoupla zhruba o procento na zhruba 32 360 USD. Šéf americké centrální banky Jerome Powell v úterý potvrdil, že nehodlá spěchat se zvyšováním úrokových sazeb ve Spojených státech pouze na základě obav z růstu inflace.

Dvě vysvětlení toho, proč americký dluhopisový trh (příliš) nereaguje na růst inflace

2. Po ranních ztrátách v úterý evropské akcie dostoupaly k mírným ziskům

První centrální bankou v EU, která se odhodlala sáhnout ke zvýšení základní úrokové sazby kvůli rostoucí inflaci, je ta maďarská. Tamní sazba je nyní vyšší o 0,3 procentního bodu na 0,9 %, což je mírně více, než očekávali analytici. Evropská unie v úterý schválila nákup dalších 150 milionů dávek americké vakcíny Moderna a mediální skupina Vivendi schválila oddělení divize Universal Music Group, neboť hodlá toto největší hudební vydavatelství na podzim uvést na amsterodamskou burzu. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,26 % na 456,42 bodu, německý DAX zpevnil o 0,21 % na 15 636,33 bodu, britský FTSE 100 získal 0,39 % na 7 090,01 bodu a francouzský CAC 40 nabyl 0,14 % na 6 611,5 bodu.

Kryptosvět zasáhne regulatorní bouře, míní portfoliomanažer z Amundi. Za deset let podle něj nebudou bitcoin ani ethereum ve finančním systému hrát větší roli než dnes

3. České akcie v úterý zlevnily o čtvrt procenta, ztrácely banky i Avast

Úterý přineslo další vybírání zisků z akcií českých bank, nejvíce oslabila Erste následována Monetou a Komerční bankou. Ještě o něco větší ztrátu zaznamenaly akcie softwarového vývojáře Avast. Ani bezmála dvouprocentní růst cenných papírů O2 Czech Republic tak nepomohl indexu PX ke kladnému výsledku. Jeho úterní ztráta nakonec dosáhla 0,24 % na 1 163,14 bodu.

Zlato pod lupou: Prudká korekce vytváří prostor pro nákupní příležitost

4. Očekávané události

Ve středu budou vycházet předběžné indexy nákupních manažerů, v Kanadě zaujmou maloobchodní tržby a Spojené státy nabídnou zásoby ropy, prodeje nových domů a data z hypotéčního trhu. V Česku proběhne ostře sledované zasedání bankovní rady České národní banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
18. 6. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. června

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. června a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mimořádná valná hromada Monety Money Bank vyslovila souhlas s akvizicí finančních aktiv ze skupiny PPF, neschválila ale její financování

Akcionáři Monety Money Bank vyslovili souhlas se spojením s bankovní divizí společnosti PPF a s nabytím akcií Air Bank a českého a slovenského Home Creditu. Pro akvizici se vyslovilo 61,9 % hlasů, proti transakci jich bylo 37,9 %. Valná hromada nicméně neschválila financování akvizice prostřednictvím navýšení základního kapitálu Monety a souvisejícím vyloučením přednostního práva pro úpis nových akcií. Pro navýšení kapitálu bylo 61,7 % hlasů, proti se jich vyslovilo 38,1 %.

6. Maďarská centrální banka zvýšila základní úrok, od pandemie je první v EU

Maďarská centrální banka v úterý zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,3 procentního bodu na 0,9 %. Stala se tak první v Evropské unii, která tak učinila od začátku pandemie. Růst je nepatrně výraznější, než čekali analytici. Banka tím reaguje na rostoucí cenové tlaky v souvislosti s rychlejším zotavením ekonomiky z dopadů pandemie.

7. Národní rozpočtová rada: České veřejné finance jsou nadále dlouhodobě neudržitelné

Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako bylo například snížení daní. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada. Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění fungování veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády není vhodná, protože bez širokého a stabilního celospolečenského konsenzu je dlouhodobě neudržitelná. V reakci na zprávu Národní rozpočtové rady o udržitelnosti veřejných financí to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

8. EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od Moderny

Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla v úterý Evropská komise. Nákup umožňuje smlouva mezi EU a americkým výrobcem z letošního února. Členské země unie zároveň podle Evropské komise podpořily plán na prodloužení systému kontroly vývozu vakcín do zemí mimo blok.

9. Reuters: G20 podpoří dohodu OECD o minimální firemní dani

Ministři financí skupiny velkých ekonomik G20 na svém příštím zasedání 9. a 10. července podpoří dohodu, která stanoví globální minimální firemní daň, a vyzvou k dokončení technických prací, aby mohli v říjnu schválit rámec pro její zavedení. S odvoláním na návrh závěrečného komuniké to v úterý uvedla agentura Reuters.

10. Akcionáři Vivendi schválili plán na oddělení divize Universal Music Group

Akcionáři francouzské mediální skupiny Vivendi v úterý schválili plán na oddělení divize Universal Music Group, která je největší nahrávací společností na světě. Vivendi hodlá akcie divize na podzim uvést na amsterodamskou burzu. Hodnotu divize odhaduje na 33 miliard eur.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ukrajina chystá privatizaci největšího těžaře titanu a zirkonia v Evropě

Ukrajina plánuje nabídnout v dražbě společnost United Mining and Chemical Company, která je největším těžařem titanu a zirkonia v Evropě. Oznámil to šéf fondu národního majetku Dmytro Sennyčenko, podle kterého bylo datum prodeje stanoveno na 31. srpna. Pokud se podaří UMCC prodat, bude to první úspěšná privatizační aukce velkého státního podniku od povstání v roce 2014, po kterém v zemi nastoupila prozápadní vláda. Ukrajina chce prodejem státního majetku získat letos kolem 12 miliard hřiven. Peníze hodlá použít na financování deficitu státního rozpočtu, který by letos měl podle plánu činit 5,5 % HDP.

"Stát privatizuje silný podnik a vláda schválila podmínky privatizace," napsal Sennyčenko na Facebooku. Uvedl, že vyvolávací cena za 100% podíl v UMCC byla stanovena na 3,7 miliardy hřiven (2,9 miliardy Kč). UMCC podle fondu patří mezi deset největších světových těžařů titanových a zirkoniových rud. Podíl firmy na globálním trhu loni činil u ilmenitu 2,3 %, u rutilu 6,2 % a u zirkonu 1,4 %.

UMCC poskytuje suroviny, které mají širokou škálu využití, včetně výroby oceli, skla a tradiční keramiky. Titan se také používá jako důležité legující činidlo.

V roce 2016 se Ukrajině kvůli nedostatku nabídek nepodařilo prodat státního výrobce hnojiv Odessa Portside Plant.

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat