Co musíte ráno vědět (26. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (26. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak dopadly valné hromady České spořitelny a Komerční banky a kolik marek stále zůstává v německých domácnostech? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý dál rostly, index Nasdaq Composite poprvé v historii překonal 6 000 bodů

Americké akcie v úterý v dozvuku nadšení z výsledku prvního kola prezidentských voleb ve Francii dál silně rostly a index technologického trhu Nasdaq Composite se poprvé v historii přehoupl přes úroveň 6 000 bodů. Wall Street vzhůru vedly rovněž příznivé hospodářské výsledky amerických firem. Index Dow posílil o 1,12 % na 20 996,12 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,61 % na 2 388,61 bodu a Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,7 % na novém zavíracím maximu 6 025,49 bodu (absolutní maximum index posunul na 6 036,02 bodu). Symbolickou hladinu 6 000 bodů překonal Nasdaq Composite 17 let poté, co se za boomu internetových firem v roce 2000 dostal nad 5 000 bodů. Na nové absolutní maximum se dostal také index malých firem Russell 2000, ten svůj historický rekord posunul na 1 415,55 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,74 % na 10,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o 6 bazických bodů na 2,334 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví veřejných služeb. Nejvýrazněji stouply sektor základních materiálů, energetické odvětví a finanční sektor.

Světové trhy a bilion dolarů, který vládne všem

Stane se marihuana (konečně) investičním hitem?

2. Evropské akcie v úterý zpevnily, index STOXX Europe 600 stoupl na 20měsíční maximum

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Nahoru je stále táhly nedělní výsledky prvního kola francouzských prezidentských voleb, které vyhrál centrista Emmanuel Macron před šéfkou Národní fronty Marine Le Penovou. Evropský regionální index STOXX Europe 600 si v úterý připsal 0,21 % na 386,91 bodu, během seance se navíc vyšplhal na nejvyšší hodnotu od srpna 2015. Britský FTSE 100 stoupl o 0,15 % na 7 275,64 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,17 % na 5 277,88 bodu a německý DAX vzrostl o 0,1 % na 12 467,04 bodu. Výrazně v úterý zdražily akcie francouzské společnosti Christian Dior (+11,09 %), když agentura AFP uvedla, že francouzská skupina LVMH koupí za 6,5 miliardy eur módní divizi Dioru. Dařilo se také akciím švédského výrobce nákladních aut Volvo (+7,62 %). Firmě pomohlo zveřejnění hospodářských výsledků za první čtvrtletí.

Bezpečné přístavy nemusejí být bezpečné. Dnes obzvlášť

3. Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však energetické skupině ČEZ

Pražská burza v úterní seanci stoupla o 0,05 % na 992,98 bodu. Nahoru ji táhly akcie tabákové firmy Philip Morris ČR a telefonního operátora O2 Czech Republic. V červených číslech zakončily obchodování energetický gigant ČEZ a Erste Group Bank. Objem obchodů byl se 757 miliony korun nadprůměrný.

Philip Morris ČR, Fortuna, Stock Spirits, Kofola ČeskoSlovensko: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Středa bude z pohledu makrodat slabším dnem. Austrálie zveřejní údaje o inflaci v prvním čtvrtletí, Francie se pochlubí dubnovou spotřebitelskou důvěrou, ve Spojených státech vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území a Kanada na trh pošle únorové maloobchodní tržby. Hospodářské výsledky budou reportovat například společnosti PepsiCo, Anthem, Twitter, Procter & Gamble, Boeing, Credit Suisse, Daimler, GlaxoSmithKline a Fiat Chrysler Automobiles. České investory bude nejvíce zajímat zveřejnění čtvrtletních hospodářských čísel mediální společnosti CME.

Podle analytiků z Erste Group Bank za letošní první čtvrtletí CME vykáže provozní zisk OIBDA 21,2 milionu USD a tržby 136,6 milionu USD. Loni za stejné období reportovala společnost zisk OIBDA 17,1 milionu USD a výnosy 129 milionů USD.

"Očekáváme, že se příznivý ekonomický vývoj na všech trzích, kde CME působí, projeví v růstu tržeb firmy. Ten by měl být ale částečně zbržděn vývojem na Slovensku, kde sice čekáme růst tržeb z předplacených služeb, nicméně počítáme se zhoršeným vývojem příjmů z televizní reklamy. Růst provozního zisku OIBDA o téměř 24 % by měl být odrazem jak růstu tržeb, tak zlepšující se provozní marže. Ta by měla být podpořena mimo jiné přechodem na nový způsob vysílání na Slovensku a ve Slovinsku (nabídka výhradně na placených kanálech). Nižší úrokové náklady oznámené v březnu podle nás budou mít s ohledem na efektivní datum této změny (1. březen) na čísla za první kvartál pouze omezený dopad," říká analytik Pavel Smolík. Na úrovni čistého zisku CME podle Smolíka vykáže záporný výsledek 11,9 milionu USD po -40,4 milionu USD v loňském prvním čtvrtletí.

Podle analytika Pavla Rysky z J&T Banky bude důležitý také konferenční hovor naplánovaný na 15. hodinu. "Očekáváme, že management poskytne výhled na zisk OIBDA na letošní rok. Náš odhad je 160,4 milionu USD po 150 milionech USD v loňském roce(+6,9 % meziročně). Jsme názoru, že management představí zatím spíše konzervativní výhled, a očekáváme tak spíše neutrální reakci trhu. Management CME by se měl rovněž vyjádřit k očekávané dani z příjmu, jelikož CME by se měla letos poprvé po deseti letech na úrovni zisku před zdaněním dostat do černých čísel," říká Ryska.

Podle Richarda Miřátského, analytika z Komerční banky, zůstává hlavním růstovým trhem CME Rumunsko. Vysoké tempo růstu tržeb společnosti z loňského roku ale podle něj není dlouhodobě udržitelné. "Český trh podle nás pokračoval v postupném zotavování a mírném růstu. OIBDA marže v Rumunsku se podle nás bude nadále přibližovat úrovni dosahované v ČR. Propad zisku v Bulharsku v loňském roce, který byl způsoben ukončením spolupráce se zprostředkovatelskou agenturou a následným odpisem pohledávek, by se měl zastavit," napsal Miřátský.

CME - odhad výsledků za 1Q2017 podle Erste Group Bank

Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcionáři České spořitelny schválili dividendu, banka vyplatí 11,55 miliardy korun

Akcionáři České spořitelny v úterý na valné hromadě schválili rozdělení zisku za rok 2016 a výplatu hrubé dividendy 76 Kč na jednu akcii. Celkově tak bude letos na dividendách vyplaceno 11,55 miliardy Kč. Rozhodným datem pro výplatu dividendy bylo úterý. V roce 2015 činila dividenda 84,20 Kč na akcii, když bylo vyplaceno celkem 12,8 miliardy Kč.

6. Akcionáři Komerční banky schválili navrhovanou dividendu ve výši 40 Kč na akcii

Valná hromada Komerční banky v úterý schválila návrh vyplatit dividendy za 7,6 miliardy korun, což je 40 korun na akcii před zdaněním. Nárok na dividendu mají akcionáři, kteří byli majiteli akcií Komerční banky k 18. dubnu, dividenda se stává splatnou k 26. květnu.

7. EU: Londýn se nemůže spoléhat na zahrnutí bank do obchodní dohody

Británie se nemůže spoléhat na to, že její finanční sektor bude součástí případné dohody o volném obchodu s Evropskou unií. Agentuře Reuters to řekli diplomaté EU po vypracování návrhu zásad pro jednání o plánovaném odchodu Británie z unie. Představitelé zbývajících 27 členských zemí EU by tyto zásady měli schválit na sobotním mimořádném summitu.

8. Rozpočtový schodek eurozóny klesl nejníže od začátku roku 2008

Souhrnný rozpočtový deficit členských zemí eurozóny v loňském čtvrtém čtvrtletí klesl na 1,4 % hrubého domácího produktu z 1,6 % v předchozích třech měsících. Dostal se tak na nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí roku 2008. Vyplývá to podle agentury AP z úterních údajů statistického úřadu Eurostat.

9. Norsko zdvojnásobilo odhad zásob ropy a plynu v Barentsově moři

Norsko zdvojnásobilo odhad svých zásob ropy a plynu v arktickém Barentsově moři. Poprvé do něj zahrnulo dříve spornou oblast na hranici s Ruskem. V úterý to oznámil norský ropný regulátor NPD.

10. Čína chce do roku 2025 prodávat ročně 35 milionů aut

Čína hodlá prodávat do roku 2025 až 35 milionů automobilů ročně. Pětinu z nich mají tvořit ekologické vozy, sdělilo v úterý čínské ministerstvo průmyslu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Patnáct let po zavedení eura mají lidé v exměnách miliardy

Více než 15 miliard eur v bankovkách a mincích starých měn členských zemí eurozóny nebylo stále vyměněno za eura. To odpovídá zhruba ročnímu dovozu do Lotyšska, jedné z členských zemí eurozóny. Téměř polovinou se na této částce podílejí Němci, známí milovníci hotovosti, přestože mají více než desetiletý náskok před novějšími členskými zeměmi.

Zhruba třetina z celkové částky je nyní bezcenná. Mince bývalé měny již nemění 12 národních centrálních bank a lhůta pro výměnu bankovek již skončila ve Francii, Itálii, Finsku a Řecku. Němci mají štěstí, že nemusejí pospíchat, protože německá centrální banka Bundesbank nestanovila konečný termín pro výměnu německých marek a mění neomezené částky. Naopak portugalská centrální banka zastavila výměnu mincí za eura na konci téhož roku, ve kterém zavedla euro, a zhruba 48 % hodnoty místní měny escudos, která zůstala v oběhu, tak již nelze vyměnit.

Lhůty pro výměnu hotovosti také rozzlobily některé obyvatele eurozóny, kteří si svůj majetek nestihli vyměnit. Italská centrální banka dostala loni nařízeno aby vykoupila liry v hodnotě 2,5 milionu eur poté, co si veřejnost stěžovala u ústavního soudu, že centrální banka v roce 2011 nečekaně zkrátila lhůtu pro výměnu měny o tři měsíce.

Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
před 11 minutami

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
24. 10. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)