Co musíte ráno vědět (26. července)

Jak se v pondělí dařilo akciím na starém kontinentu a za oceánem, poteče v srpnu do Evropy více, nebo méně ruského plynu a jakými prostředky mohla Tesla fúzovat s Alphabetem? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akcie na začátku týdne s důležitými hospodářskými výsledky firem a zasedáním Fedu uzavřely smíšeně
Obchodování na americkém akciovém trhu bylo v pondělí rozkolísané a hlavní indexy uzavřely smíšeně. Investoři jsou opatrní před výsledky hospodaření několika předních amerických společností a zasedáním měnového výboru centrální banky USA, které začne v úterý a skončí ve středu. Index Dow vzrostl o 0,28 % na 31 990,04 bodu a širší S&P 500 posílil o 0,13 % na 3 966,84 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,43 % na 11 782,67 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,43 % na 23,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 2,807 %.
2. Evropské akcie zkraje týdne stagnovaly, zisky sečetlo bankovnictví
Pondělní změny hodnot významných evropských akciových benchmarků byly jen kosmetické. Nejlépe se dařilo sektoru bank, který přidal 1,7 %, zatímco firmy z odvětví cestování a volného času procento odepsaly. Celoevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,13 % na 426,25 bodu, německý DAX oslabil o 0,33 % na 13 210,32 bodu, britský FTSE 100 připsal 0,41 % na 7 306,30 bodu a francouzský CAC 40 nabyl 0,33 % na 6 237,55 bodu.
3. Pražská burza v pondělí mírně posílila, dařilo se rakouským finančním titulům
Index PX pražské burzy v pondělí posílil o 0,18 % na 1 240,31 bodu, a částečně tak umazal páteční ztrátu. Dařilo se především pojišťovně VIG a bance Erste, které posílily o 2,69 %, respektive o 2,15 %. Nedařilo se naopak skupině ČEZ, která zaznamenala čtvrtý ztrátový den v řadě.
4. Očekávané události
V úterý bude investory zajímat zápis z posledního zasedání japonské centrální banky a odpoledne v Americe zaujmou prodeje nových domů, index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller a zejména spotřebitelská důvěra. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Gazprom od středy dále sníží dodávky plynovodem Nord Stream 1
Ruský plynárenský gigant Gazprom ve středu odstaví z provozu další turbínu plynovodu Nord Stream 1 kvůli údržbě. Dodávky plynu se tak sníží na 33 milionů metrů krychlových denně, oznámila ruská společnost. V současnosti je provoz plynovodu omezen na zhruba 40 % kapacity a dodávky se pohybují kolem 67 milionů metrů krychlových denně.
6. Průzkum: Řada průmyslových firem v Německu omezuje kvůli drahým energiím výrobu
Řada průmyslových podniků v Německu v reakci na silný růst cen energií omezuje výrobu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory, kterého se zúčastnilo asi 3 500 podniků. K omezování produkce nebo k částečnému přerušení obchodní činnosti podle průzkumu přikročilo 16 % respondentů.
7. Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku v červenci klesla na historicky nejnižší hodnotu
Důvěra v českou ekonomiku v červenci meziměsíčně klesla o 2,6 bodu na 95,7 bodu. Snížila se u podnikatelů i spotřebitelů. Pesimismus spotřebitelů sílí pět měsíců a v prvním prázdninovém měsíci se jejich důvěra propadla na nejnižší hodnotu od ledna 2003, tedy od začátku zjišťování důvěry. Důvěra v hospodářství Česka se snížila i v meziročním srovnání.
8. Investoři Volkswagenu mají pochybnosti kvůli novému vedení a plánu na nabídku Porsche
Investoři automobilky Volkswagen mají pochybnosti kvůli plánu, podle kterého nový generální ředitel koncernu Volkswagen Group Oliver Blume bude šéfovat i výrobci sportovních vozů Porsche a bude mít na starosti vstup Porsche na burzu. Páteční oznámení koncernu, že generální ředitel Herbert Diess bude nahrazen šéfem značky Porsche Blumem oživilo obavy investorů z problémů při řízení přední evropské automobilky. To má podle některých akcionářů dopad na výkon akcií.
9. Japonská vláda zhoršila výhled ekonomiky, hlavně kvůli slabší poptávce
Japonská vláda zhoršila výhled ekonomiky, zejména kvůli zpomalování zahraniční poptávky. Poukázala mimo jiné na negativní hospodářské dopady války na Ukrajině a přísných protikoronavirových opatření v Číně, uvedla v pondělí agentura Reuters.
10. Americká vláda podpoří půjčkou 2,5 miliardy USD společný podnik GM a LG
Americké ministerstvo energetiky v pondělí oznámilo, že se chystá poskytnout půjčku 2,5 miliardy dolarů společnému podniku společností General Motors a LG Energy Solution na výstavbu tří závodů na výrobu lithium-iontových baterií. Informovala o tom agentura Reuters. Americký prezident Joe Biden stanovil cíl, aby polovinu americké výroby automobilů do roku 2030 tvořila elektrická nebo hybridní vozidla. Celkem GM a LG do projektu vloží sedm miliard dolarů.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Musk odmítá zprávu médií, že měl poměr s manželkou spoluzakladatele Googlu
Šéf americké společnosti Tesla Elon Musk odmítá, že měl milostný vztah s Nicole Shanahanovou, manželkou spoluzakladatele firmy Google Sergeye Brina. List The Wall Street Journal (WSJ) v obsáhlém článku informoval, že se kvůli tomu rozpadlo přátelství obou mužů a že manželský pár podal žádost o rozvod.
Musk na Twitteru zveřejnil odkaz na text z WSJ s komentářem, že jde o naprostý nesmysl. Dodal, že se s Brinem stále přátelí a že spolu byli i na večírku.
"Viděl jsem Nicole za tři roky jen dvakrát, pokaždé s mnoha dalšími lidmi kolem. Nic romantického," tweetoval Musk, který je v současné době nejbohatším člověkem světa. Agentura Bloomberg Muskův majetek ve svém indexu dolarových miliardářů vyčísluje na 242 miliard dolarů. Brin je podle stejného seznamu na osmém místě s majetkem v odhadované hodnotě necelých 95 miliard dolarů.
Deník s odvoláním na lidi obeznámené se záležitostí napsal, že Musk měl se Shanahanovou koncem loňského roku krátký románek. Podle listu to Brina přimělo, aby začátkem letošního roku podal žádost o rozvod a ukončil dlouhé přátelství mezi oběma významnými zástupci technologického sektoru.
Brin Muskovi za finanční krize v roce 2008 poskytl zhruba 500 tisíc dolarů, protože Tesla tehdy zápasila se zvyšováním výroby. V roce 2015 dal Musk Brinovi jedno z prvních plně elektrických SUV z produkce automobilky Tesla.
V posledních měsících napětí mezi oběma muži a jejich týmy narůstá, tvrdí podle WSJ lidé obeznámení se situací. Brin dokonce nařídil svým finančním poradcům, aby prodali jeho osobní investice do Muskových firem, uvádějí někteří z těchto lidí. Americkému listu se ale nepodařilo ověřit, o jak velké investice jde a zda už se jich Brin případně i zbavil.
Britský bulvární list Daily Mail vydal k Muskovi vlastní článek nadepsaný It Musk Be Love, kde anglické slovo must ve slovní hříčce nahradil příjmením šéfa Tesly. Při rychlém čtení by to znamenalo "určitě je to láska". Uvádí tam výčet Muskových vztahů s ženami, mezi nimiž je i bývalá manželka hollywoodského herce Johnnyho Deppa Amber Heardová.
V době údajné aféry v prosinci už byli Brin a jeho manželka Nicole rozejití, ale stále spolu žili, uvádí WSJ. Musk v dalším tweetu napsal, že WSJ o něm a Tesle napsal tolik nesmyslů, že je přestal počítat.
Brin a Shanahanová mají uzavřenou předmanželskou smlouvu. Rozvodové vyrovnání by podle listu přesto mohlo činit až miliardu dolarů.
Aktuality
