Co musíte ráno vědět (23. května)
|

Co musíte ráno vědět (23. května)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jaké změny týkající se dozorčí rady zvažuje energetická skupina ČEZ a která z nejvyšších staveb světa slaví výročí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden růstem, dařilo se zejména zbrojařským firmám a technologickým podnikům

Americké akcie zahájily týden růstem díky technologickým firmám a zbrojařským podnikům. Akcie výrobců vojenské techniky posilovaly poté, co Saúdská Arábie o víkendu uzavřela se Spojenými státy zbrojní dohody v hodnotě zhruba 110 miliard dolarů. Index Dow si připsal 0,43 % na 20 894,83 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,52 % na 2 394,02 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,82 % na 6 133,62 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,22 % na 10,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 2,25 %. Dařilo se všem hlavním sektorům indexu S&P 500 s výjimkou energetiky. Nejvýrazněji stouply sektor veřejných služeb, technologické odvětví a průmyslový sektor.

Akciový tip (technická analýza): Zamíří akcie JPMorgan na jih?

2. Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly

Evropské akcie zakončily pondělní seanci smíšeně. Více než dění na trzích investory zajímala první zahraniční cesta amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po víkendové návštěvě Saúdské Arábie, na níž byly dojednány zbrojní a hospodářské dohody za stamiliardy dolarů, dorazil do Izraele. Regionální index STOXX Europe 600 během seance kolísal mezi plusem a mínusem, nakonec uzavřel se ztrátou 0,09 % na 391,14 bodu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,34 % na 7 496,34 bodu, německý DAX odevzdal 0,15 % na 12 619,46 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,03 % na 5 322,88 bodu. Dařilo se zejména akciím telekomunikačních společností, kterým pomohla zpráva, že největší světový fond soukromého kapitálu, za jehož vznikem stojí Saúdská Arábie společně s japonskou SoftBank, získal 93 miliard dolarů na technologické investice.

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD (a forexový newsletter k tomu)

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie textilky Pegas Nonwovens zlevnily o více než 3,5 %

Pražská burza v pondělí nenavázala na ziskovou páteční seanci, index PX odepsal 0,31 % na 1 016,96 bodu. Dolů trh táhly textilka Pegas Nonwovens, Komerční banka a MONETA Money Bank, dařilo se naopak energetické skupině ČEZ a petrochemickému holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl s 561 miliony Kč podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie Komerční banky, jež zlevnily o 0,98 % na 940,70 Kč. Klesly i další finanční tituly. Erste Group Bank, jejíž cenné papíry se v pondělí naposledy obchodovaly s nárokem na dividendu 1 EUR na akcii, odepsala 0,17 % na 905,70 Kč, pojišťovna VIG přišla o 0,5 % na 652,70 Kč a MONETA Money Bank ztratila 1,05 % na 79,90 Kč.

Investorský magazín: Investice do umění pro každého a největší bublina moderní historie

4. Očekávané události

Úterý se ponese ve znamení předběžných květnových indexů nákupních manažerů pro Japonsko, Francii, Německo, eurozónu a Spojené státy. V Evropě dále vyjdou německý HDP za první čtvrtletí, švýcarská dubnová obchodní bilance a květnový index podnikatelské nálady ve Francii a ECB na trh pošle pravidelnou půlroční zprávu o finanční stabilitě eurozóny. Spojené státy se kromě PMI pochlubí ještě dubnovými prodeji nových domů a květnovým indexem aktivity richmondského Fedu. Kanada zveřejní březnové velkoobchodní prodeje a za řečnický pultík se postaví šéf Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari a prezident filadelfského Fedu Patrick Harker. Hospodářské výsledky budou reportovat společnost AutoZone nebo pojišťovna Vienna Insurance Group. 

Analytik z J&T Banky Milan Vaníček očekává, že čistý kvartální zisk VIG dosáhne asi 65 milionů eur (meziročně -4 %), a hospodaření tedy bude zhruba stabilní. Podle analytika z České spořitelny Pavla Smolíka bude společnost reportovat sumu hrubého upsaného pojistného v podobné výši jako v minulém roce. "Nárůst očekáváme v investiční části, kde již nebude působit efekt jednorázových položek z roku 2016," dodal analytik z České spořitelny.

Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Vedení ČEZ navrhuje posílit postavení dozorčí rady

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje úpravou stanov na červnové valné hromadě podniku posílit postavení dozorčí rady firmy. Vyplývá to z podkladů pro valnou hromadu ČEZ, která se uskuteční 21. června. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v pondělí potvrdil, že souhlas dozorčí rady má představenstvo ČEZ nově potřebovat u investic nad půl miliardy korun realizovaných dceřinými firmami ČEZ. Dosud měla tuto povinnost jen mateřská ČEZ, a. s., dceřiné firmy o akvizicích dozorčí radu pouze informovaly.

6. Evropská komise: ČR by měla efektivněji nakládat s veřejnými prostředky

Česká republika by se měla letos a v příštím roce snažit o udržitelnost svých veřejných financí, především v souvislosti se stárnutím populace, které zatěžuje důchodový a zdravotnický systém. V pondělí to uvedla Evropská komise ve svých doporučeních kroků, které by měla ČR udělat ke zlepšení svého hospodářského růstu. Zmíněna byla také potřeba účinnějšího vynakládání veřejných prostředků, především prostřednictvím silnějšího boje s korupcí a neefektivní praxí při veřejných zakázkách.

7. VW s čínským partnerem vyrobí 100 000 elektromobilů ročně

Německá firma Volkswagen a čínská skupina JAC Motor začnou společně vyrábět elektromobily. Podle pondělního prohlášení dostaly povolení od čínských regulačních orgánů.

8. Merkelová: Euro je kvůli politice ECB příliš slabé

Euro je podle německé kancléřky Angely Merkelové "příliš slabé", což je jednou ze dvou příčin nynějších vysokých německých obchodních přebytků. Za slabý kurz evropské měny může měnová politika Evropské centrální banky (ECB), na kterou nemá německá vláda žádný vliv, řekla v pondělí Merkelová studentům střední školy v Berlíně. Kurz eura reagoval na její slova vzestupem na maximum za více než šest měsíců.

9. Německo a Francie chystají sbližování daňové politiky

Německo a Francie budou hledat cesty, jak sblížit daňovou politiku obou zemí a pokročit v integraci eurozóny. Na tiskové konferenci po společném jednání v Berlíně to v pondělí řekli německý ministr financí Wolfgang Schäuble a jeho francouzský protějšek Bruno Le Maire.

10. Moscovici: Dohoda o prověrce řeckého programu je velmi blízko

Ministři financí zemí platících eurem by se měli co nejrychleji dohodnout na uzavření druhé prověrky řeckého záchranného programu i na opatřeních, která ve střednědobém horizontu zajistí udržitelnost řeckého dluhu. Novinářům to při příchodu na pondělní jednání ministrů financí eurozóny řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Pierre Moscovici. Poté co řecký parlament minulý týden přijal další balík reforem, zbývá podle něj k dohodě jen krůček.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejvyšší televizní věží světa je už pět let tokijská Sky Tree

Před pěti lety, 22. května 2012, byla otevřena nejvyšší televizní věž na světě, 634 metrů vysoká tokijská věž Sky Tree. Vysílač je zároveň druhou nejvyšší stavbou na světě, prvenství patří 828 metrů vysoké budově Burdž Chalífa v Dubaji. Konstrukce vysílače ve tvaru jehly je vyřešena tak, že má zůstat pevně stát i při zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály.

Vysílač měl především zlepšit příjem televizního a rozhlasového signálu v japonské metropoli. Návštěvníky na vyhlídkovou plošinu ve výšce 350 metrů vyveze výtah během 50 sekund, další půl minuty trvá jízda na druhou plošinu ve výšce 450 metrů. Věž má restauraci a dvě kavárny.

Věž se začala stavět v roce 2008 a celkové náklady na vybudování komplexu činily 65 miliard jenů.

Co musíte ráno vědět (29. září)
Co musíte ráno vědět (29. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. září)

Jak světové trhy zahájily nový týden, jak (ne)platil daně Donald Trump a jací psi se možná budou brzy procházet i po...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada byla cítit napříč sektory

Akcie v USA v pondělí posílily, a navázaly tak na páteční zisky. Náladu investorů podporovaly naděje na uzavření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část ztrát z minulého týdne

Evropské burzy v pondělí navázaly na páteční zlepšený sentiment na Wall Street a přidaly jako celek přes 2 %....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
včera v 16:19

Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy

Německý automobilový koncern Volkswagen investuje do roku 2024 do elektrifikace v Číně spolu se svými čínskými...
Volkswagen Auta Čína
Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění…
včera v 14:19

Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne

Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva financí klesne. Letos by...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
včera v 13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
včera v 12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
včera v 11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
včera v 10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
včera v 10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
včera v 09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
včera v 09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
včera v 09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
včera v 05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
včera v 04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
včera v 02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
včera v 00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
27. 9. 2020 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně